خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در گفت‌وگو با آنا

دانشجوی نمونه دانشگاه آزاد اسلامی:‌ بازبودن فضا برای فعالیت باعث تقویت انگیزه‌ام شد/ موفقیتم متعلق به واحد بویین‌زهراست

سه‌شنبه 13 مهر 1395 - 10:40
 لورنس داریوش

بعد از دوری طولانی، دوباره به عرصه درس و دانشگاه برگشتم/ به دلیل علاقه بسیار به علم رباتیک در سال 91 در کنکور شرکت کردم/ اولین رئیس انجمن علمی رباتیک واحد بویین‌زهرا بودم و این سرآغازی برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی‌ام شد/ در رشته شطرنج بصورت نیمه‌حرفه‌ای فعالیت دارم/ باز بودن فضا برای فعالیت‌های دانشجویی و اعتماد و دید مثبت مسئولان، باعث تقویت انگیزه در این‌جانب شد/ دانشجویان لحظه‌ای از دوران دانشجویی را به بطالت نگذرانند ....

به گزارش خبرنگار آنا، با حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، معاونان دانشگاه و جمعی از دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تهران شمال در مراسم آغاز سال تحصیلی، 11 دانشجوی نمونه دانشگاه آزاد اسلامی از جمله «لورنس داریوش» دانشجوی برتر رشته مهندسی رباتیک واحد بویین‌زهرا تجلیل شدند.

در این مراسم 11 دانشجوی برتر دانشگاه آزاد اسلامی لوح تقدیر و جوایز خود را از دست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و رئیس دانشگاه دریافت کردند.

به این مناسبت با لورنس داریوش، دانشجوی برتر و نخبه رشته مهندسی رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد بویین‌زهرا به گفت‌وگو نشستیم که در پی می‌آید:

* لطفاً درباره انتخاب این رشته، طریقه مطالعه و گذراندن اوقات فراغت خود برای ما بگویید؟

- با عرض ادب و احترام خدمت شما و خوانندگان و کاربران خبرگزاری آنا، ابتدا باید بگویم اینجانب به‌جد بر این باورم که از بدو ورود به دانشگاه و کسب موفقیت‌ها تا اکنون که طعم خوشحالی دانشجوی نمونه را می‌چشم، همگی لطف و توجه خاص پروردگار است که شامل حال من شد.

بعد از دوری طولانی از عرصه درس و دانشگاه، دوباره به سمت آن برگشتم. به دلیل علاقه بسیار به علم رباتیک در سال 91 در کنکور شرکت کردم و با کسب رتبه سوم رشته رباتیک واحد بویین‌زهرا که در آن زمان تنها دانشگاه دارای رشته رباتیک در استان قزوین و نزدیک به تهران بود، مشغول به تحصیل شدم. به دلیل دوری مسیر و به خاطر معطوف کردن افکار خود به درس و فعالیت‌های علمی پژوهشی، دست از کار کشیدم. این عمل سبب بروز مشکلات عدیده ای شد که با راهنمایی‌های برادرانه دکتر شعبان نژاد رئیس واحد و آقای صفیعی پور معاون مالی بر این سختی‌ها فائق آمدم و به فعالیت‌های خود ادامه دادم.

برای رسیدن به این موفقیت، مجموعه دانشگاه واحد بویین‌زهرا و در رأس آن، ریاست دکتر شعبان نژاد تاثیر بسزایی داشت. از طرفی باز بودن فضا برای فعالیت‌های مختلف دانشجویی و اعتماد همه جانبه و دید مثبت معاونان و مدیران در بخش‌های مختلف، باعث تقویت انگیزه در این‌جانب شد

برای حضور بموقع در کلاس‌های دانشگاه، سفر روزانه خود را ساعت 5 صبح از تهران آغاز کرده و تا ساعت 7 عصر در دانشگاه حضور داشتم. معمولا این سفر در ساعت 11 شب، هنگام بازگشت به خانه به پایان می رسید. حال، فردا روز از نو و روزی از نو. عموماً در هفته، 6 روز در دانشگاه بودم که گاهی اوقات این حضور به 7 روز هم می‌رسید و البته به شوخی در مواردی برای رفع خستگی، گفته می‌شد که من گاهی بیشتر از ساعت کاری کارمندان در دانشگاه به سر می‌برم.

در شروع هر ترم با حضور در کلاس های مختلف، استادانی را انتخاب می کردم که ذهن دانشجو را به چالش بیشتری وا می‌داشت. در طول هر ترم طبق روال معمول 20-24 واحد درسی را می‌گذراندم اما در عین حال در کلاس‌های ترم آینده نیز شرکت می‌کردم که این، باعث تقویت پایه علمی من شد. برای مثال درس ریاضیات مهندسی را 3 بار و با حضور در کلاس‌های 3 استاد مجرب، فرا گرفتم و این ممکن نبود جز با حمایت‌ مسئولان امر.

* می‌دانیم که تقریبا نیمی از امتیازات دانشجوی نمونه مربوط به فعالیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی است. چه عواملی باعث شد که شما کل این امتیاز را کسب کنید.

- این‌جانب از بدو ورود به دانشگاه با همراهی جمعی از دانشجویان رشته رباتیک این واحد، درصدد راه‌اندازی انجمن علمی رباتیک بر آمدیم. در آن زمان مجوز راه‌اندازی این انجمن صادر شده بود اما عملا ًانجمن رباتیک فعال نبود. با تلاش‌های بی وقفه و همکاری معاونت پژوهشی، توانستیم این انجمن را راه‌اندازی کنیم و من به عنوان اولین رئیس انجمن علمی رباتیک دانشگاه انتخاب شده و شروع به فعالیت کردم.

این سرآغازی برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی‌ام شد که از جمله مهمترین این فعالیت‌ها، همکاری و مشارکت در برگزاری سالانه نمایشگاه رباتیک و دستاوردهای پژوهشی، مسابقات نجات تخم مرغ و کارگاه‌های مختلف آموزشی را می‌توان نام برد که حاصل این تلاش‌ها، کسب عنوان دانشجوی برتر دانشگاه در حوزه پژوهشی در سال 1394 بود. از طرفی کسب معدل کل 19:52 باعث شد که به عنوان نفر اول رشته رباتیک از سال 91 تا اکنون در بین همه ورودی‌های این رشته در این واحد معرفی شوم.

* در مورد کسب سایر امتیازات فرهنگی برایمان بگویید.

- حضور در نشریه مستقل دانشجویی رویداد، به عنوان مدیر داخلی هیات تحریریه و مسئول روابط عمومی نشریه و چاپ مقالات مختلف، نقطه عطفی را در زمینه فعالیت‌های ادبی و فرهنگی به وجود آورد. در اینجا لازم می‌دانم از کمک‌های آقای دکتر محمد یاری معاون دانشجویی سابق واحد تشکر و قدردانی کنم. یادآور می شوم که نشریه رویداد پس از گذشت یک سال، موفق به کسب استاندارد بین المللی پیایندها (ISSN) بر اساس ISO3297 از کتابخانه ملی ایران شد.

همکاری بی‌دریغ و صمیمانه با حجت الاسلام نفری مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و دفتر فرهنگ واحد بویین زهرا، این مسیر را هموارتر کرد. از دیگر فعالیت‌ها می‌توان، عضویت در هیات مؤسس کانون ادب و هنر و همکاری با شورای مرکزی آن، همکاری و مشارکت مستمر در برگزاری سالیانه مسابقات هنر و ادبیات دینی و پژوهشی، جشنواره‌های فارغ التحصیلی، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مختلف فرهنگی، هنری و ...را نام برد.

* آیا در زمینه ورزشی نیز فعالیت داشته‌اید.؟

به دانشجویان عزیزی که سرمایه و آینده این سرزمین هستند، توصیه می‌کنم که در صورت امکان در کنار تحصیل به فعالیت‌های جنبی دوران دانشجویی، توجه بیشتری کنند. به نظر من دانشجو بودن، فقط تحصیل و گرفتن مدرک تحصیلی نیست. فعالیت‌های فرهنگی، علمی و پژوهشی علاوه بر تأثیرات این‌چنینی، می‌تواند در آینده شغلی و زندگی اجتماعی افراد نقش مثبتی ایفا کند، پس لحظه‌ای از دوران دانشجویی را به بطالت نگذرانید

- بله، بنده در رشته شطرنج بصورت نیمه حرفه‌ای فعالیت دارم. متأسفانه در این واحد به این ورزش کم خرج، بسیار کم لطفی شده و فقط در سال 93 مسابقاتی برای انتخاب تیم برتر استان قزوین ابتدا در خود واحد و سپس در واحدهای استان برگزار شد که در هر دو مورد، موفق به کسب مقام اول شدم و نتیجه آن شرکت تیم شطرنج بویین‌زهرا به عنوان تیم برگزیده استان قزوین در مسابقات کشوری دانشگاه‌های آزاد اسلامی بود که در اراک برگزار شد. اما در سال 94، فراخوانی برای شرکت در مسابقات صورت نگرفت. چرا؟!

* به غیر از عوامل ذکر شده، آیا عامل مهم دیگری نیز برای به دست آوردن این افتخار وجود داشت.؟

- برای رسیدن به این موفقیت، مجموعه دانشگاه واحد بویین‌زهرا و در رأس آن، ریاست دکتر شعبان نژاد تاثیر بسزایی داشت. از طرفی باز بودن فضا برای فعالیت‌های مختلف دانشجویی و اعتماد همه جانبه و دید مثبت معاونان و مدیران در بخش‌های مختلف، باعث تقویت انگیزه در این‌جانب شد. در واقع این موفقیت متعلق به واحد بویین‌زهرا است. امیدوارم نماینده شایسته ای در کشور برای این واحد دانشگاهی و استان قزوین باشم.

* توصیه‌تان برای دانشجویان جویای علم

- به دانشجویان عزیزی که سرمایه و آینده این سرزمین هستند، توصیه می‌کنم که در صورت امکان در کنار تحصیل به فعالیت‌های جنبی دوران دانشجویی، توجه بیشتری کنند. به نظر من دانشجو بودن، فقط تحصیل و گرفتن مدرک تحصیلی نیست. فعالیت‌های فرهنگی، علمی و پژوهشی علاوه بر تأثیرات این‌چنینی، می‌تواند در آینده شغلی و زندگی اجتماعی افراد نقش مثبتی ایفا کند، پس لحظه‌ای از دوران دانشجویی را به بطالت نگذرانید.

* حرف آخر...

- جا دارد از تک تک سرورانی که حمایت‌های بیدریغشان سهم بسزایی در کسب این موفقیت من داشته، صمیمانه تشکر کنم.

گفت‌وگو: سعید پوررضا

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.