خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در نشست خبری هجدهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی مطرح شد

از 16 طرح برگزیده در جشنواره جوان خوارزمی تقدیر می‌شود

یکشنبه 14 آذر 1395 - 12:22
جشنواره جوان خوارزمی

دبیر هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در نشست خبری این جشنواره که صبح امروز در سازمان امور دانشجویان برگزار شد تعدادبرگزیدگان نهایی بخش دانش‌پژوهان و فناوران این دوره از جشنواره را 16 طرح اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر علیرضا اللهیاری، دبیر هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در نشست خبری این جشنواره گفت: «امسال هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی روز دوشنبه 22 آذر در سالن همایش هتل المپیک برگزار می‌شود. ویژگی‌های خاص این دوره از جشنواره تدوین و به‌روزرسانی آیین‌نامه برگزاری جشنواره جوان خوارزمی و آئین‌نامه اجرایی جشنواره جوان خوارزمی است. از طرفی افزایش سقف سنی برای ثبت‌نام در بخش دانش‌پژوهان و فناوران جشنواره از 30 به 35 سال و بروزرسانی و ارتقای سامانه ثبت‌نام الکترونیکی جشنواره از دیگر ویژگی‌های خاص این دوره از جشنواره است.»

او افزود: «بعد از انتشار فراخوان این دوره از جشنواره در خرداد امسال و ارائه طرح‌ها از سوی علاقه‌مندان، این طرح‌ها بر حسب موضوع از طریق سامانه مکانیزه برای ارزیابی به 16 گروه تخصصی ارسال شد. در بخش دانش‌پژوهان و فناوران هجدهمین دوره از جشنواره جوان خوارزمی 900 تقاضا در سامانه جشنواره ثبت شد که با نظارت و بررسی اولیه 523 طرح برای ارزیابی به گروه‌های تخصصی ارجاع داده شد و در نهایت 25 طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیات داوران پیشنهاد شد. بعد از جلسه‌های متعدد و دفاع گروه‌های تخصصی از طرح‌های پیشنهادی، 16 طرح به عنوان برگزیده نهایی بخش دانش‌پژوهان و فناوران این دوره از جشنواره معرفی می‌شود.»

اللهیاری گفت: «در این جشنواره کمیت مدنظر ما نبود و توجه به کیفیت آثار در اولویت قرار داشت. اینکه فقط 16 طرح از میان 900 طرح رسیده به دبیرخانه این جشنواره برگزیده شدند، سطح کیفی داوری را نشان می‌دهد.»

او تعداد طرح‌های برگزیده در بخش دانش‌پژوهان و فناوران در رشته‌های مختلف را 7 طرح در پژوهش‌های بنیادی، یک طرح در پژوهش‌های کاربردی، 3 طرح در پژوهش‌های توسعه‌ای و 5 طرح در بخش نوآوری و اختراع اعلام کرد و گفت: «بعضی از این طرح‌ها تجاری‌سازی شده‌اند و برخی از آنها در مرحله تجاری‌سازی هستند. به علاوه چندین شرکت خارجی تقاضای قرارداد در مورد 2 طرح به ما داشتند که در نهایت ترجیح دادیم این دانش در اختیار کشور باشد و در داخل اجرا شود.»

دبیر هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی گفت: «یکی از اهداف این جشنواره تحقق ایده‌های کارآفرینی دانش‌بنیان است تا این ایده‌ها به محصول با ارزش افزوده بالا تبدیل شود تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت نیروی جوان نقش مهمی در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان که پایه اقتصاد مقاومتی است، داشته باشیم.»

در ادامه این نشست نعمت‌الله کاظمی فرامرزی، مدیر کمیته علمی اجرایی بخش دانش‌آموزی هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی گفت: «7هزار و 420 طرح از طریق دانش‌آموزان و هنرجویان دوره دوم متوسطه به دبیرخانه‌های استانی ارسال شد که پس از ارزیابی‌های متعدد 894 طرح به عنوان طرح‌های منتخب استانی انتخاب شدند.»

او افزود: «این طرح‌ها در گروه‌های علمی برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکاترونیک، مکانیک، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضی، معماری و... است که بعد از بررسی و ارزیابی مجدد تعداد 62 طرح به مرحله داوری نهایی جشنواره راه پیدا کرد.»

کاظمی گفت: «هیات داوران جشنواره جوان خوارزمی 33 طرح به عنوان برگزیده حائز رتبه در زمینه علمی خود معرفی کردند که از این تعداد 4 طرح در رتبه اول، 7 طرح در رتبه دوم و 22 طرح در رتبه سوم قرار گرفتند. این 33 طرح مربوط به 15 استان از استان‌های کشور هستند.»

او افزود: «استان تهران و کرمان هرکدام با 5 طرح در صدر جدول، فارس با 4 طرح در رتبه دوم، خراسان رضوی و کردستان هرکدام با 3 طرح در رتبه سوم از نظر تعداد طرح‌های ارسالی به این جشنواره قرار گرفتند. بعلاوه 30.43 از برگزیدگان کشوری دختر و 69.57 درصد از برگزیدگان پسر بودند.»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.