خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

انتقاد رضا درمیشیان از رفتار نادرست جامعه پزشکی/ مهرجویی حقیقت را می‌گوید

شنبه 26 تیر 1395 - 12:22
رضا درمیشیان

رضا درمیشیان کارگردان سینما با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از رفتار نادرست جامعه پزشکی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا در متن این یادداشت آمده است:

«بیمارى در یک بیمارستان خصوصى به نام پزشک جراحى بسترى مى‌شود، توجه کنید که بیمارستان خصوصى است و نه دولتى. یعنى بیمار به واسطه انتخاب آن پزشک در بیمارستان بسترى شده است.

پزشک جراح عملى را انجام مى‌دهد که منجر به عمل دوم مى‌شود. پیش از بهبود و قبل از ترخیص بیمار، یکدفعه پزشک از دسترس خارج شده و مشخص مى‌شود پزشکى که بیمار به اعتبار آن تن به عمل جراحى داده، بى تفاوت از وضعیت و حال بیمار به سفر تفریحى رفته است.

وقتى هم با پزشک تماس گرفته و خبر مى‌دهند بیمار در چه وضعى است، باز هم بى تفاوت است و ادامه سفر را به درمان ترجیح مى‌دهد. به ناچار پزشک دیگرى جایش عمل جدید را انجام مى‌دهد.

شما درباره این پزشک چه فکر مى‌کنید؟ آیا این پزشک قسم بقراط خورده است؟

اخلاق پزشکى دقیقا همان چیزى است که در پروسه درمان آقاى کیارستمى دیده نمى‌شود.

به عنوان فرزند یک جراح سوال مى‌کنم آیا رفتار این جراح توهین به جامعه جراحان و جامعه پزشکان نیست؟

هر انسانى جایزالخطاست ولى این خطا نیست، سهل‌انگارى، بى وجدانى و بى‌مسئولیتى است که منجر به کشتن جان یک انسان شده است، انسانى که از مهم‌ترین چهره‌هاى فرهنگى هنرى قرن معاصر ماست.

نزدیک به نیم قرن پیش وقتى استاد داریوش مهرجویى فیلم «دایره مینا» را ساخت که در آن به فساد خون‌هاى آلوده اعتراض کرد، به جاى حمایت و تقدیر، فیلمش را توقیف کردند و متهم به نقد بى‌انصافانه درباره پزشکان شد اما همان فیلم «دایره مینا» جرقه اصلى تاسیس سازمان انتقال خون ایران گردید.

امروز هم که مهرجویى حقیقت را مى‌گوید با بى مهرى روبه‌رو مى‌شود و آنها که مى‌خواهند خطاهاى صورت گرفته را لاپوشانى کنند، سخنان مهرجویى را دستمایه توهین و بازى رسانه‌اى قرار مى‌دهند، جاى ظالم و مظلوم را عوض مى‌کنند و جامعه پزشکى را تحریک مى‌کنند تا با زیر سوال بردن کل پزشکان، صف‌آرایى براى دفاع از پزشک خطاکار تشکیل دهند و همگان گمراه شوند و از یاد ببرند مساله اصلى خطا، سهل‌انگارى و بى‌مسئولیتى یک پزشک است و نه جامعه پزشکى که جهان هنر را این چنین عزادار کرده است.

امیدوارم جامعه پزشکى ایران همچون داریوش مهرجویى صریح و بى تعارف و شفاف باشند و با پزشکانى که با جان مردم بازى کرده و موجب زیر سوال بردن پزشکان مى‌شوند قاطعانه برخورد کنند.»

کد خبر: 123120
0 0
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.