خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

گامی برای کم کردن نگرانی‌های دانشگاهیان انگلیس

24 کشور اروپایی خواهان ادامه همکاری‌های آکادمیک انگلیس و اروپا شدند

شنبه 2 مرداد 1395 - 10:55
انکلیس اتحادیه اروپا

روسای اتحادیه 24 دانشگاه‌ اروپایی با امضای بیانیه‌ای خواهان ادامه همکاری‌های آکادمیک اروپا و انگلیس شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، به نقل از تایمز هایر اجوکیشن ، روسای انجمن‌‌های دانشگاه‌های ملی در 24 کشور اروپایی بیانیه‌ای منتشر کردند و در آن خواهان ادامه همکاری‌های آکادمیک بین‌المللی انگلیس با کشورهای اروپایی بعد از همه‌پرسی منجر به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شدند.

با اینکه نتیجه همه‌پرسی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا را به همراه خواهد داشت، اما همچنان ادامه مشارکت انگلیس در برنامه‌های تحقیقاتی اتحادیه اروپا محل بحث و مناقشه است. از طرفی بسیاری از دانشگاهیان در انگلیس نگران سرنوشت تحقیقات خود و بودجه تحقیقاتی هستند که اتحادیه اروپا برای فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی اختصاص می‌داد.

در این بیانیه که به امضای نمایندگان آلمان، فرانسه و 22 کشور اروپایی دیگر رسیده است به طور مشخص درباره عدم قطعیت و شک و تردیدها درباره کمک‌ هزینه‌های تحقیقاتی صحبتی به میان نیامد؛ اما در آن اعلام شد که اگر ما مشکلات و مسائل را با هم بررسی و حل کنیم، عملکرد قوی‌تری خواهیم داشت، باید با ارتباط افراد کشورهای مختلف و تبادل ایده‌ها، آغوشمان را برای پذیرش دانش و دیدگاه‌های جدید باز کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده نتیجه همه‌پرسی انگلیس که جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا است، معادلات تازه‌ای را بین انگلیس و سایر کشورهای اروپایی رقم می‌زند. اما ما همچنان با هم همکاری خواهیم داشت، تا جهان مطمئن شود همکاری‌های تحقیقاتی بین انگلیس و اروپا همچنان ادامه دارد، زیرا در این میان مسئله کشورها مطرح نیست، بلکه این تبادل و همکاری به نفع کل مردم اروپا است.

رولف تاراش رئیس انجمن دانشگاه‌های اروپا نیز در این باره گفت که پیامدهای منفی جدا شدن انگلیس از همکاری‌های مشترک آکادمیک اتحادیه اروپا تنها متوجه انگلیس نیست؛ بلکه تاثیرات منفی زیادی نیز بر روند تحقیقات و فعالیت‌های علمی در سایر کشورهای اروپایی دارد.

جولیا گودفلو رئیس اتحادیه دانشگاه‌های انگلیس نیز این بیانیه را یک بیانیه خوش‌آمد دوباره خواند و گفت: این مهم است که در درازمدت اطمینان داشته باشیم که انگلیس از منافع مشارکت در کارهای تحقیقاتی و همکاری‌های آکادمیک بهره‌مند می‌شود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.