خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پارلمان کره جنوبی رئیس‌جمهوری را استیضاح کرد

جمعه 19 آذر 1395 - 11:19
رئیس جمهوری کره جنوبی

پارلمان کره جنوبی، امروز به استیضاح پارک گئون های، رئیس‌جمهوری این کشور رأی داد. گئون های، متهم به مشارکت در یک رسوایی مالی است که از سوی دوست نزدیک او انجام شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به نقل از وب سایت یونهاپ، پس از چند هفته بحران سیاسی در کره جنوبی و تظاهرات ده‌ها هزار نفره معترضان در سئول و دیگر شهرهای مهم کره جنوبی علیه رئیس‌جمهوری پارک گئون های، امروز پارلمان این کشور، رای به برکناری گئون های داد.

234 نفر از نمایندگان 300 نفره مجلس کره به این طرح رای مثبت دادند. در صورتی که فرآیند برکناری گئون های تکمیل شود او نخستین رئیس‌جمهوری تاریخ سیاسی کره خواهد بود که به این روش از کار برکنار می‌شود.

مطابق با قانون اساسی کره جنوبی، از زمان تصمیم مجلس، گئون های سمت خود را از دست می‌دهد مگر آن که دادگاه قانون اساسی این کشور رای به بازنگری مصوبه مجلس بدهد.

فرآیند بازنگری دادگاه قانون اساسی در تصمیم مجلس می‌تواند 180 روز به طول انجامد. وقتی در سال 2004، مجلس کره جنوبی رای به استیضاح رومو هیون، رئیس‌جمهوری وقت این کشور داد، فرآیند بازنگری این تصمیم در دادگاه قانون اساسی 63 روز طول کشید. سرانجام دادگاه قانون اساسی رای به الغای تصمیم مجلس داد.

نخست‌وزیر کره جنوبی تا زمان تصمیم گیری دادگاه قانون اساسی، مسئولیت ریاست قوه مجریه را به دست خواهد گرفت. بنا به قانون، از زمان برکناری قطعی رئیس‌جمهوری، انتخابات جدید باید 60 روز بعد انجام شود. بنابراین با توجه به این که مهلت برگزاری انتخابات عادی ریاست جمهوری در کره دسامبر 2017 (آذر 96) خواهد بود، در صورت تایید نظر مجلس از سوی دادگاه قانون اساسی، کره جنوبی شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد بود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت حزب حاکم به شدت سقوط کرده است و شانس آن‌ها برای کسب پیروزی در انتخابات بعدی بسیار اندک است. این موضوع، احزاب مخالف را برای به دست آوردن قدرت امیدوار کرده است.

بحران سیاسی برای پارک گئون های از زمانی آغاز شد که گزارش‌هایی مبنی بر مشارکت دوست نزدیک وی در فسادهای مالی منتشر شد. این گزارش‌ها نشان می داد که این فرد با نظر گئون های در تصمیم‌گیری‌های اصلی دولت و به ویژه عزل و نصب‌ها دخالت داشته است.

طرح استیضاح گئون های مورد حمایت سه حزب مخالف در کره حنوبی بود. آن‌ها معتقد بودند که او قوانین کشور را نقض کرده و از اطمینان مردم به خود سوء استفاده کرده است.

گئون های پیشتر اعلام کرده بود در صورتی که مجلس رای به استیضاح او بدهد، از این تصمیم به دادگاه قانون اساسی شکایت خواهد کرد تا بی گناهی‌اش را اثبات کند. پس از بالاگرفتن اعتراض ها و فشارها برای استعفای او، گئون های گفت اگر مجلس رای به برکناری او بدهد، از این سمت کناره گیری خواهد کرد اما هنوز مشخص نیست که او به موضع گیری نخستین خود عمل خواهد کرد یا موضع گیری دوم.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.