خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

آکسفورد برای اولین بار دوره آن‌لاین برگزار می‌کند

دوره‌های لیسانس کاملا آن‌لاین جای خود را باز می‌کنند؟

دوشنبه 1 آذر 1395 - 11:11
آموزش مجازی

دانشگاه آکسفورد اعلام کرد اولین دوره بزرگ آنلاین خود را با مشارکت شبکه دانشگاه آن‌لاین آمریکا برگزار می‌کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از بی‌بی‌سی، این دوره‌های آنلاین رایگان رشد سریعی داشته‌اند و صدها دانشگاه و میلیون‌ها دانشجو را جذب کرده‌اند. اما تاکنون دانشگاه آکسفورد چنین دوره‌هایی را برگزار نکرده بود.

این دانشگاه قرار است یک دوره علوم اقتصادی را با مشارکت پلتفرم ادایکس که از سوی دانشگاه‌های هاروارد و ام‌آی‌تی راه‌اندازی شده است، برگزار شود.

ظهور دوره‌های آنلاین به خصوص در آمریکا در سال‌های اخیر پدیده‌ای مهم در آموزش عالی بوده است. هواداران این دوره‌ها می‌گویند آن‌لاین برگزار کردن دوره‌ها آن‌ها را دسترسی‌پذیرتر و مقرون‌به صرفه‌تر می‌کند، در حالی که منتقدان این شبهه‌ را مطرح می‌کنند که تدریس و تبادل نظر در سمینارها، می‌تواند در اینترنت از بین برود.

آن‌ها هم‌چنین به آمارهایی اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد دانشجویان زیادی این دوره‌ها را نیمه‌کاره رها می‌کنند و علاقه‌ای به گرفتن مدرک ندارند.

آکسفورد منابع زیادی را از طریق آی‌تیونز و به واسطه دپارتمان آموزش مستمر خود به صورت آنلاین ارائه کرده است. اما تاکنون از سرویس‌های آنلاینی که شبکه‌های آنلاین بزرگ آموزش مثل اد‌ایکس، کورسرا در آمریکا و فیوچرلرن در انگلیس پشتیبانی می‌کنند استفاده نکرده است.

آکسفورد حالا اعلام کرده است که ثبت‌نام دانشجویان را برای دوره‌‌ای که از فوریه 2017 با نام «از فقر تا کامیابی: فهم توسعه اقتصادی» برگزار می‌شود، آغاز می‌کند. این دوره در اد‌ایکس برگزار خواهد شد که تاکنون 9میلیون دانشجوی ثبت‌شده دارد و 900 دوره مختلف متعلق به دانشگاه‌های مختلف از جمله هاروارد، ام‌آی‌تی، برکلی در آمریکا، پکن در چین و سوربون در فرانسه را هم‌چون دانشگاه‌های ادینبورگ و ایمپریال کالج در لندن برگزار کرده است.

این دوره نقش دولت را در تفویت توسعه اقتصادی بررسی می‌کند و استاد آن پل کولیر، استاد اقتصاد و سیاست عمومی است.

دوره‌های آنلاین چه هستند؟

در سال 2012، نیویورک‌تایمز نوشت که امسال سال دوره‌های آنلاین مجازی است که با نام اختصاری mooc شناخته می‌شوند. نوشته‌ای که معتقد بود اینترنت در آموزش عالی انقلابی به وجود می‌آورد همان گونه که دنیای دیجیتال تجارت و رسانه‌ها را تکان داد.

دوره‌های آزاد آن‌لاین راه حل چند چالش اصلی آموزش عالی مثل هزینه بالای شهریه‌ها و دور از دسترس ماندن دانشگاه‌ها از مردمی که نمی‌توانستند کار را کنار بگذارند دانسته می‌شدند.

دوره‌هایی که رایگان بودند و همه چیز به صورت آن‌لاین در دسترس قرار می‌گرفت و بنابراین تعداد زیادی از دانشجویان از هر جای دنیا می‌توانستند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

صدها دانشگاه این تجربه را آغاز کردند و دوره‌های کوتاه آن‌لاین ارائه کردند که اغلب از طریق پلت‌فرم‌هایی مثل اد‌ایکس، کورسرا یا فیوچرلرن ارائه می‌شد.

این دوره‌ها میلیون‌ها دانشجو را جذب کردند اما تاکنون خیلی کم پیش آمده است که برای این دوره‌ها به دانشجویان مدارک رسمی ارائه کنند. ممکن است گواهی‌هایی به دانشجویان داده شود که نشان بدهند او این دوره‌ها را گذارنده اما این گواهی‌ها مدرک محسوب نمی‌شوند. در واقع نمی‌شود با گذراندن یک دوره آن‌لاین فارغ‌التحصیل دانشگاهی شد.

با وجود رشد محتاطانه این دوره‌ها انتظار می‌رفت که ورود دانشگاه‌های بزرگ، آن‌ها را به سمت دوره‌هایی با مدارک رسمی تقویت کند. اما برای برگزاری کامل دوره‌های کامل لیسانس به صورت آنلاین اشتیاق کم و نگرانی‌هایی وجود داشته است. از جمله این که چطور می‌شود در اینترنت تدریس یا دانشجویان را سرپرستی کرد. البته متخصصان آموزش از راه دور سال‌ها است این کار را انجام می‌دهند. با همه این‌ها اضافه شدن دانشگاه آکسفورد به مجموعه برگزار کننده چنین دوره‌هایی اعتبار این دوره‌ها را افزایش می‌دهد.

رئیس شبکه آن‌لاین کورسرا که تاکنون 20میلیون دانشجوی ثبت شده دارد اخیرا پیش‌بینی کرده بود که در طول 5 سال آینده دانشگاه‌های برتر دنیا دوره‌های کامل لیسانس را که به کاملا آن‌لاین هستند ارائه می‌کنند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.