خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری خبر داد:

دوشنبه آینده از منشور حقوق شهروندی رئیس‌جمهوری رونمایی می‌شود

دوشنبه 22 آذر 1395 - 17:39
آیین نکوداشت دکتر سیدعزت‌الله عراقی

آیین نکوداشت دکتر سیدعزت‌الله عراقی، استاد برجسته حقوق ایران با حضور دکتر مجید انصاری معاون حقوقی ریاست جمهوری و استادان حقوق دانشگاه‌های کشور در دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در این مراسم گفت: «دکتر عراقی یکی از سرمایه‌های بزرگ اجتماعی و عرصه علم و دانشگاه است. وقتی که نکوداشت عالمان برگزار می‌شود، در حقیقت نکوداشت نقش علم در جامعه بشری صورت گرفته است. در کلام معصومین و منطق قرآن، نگاهی دقیق به نقش علم وجود دارد و از آن به عنوان یک ارزش نام می‌برند.»

انصاری گفت: «طبعا اگر انسان عاقل مجهز به نور هدایت باشد، جامعه خود را هم روشن می‌کند و خودش نیز در روشنایی حرکت می‌کند.»

او افزود: «اکثر گرفتاری‌های جامعه امروز بشری به دلیل نبود یکی از این دو است یا تعقل نمی‌کنند، یا ابزار عقل و خرد آنها مجهز به نور دانش و علم نیست. جمع این دو عطیه انسان را انسان و جامعه انسانی را زیبا می‌سازد. به همین سبب در کلام بزرگان ما بر پیوستن علم و عقل تاکید شده است و در آن نقش اخلاق را بسیار مهم دانسته‌اند.»

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری ادامه داد: «باید علم و عالم در جامعه تکریم شود و جامعه در پناه آنها با ابلیس مبارزه کند. امروز صحبت از نکوداشت عالمی فاخر از این سرزمین است که علم و عمل را با هم به کار بسته است. دکتر عراقی گرچه حقوق خصوصی می‌خواند، اما نگاه بین‌رشته‌ای او باعث شده است در زمینه حقوق کار به عنوان استاد مسلم در کشور، شاگردان زیادی را تربیت کند. تواضع و فروتنی این استاد در برابر جامعه و احترام نهادن به اندیشه دانشجویان و پرورش روح و روان آنها از خصلت‌های ارزشمند او است.»

انصاری با ابراز تاسف از زوال اخلاق در جامعه امروز ایران گفت: «مساله اخلاق امروز گوهر کمیاب جامعه ما شده است. عرصه سیاسی و رسانه‌ای کشور، عرصه اخلاق‌مداری نیست و آنچه در عرصه رسانه می‌گذرد و بعضی جلوه‌های بد سیاسی به نظر می‌رسد باید طرحی نو درانداخت و برای این کار جامعه حقوقی کشور وظیفه سنگین‌تری دارند.»

او افزود: «در جامعه اسلامی حقوقدانان این جامعه در واقع سوزنبانان و نگهبانان حرکت قطار جامعه هستند. حقیقتا باید تلاشی جهادگونه از سوی استادان حقوق کشور برای حرکت دادن جامعه به سوی اخلاق سیاسی صورت بگیرد.»

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: «اینکه امروز به طور سازمان‌یافته تمام مبانی اخلاقی و اقدامات مجرمانه شکسته می‌شود و حریم خصوصی افراد و حرمت بزرگان و عوامل موثر در وحدت ملی بر چوب حراج سپرده شده است، فضای نامطلوبی را به وجود آورده؛ امروزه اخلاق از سوی برخی اشخاص به نام دین به قربانگاه می‌رود و در جامعه بداخلاقی نهادینه شود. بنابراین دفاع از حقوق انسانی نیاز مبرم امروز جامعه است و سرداران این امر مهم جامعه حقوقی کشور هستند.»

انصاری، دکتر عراقی را حقوقدانی دردمند دانست که برای جامعه تلاش می‌کند.

او گفت: «جامعه اگر برای عالم مهم نباشد، مطلوب اسلام هم نیست. عالمان دردمندی چون امام‌خمینی‌(ره)، شهید بهشتی و استاد بزرگ دکتر شریعتی و خیلی از عالمان دیگر با ابزار علم و تعهد مسئولیت دردها را می‌شناسند و از وقت و عمر خود برای رفع آنها تلاش می‌کنند. احترام به استقلال دانشگاه و دفاع از آن موضوعی است که دکتر عراقی به آن اهتمام داشته، کما اینکه جامعه ما از عالمان شجاع و دردمند بسیار برخوردار است.»

او از تقدیم لوایح مهمی برای رفع مشکلات اساسی کشور در آینده‌ای نزدیک به مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: «همه این لوایح با مشارکت حقوقدانان کنونی کشور تهیه شده است.»

انصاری گفت: «همت بالای رئیس‌جمهوری باعث شده است که اقدامی بزرگ و ستودنی تهیه منشور حقوق شهروندی تمام شود. این منشور کامل و جامع تهیه شده است و دوشنبه هفته آینده در همایشی در سالن اجلاس سران مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی رئیس‌جمهوری با حضور دکتر روحانی برگزار می‌شود که امیدواریم با این اقدام ریاست جمهوری گامی جدید و کاری جدیدتر در عرصه نهادینه کردن حقوق در کشور انجام شود.»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.