خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

برگزاری هفته فرهنگی گیلان در باکو

یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 - 18:08
گیلان

استاندار گیلان در دیدار با رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو از برگزاری هفته فرهنگی گیلان در جمهوری آذربایجان خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی آنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ محمدعلی نجفی در دیدار با رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو با حضور برخی مدیران دستگاه‌های فرهنگی استان در استانداری گیلان برگزار شد، به برگزاری 6 دیدار بین روسای جمهور ایران و آذربایجان در 2 سال گذشته اشاره کرد و افزود : در راستای سیاست‌های راهبردی نظام باید اقدامات ویژه‌ای برای گسترش حجم مبادلات اقتصادی و فرهنگی انجام شود.

وی با بیان اینکه در سفر اخیر به جمهوری آذربایجان، علاقمندی بیش از پیش مردم این کشور به مردم گیلان و کشور به خوبی ملموس بود، خاطر نشان کرد: علاوه بر تمایل سران دو کشور ، اشتراک‌های مذهبی، دینی و تاریخی 2 کشور تمایلات برای توسعه مناسبات فرهنگی را بیشتر می‌کند.

وی برگزاری نمایشگاه ها در قالب هفته‌های فرهنگی در 2 کشور را اقدامی شایسته برای ارائه توانمندی‌های 2 کشور دانست و افزود : با توجه به ابراز تمایل مقامات آذربایجانی ویژه برنامه‌های تحت عنوان هفته‌ فرهنگی گیلان با حضور گروههای هنری، صنایع دستی، گردشگری و بخش خصوصی گیلان با همکاری سفارت و رایزنی جمهوری اسلامی ایران در باکو در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود.

استاندار گیلان حجم مناسبات اقتصادی 2 کشور را روبه افزایش عنوان و خاطر نشان کرد : هفته‌ی فرهنگی گیلان در آینده‌ای نزدیک با حضور گروه‌های هنری، صنایع دستی، گردشگری و بخش خصوصی با همکاری سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو و دستگاه‌های فرهنگی استان گیلان در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود.

نجفی هر محصول ایرانی را نمادی از فرهنگ کشور ما دانست و افزود : همچنین برای ارائه‌ی نمادهای مختلف ایران ،غرفه دائمی گیلان با هماهنگی اتاق بازرگانی در کشور آذربایجان تشکیل می‌شود.

در این دیدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو با اشاره به پیشنهاد دکتر نجفی استاندار گیلان در سفر به باکو مبنی بر برگزاری هفته‌ فرهنگی گیلان در آذربایجان گفت : با توجه به سطح بالای مناسبات و روابط سیاسی و فرهنگی ایران- آذربایجان و جایگاه خوب گیلان در کشور آذربایجان زمینه برگزاری هفته فرهنگی در این کشور بویژه پس از برجام با استقبال خوبی مواجه شده است.

سید ابراهیم ابراهیمی به پیوندهای مشترک بین 2 کشور اشاره کرد و افزود : با برگزاری برنامه‌های این هفته که مخاطبین مختلفی خواهد داشت یک دیپلماسی عمومی شکل می‌گیرد.

وی صنایع دستی ، شعر، زبان و ادبیات فارسی، موسیقی، مجسمه سازی و آموزش‌های دانشگاهی را مورد استقبال طرف آذری در ایجاد مناسبات فرهنگی عنوان و خاطر نشان کرد : هرچه در توان داریم برای برگزاری شایسته هفته فرهنگی گیلان در آذربایجان به کار خواهیم بست.

کد خبر: 100830
2 2
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.