خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پروفسور ساروخانی: علوم انسانی و جامعه‌شناسی نماد توسعه پایدار است

شنبه 22 آبان 1395 - 10:07
بزرگداشت ساروخانی

مراسم بزرگداشت پروفسور باقر ساروخانی پدر جامعه‌شناسی ارتباطات و مدیر گروه جامعه شناسی دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن قلم کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، پروفسور باقر ساروخانی در این مراسم گفت: «علوم انسانی و جامعه‌شناسی نماد توسعه پایدار یک جامعه است.»

مدیر گروه جامعه شناسی واحد علوم و تحقیقات، گفت: «من مدیون استادان و تک تک شاگردانم هستم. من در دانشگاه از دانشجویانم علم می‌آموزم. اگر دانشجویان من نبودند هیچ‌یک از کتاب‌هایم چاپ نمی‌شد.»

وی اظهار کرد: «برگزاری این مراسم‌ نشان‌دهنده این است که جامعه ما هوشمند شده اگر جامعه هوشمند افراد را از یک‌دیگر جدا کند، جوانان بیشتر می‌آموزند و انگیزه‌ای برای شروع کار جوانان بیشتر می‌شود.»

این استاد واحد علوم و تحقیقات گفت: «برگزاری این مراسم‌ها ویروس دانایی را در جامعه ایجاد می‌کند و آدم‌ها را به سمت کتاب سوق می‌دهد. کاری کنید تا فرزندان به سمت علم بروند و آن را سرمنشأ خود قرار بدهند.»

ساروخانی افزود: «اگر بخواهم از زندگی خود نکاتی را بگویم باید به دو چیز اشاره کنم، تلاش و توکل.»

پدر جامعه‌شناسی ارتباطات گفت: «من در یک خانواده کوچک به دنیا آمدم، بنیه فرهنگی و اقتصادی ضعیفی داشتیم و سواد والدینم در حد قرآن بود. من با کتاب انس گرفتم اما نمی دانم این انس و علاقه از کجا در من به وجود آمد. کتاب‌ها را از دکان کتابفروشی اجاره می‌کردم و سعی می‌کردم در یک روز آن کتاب را تمام کنم.»

این استاد جامعه‌شناسی ادامه داد: «تصور می‌کنم دانش و دانایی جهان گسترده‌ای است و اگر یک بار دیگر متولد بشوم و بخواهم کاری را شروع کنم «معلمی» است. دنیای امروز یک دنیای متفاوت است. دنیایی با تغییرات شتابان. جامعه‌ای اگر حرکت کند و راهش با دانش هماهنگ نباشد مسیر اشتباهی را خواهد رفت. اگر قبل از واردکردن اتومبیل فرهنگ رانندگی را به کشور وارد نکنیم این مساله آسیبی به ما خواهد زد.»

ساروخانی خاطرنشان کرد: «علوم انسانی و جامعه‌شناسی نماد توسعه پایدار یک جامعه است و اگر جامعه‌ای خواهان پیشرفت باشد باید شاخصه‌های مختلف علوم انسانی و جامعه‌شناسی را در خود تقویت کند.»

در این مراسم دکتر محمد سلطانی‌فر، حجت‌الاسلام محمود دعایی، رضا داوری اردکانی، سید حسین سراج‌زاده، حسین رضی، اسعی و.. سخنرانی کردند و از منش و خصلت‌های دکتر ساروخانی یاد کردند.

به مناسبت تولد باقر ساروخانی کیک تولدی برای او در نظر گرفته شده بود ‌همچنین از تمبر وی رونمایی شد.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.