خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رویدادهای دانشگاهی؛ از اهدای خون دانشگاهیان تا برگزاری مرحله دوم طرح ملی جنگلانه

چهارشنبه 24 آذر 1395 - 16:56
آرم

مراسم «شب سعید حمیدیان»، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی واحد تهران جنوب از سوی کانون زبان فارسی و مجله بخارا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، شب دکتر سعید حمیدیان با همکاری بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، کانون زبان فارسی و مجله بخارا برگزار شد.

در این مراسم چهره‌هایی مانند نصرالله پورجوادی، بها الدین خرمشاهی، اصغر دادبه، کامران فانی، محمدامیر جلالی و علی دهباشی درباره آثار حمیدیان سخنرانی کردند.

سعید حمیدیان متولد ۱۳۲۴ تهران از پژوهشگران و استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب است.

وی در عرصه‌های مختلفی از ادبیات ایران و جهان دارای پژوهش‌ها و تألیفاتی است. آخرین اثر حمیدیان، شرح شوق، برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۳) شد که شرحی است که بر اشعار حافظ شیرازی نوشته شده است؛ اثری که نزدیک سی سال از عمر خود را بر سر پژوهش، نگارش و آماده‌سازی آن صرف کرده و بهاءالدین خرمشاهی آن را «شرح کبیر حافظ» خوانده است.

آثار حمیدیان حوزه‌های گسترده‌ای را از ترجمه و ویرایش گرفته، تا تألیف و تصحیح و لغت‌پژوهی دربرمی‌گیرد. تالیفات و ویراسته‌های وی خاصه در ادب کلاسیک فارسی از منابع دست اول تحقیق و پژوهش بوده است. از آثار وی می‌توان به این نمونه‌ها اشاره کرد: ۱-ترجمه‌ها: ترجمه خطابه پوشکین (به همراه کامران فانی)، دنیای قشنگ نو (آلدوس هاکسلی)، اصول نقد ادبی (ریچاردز)، ایوانف (چخوف)، سه خواهر (چخوف) (به همراه کامران فانی)، لنتس/ ویتسک (بوخنر) (به همراه کامران فانی)، تاریخ (گوردون چایلد)، آدمهای ماشینی (کارل چاپک) (به همراه کامران فانی)، ۲- ویرایش‌ها: ویرایش شاهنامه چاپ مسکو، ویرایش خمسه نظامی، ویرایش مثنوی مولانا ۳- تألیقات: درآمدی بر هنر و اندیشه فردوسی، آرمانشهر زیبایی (درباره نظامی)، سعدی در غزل، شرح شوق (شرح اشعار حافظ)، داستان دگردیسی (درباره نیما) ۴- تصحیحات: دیوان امیرشاهی سبزواری- فرهنگ جعفری (محمدمقیم تویسرکانی).

به منظور تجلیل از این استاد فرهیخته از سوی دکتر بهروز دانشیان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب لوح و هدیه از سوی رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبانهای خارجی این واحد دانشگاهی اهداء شد.

پاسخنامه امتحانات دانشجویان در دانشگاه آ‌زاد اسلامی واحد صوفیان شخصی‌سازی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، با تلاش حوزه معاونت آموزشی و امتحانات دانشگاه آزاد اسلامی صوفیان، طرح شخصی سازی پاسخنامه‌های امتحانی دانشجویان عملیاتی شد و در این دانشگاه برای امتحانات نیمسال اول ۹۵ اجرا خواهد شد.

دکتر رحمانی کهنموئی با بیان این مطلب گفت: با همت کار‌شناسان واحد برای امتحانات نیمسال اول ۹۶-۹۵ فرایند شخصی سازی پاسخنامه‌های امتحانی با درج مشخصات و عکس دانشجویان و مشخصه درس در پاسخنامه‌های امتحانی مهیا شد.

سرپرست واحد صوفیان افزود: انجام این پروسه منجر به صرفه جویی درمصرف کاغذ، هزینه‌های چاپ و تکثیر، جلوگیری از تخلفات و اشتباهات احتمالی خواهد شد و همچنین در این نرم افزار امکان مدیریت شماره صندلی دانشجویان و محل برگزاری امتحانات نیز فراهم شده است.

کارکنان، استادان ودانشجویان واحد بابل خون اهدا کردند

رئیس پایگاه انتقال خون شهرستان بابل گفت: استادان، کارکنان ودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بابل ده هزار سی سی خون خود را به نیازمندان هدیه کردند.

وی بیان کرد: «به مناسبت هفته وحدت واحد سیار سازمان انتقال خون درواحد بابل مستقر شد وتعداد قابل توجهی ازاستادان، کارکنان ودانشجویان این واحد دانشگاهی، در امری خداپسندانه خون خود را به نیازمندان اهدا کردند.»

دکتر کاظم آقاجانی‌پور هدف ازدریافت خون در محیط دانشگاهی و نقش دانشگاه و دانشجویان در ترویج اهدای خون مهم دانست وگفت: «با انجام عملیات خون گیری درمحیط‌های علمی و فرهنگی باعث ترویج این امرمهم خدا پسندانه خواهد شد و افراد عمومی جامعه به این امر تشویق خواهند شد.»

وی در باره اهدای خون و اهمیت آن تأکید کرد: «اهدای خون، اهدای زندگی است،پس اهدای مستمرخون یعنی حدودأ یک یا دوباردرسال و یا بیشتر که تا چهار بار در سال بستگی به توانایی جسمی آن فرد دارد که اگر این کار مهم اتفاق افتد باعث افزایش فعالیت سیستم ایمنی فرد می‌شود که خود منجربه مقاومت بالاتربدن در برابر بیماری‌ها می‌شود.»

قهرمانی تیم فوتسال دانشجویی برادران دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودبار

تیم فوتسال دانشجویان برادر دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودبار از بین ۱۰ تیم شرکت کننده در مسابفات فوتسال دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان به مقام قهرمانی رسید.

در این مسابقات تیم‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و لاهیجان بترتیب دوم و سوم شدند.

دو مدال طلای مسابقات وشو قهرمانی استان فارس به دانشجویان نی ریزی رسید

مسابقات وشو دانشجویان مراکز آموزش عالی استان فارس به مدت دو روز و به میزبانی شیراز در سالن والفجر این شهر برگزار شد.

در این مسابقات که روزهای بیستم لغایت بیست و یکم آذر در سالن والفجر شیراز برگزار شد، احسان کمالی و امین منوری به ترتیب دانشجویان رشته‌های حسابداری مقطع کاردانی پیوسته و تربیت بدنی مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد نی ریز در اوزان 70 و 60 کیلوگرم با کسب عنوان نخست، مدال طلا و احکام این دوره از مسابقات به مرحله کشوری مسابقات قهرمانی دانشجویان کشور در این رشته ورزشی راه یافتند.

اولین همایش استانی جایگاه تمدن و فرهنگ منطقهٔ دهلران در عهد باستان (دوران پیش از تاریخ) در واحد دهلران برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهلران گفت: «این همایش دی سال جاری در سالن آمفی تا‌تر دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهلران برگزار می‌شود.»

دکتر رحیم انصاری‌پور هدف از برگزاری این همایش را معرفی سایت‌های باستانی دهلران در دوران پیش از تاریخ، یافته‌های علمی حفاری و کاوش‌های باستانی‌شناسی در منطقهٔ دهلران، تحولات فرهنگی و تمدنی دهلران در دوران حکومت ایلامیان و پروتو ایلامی، ضرورت ایجادپایگاه مطالعات علمی پیش از تاریخ ایران در دهلران، سایت‌های باستانی و توسعهٔ صنعت گردشگری و فرهنگی و تحقیقات علمی باستان‌شناسی نام برد.

رییس واحد دهلران افزود: «این همایش با همکاری دانشگاه‌ها و ادارات شهرستان دهلران و استان ایلام برگزار خواهد شد.»

انتصاب معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد داراب

در حکمی از طرف دکتر ساروئی دبیر هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس مهندس وحید توکلیان عضو هیات علمی گروه معماری واحد داراب به سمت معاون آموزشی این واحد دانشگاهی منصوب شد.

دکتر علی اصغر ایرج‌پور رئیس دانشگاه آزاد داراب در جلسه‌ای که به همین منظور با حضور کارکنان واحد در سالن غدیر دانشگاه برگزار شد حکم معاون آموزشی جدید را تقدیم وی کرد وبرای او آرزوی موفقیت در انجام امور محوله را کرد.

بازدید رئیس شورای عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس از واحد داریون‎

رئیس شورای عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس از پروژه‌های عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد داریون بازدید کرد.

دکتر لیافت رئیس شورای عمرانی استان فارس از مراحل پیشرفت مسجد در حال ساخت و طرح‌های محوطه سازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد داریون بازدید کرد و درجلسه‌ای که با هیات رئیسه این واحد دانشگاهی داشت به بررسی مشکلات پرداخت و برای بازنگری در طرح محوطه‌سازی دانشگاه و تسریع در اتمام کارهای باقی مانده مسجد پیشنهادات لازم را ارائه کرد.

برگزاری جشن شکوفایی قرآن همزمان با هفته وحدت در دبستان پسرانه سما شیروان

مدیر دبستان پسرانه سما شیروان اعلام کرد همزمان با شروع هفته وحدت و در آستانه ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) این واحد جشن شکوفایی قرآن را برای دانش آموزان این دبستان در سالن همایش معاونت سما شیروان برگزار کرد.

جمشید نصیری فر ادامه داد: این جشن با همکاری دکتر کاظمی رئیس مرکز آموزشی و فرهنگی سما واحد، خوش بیان مدیر فرهنگی واحد و همچنین واحد پرورشی و مربیان قرآن دبستان برگزار شده است.

مدیر فرهنگی این مرکز، به بیان مطالبی درباره اهمیت نماز برای زندگی افراد پرداخته، سپس مطالبی را راجع به هفته وحدت و سخنان پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و سایر ائمه (ع) راجع به اهمیت و فواید خواندن نماز ارائه دادند.

وی همچنین از حق نماز در نهج البلاغه، اهمیت دوستی با یکدیگر، ویژگی دوستان خوب سخنانی را گفت.

در ادامه این جشن معاون پرورشی و مربیان قرآن دبستان چند مسابقه جذاب برای دانش آموزان اجرا کرده و در پایان به کلیه دانش آموزان سوم دبستان به جهت آموختن درس نماز سجاده‌ای از سوی دبستان اهدا شد. دانش آموزان دبستان در این ضیافت قرآنی به اجرای تواشیح و تئاتری مذهبی راجع به نماز پرداختند.

نشست اساتید بسیجی سما کرج با حضور دبیر اقشار بسیج استان البرز

نشست سیاسی بسیج اساتید با موضوع رسالت بسیج اساتید در ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی، با حضور قربانی دبیر اقشار بسیج استان البرز و اعضای بسیج اساتید آموزشکده سما واحد کرج در سالن کنفرانس این آموزشکده برگزار شد.

در این نشست که با محوریت نقش اساتید در ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی برگزار شده بود قربانی به تبیین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تحولات پیرامون پرداخت و بیان کرد: اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات اقتصاد ایران است که مقام معظم رهبری با تیزبینی و آینده‌نگری بسته نجات اقتصاد ایران را جهت اجرا به دولت و مردم ابلاغ فرمودند.

وی در ادامه به سوالات حاضرین درباره موضوع نشست پاسخ دادند.

دیدار هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر از دانشجویان شاهد و ایثارگر

دیدار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر از دانشجویان شاهد و ایثارگر به مناسبت روز دانشجو به اتفاق مهندس خدابخش فرماندار و کفیلی رئیس بنیاد شهید شهرستان کلیبر انجام شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر در دیدار از خانواده دانشجویان شاهد وایثارگر اظهار کرد: جانباز و شهید بودن افتخاری است که نصیب هرکسی نمی‌شود و خدمت به خانواده‌های این عزیزان نیز افتخاری است که همه ما باید قدر آن را بدانیم.

دکتر بقایی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر با کمال افتخار و خالصانه و خاضعانه در خدمت دانشجویان شاهد و ایثار گر بوده و از هیچ کمک و تلاشی برای پیشرفت و ترقی علمی، آموزشی و پژوهشی این عزیزان دریغ نخواهد کرد.

برگزاری زیارت عاشورا در کنار قبورشهدای گمنام شهرستان بم

مراسم معنوی زیارت عاشورا به یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس و دوشهید گمنام مدفون در بم با ذکرو یاد شهدا در آن دوران قرائت شد.

دکتر علی اکبر عسکری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بم با بیان به اینکه شهدا شمع محفل بشریت و هادی حقیقی ما انسان‌ها هستند و ما حیات علمی و معنوی خود را مدیون این شهدا می‌دانیم گفت: به همت دفترفرهنگ اسلامی و دفتر بسیج واحد، قبور دو تن از شهدای گمنام شهرستان بم در ایام هفته وحدت، با حضور دکتر حمید سرحدی رئیس و تعدادی از کارکنان و دانشجویان برسر قبور مطهر شهدای گمنام، و ادای احترام به مقام شامخ آنها گلباران و زیارت روحبخش عاشورا نیز برگزار شد.

در پایان برای همه شهدا بالاخص شهدای گمنام ذکر صلوات و فاتحه‌ای قرائت شد و بعد از آن عزیزان شرکت کننده با چای و خرما و پذیرایی شدند.

برگزاری مرحله دوم طرح ملی جنگلانه با حضور دانشگاهیان

روز گذشته کانون گردشگری و ایران‌شناسی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد صحنه با سایر ادارات شهرستان، به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت در سفری زیارتی و سیاحتی پس از زیارت و غبارروبی بقعه امازاده محمود شیرخان واقع در بخش دینور این شهرستان، به همراه مدیران سازمان‌ها و ادارات و نمایندگان بنیاد نخبگان استان در مرحله دوم طرح ملی جنگلانه اقدام به کاشت نهال‌ها و بذر درختان مثمر و غیر مثمر کردند.

در برنامه این روز بجز حضور نمایندگان و روسا و مدیران ادارات، کانون گردشگری و ایران‌شناسی دانشگاه و بنیاد نخبگان استان، با حاضر شدن حجت الاسلام شکری نماینده دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان در این مراسم، نقش دانشگاه را در این امر پر رنگ‌تر کرد.

در بخش دیگری از این مراسم و در گفتگویی که با کار‌شناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی شهرستان درباره این طرح انجام دادیم گفتند: از آنجا که همیشه کاشت نهال در اسفند بوده است پس ممکن است به نظر آید که با آغاز فصل سرما آیا رشد درخت ممکن است یا خیر.

در همین خصوص در گزارشی که از بدست آمد اینگونه به نظر می‌رسد که کاشت نهال در این فصل‌ها نه تنها درخت با توجه به خواب زمستانی آسیب پذیری ریشه آن کم می‌شود بلکه ناخواسته سن کاشت نهال را یکسال به جلو می‌کشاند بنابراین به همین دلیل است که طرح ملی جنگلانه در این فصل و ماه از سال به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

حضور نماینده ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در واحد اردستان

نماینده ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در مراسمی که بعنوان میلادنبی مکرم اسلام (ص) و امام صادق (ع) در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردستان برگزار شد گفت: «وحدت مسلمانان حول محور: خدا، کعبه، قرآن، اسلام و اهلبیت شکل می‌گیرد»

حجت الاسلام سیدمصطفی طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها ومراتع کشور با تبریک این ایام خجسته وتقارن آن باهفته وحدت گفت: «امروزه دشمنان سعی جدی درتفرقه افکنی وایجاد شکاف بین مسلمانان منطقه دارند، اختلافی که ایجاد نزاع بین شیعه سنی را دامن بزند. متاسفانه جنگ در سوریه و عراق و دیگر ممالک اسلامی نشانی از این مدعاست. آمریکا۶۳سال است که فعالیت ضد اسلامی و ضدانسانی دارد، تهاجم نظامی به ۵۰کشور جهان، توطئه و کودتای نظامی در ۵۳کشور، تحریم در۳۰کشور از مصادیق آشوب افکنی این حکومت جهانخوار است»

وی افزود «ظهور وتبلوروحدت بین مسلمین حول محورهای: خدا و حرکت بسوی او، کعبه و نمازخواندن بسمت آن بیت مقدس، اسلام رفتاری مسلمین و تمسک جویی به اهلبیت پیامبر (ص) شکل می‌گیرد»

برگزاری سمینار بتن‌های توانمند

به همت انجمن علمی عمران و با حمایت دانشکده فنی و مهندسی واحد تهران شرق اولین سمینار علمی تخصصی با عنوان بتن‌های توانمند در سالن آمفی تئا‌تر واحد برگزار شد. در این سمینار که با حضور گسترده دانشجویان و اساتید گروه عمران برگزار شد مهندس جمالی رئیس انجمن علمی عمران با تبریک روز دانشجو و هفته پژوهش، خلاصه‌ای از اهداف و اقدامات جاری انجمن را بیان کرد.

محقق و دکترای سازه از دانشگاه علم و صنعت درباره «بتن‌های توانمند» به سخنرانی پرداخت.

دکتر صالحی با توضیح خلاصه‌ای از عملکرد و رفتار بتن‌های توانمند افزود: سالهای زیادی است که از بتن بعنوان یک ماده ساختمانی مهم و با تحمل فشارهای بالا برای ساخت و ساز انواع سازه‌ها استفاده می‌شود. ضعف این ماده مهم و پر مصرف ساختمانی در مقابل کشش با قرار دادن آرماتور تا حد زیادی جبران شده است. در سالهای اخیر و با بررسی دوام سازه‌های بتنی مسلح بویژه در مناطق خورنده و سخت برای بتن نظر اکثر کار‌شناسان و دست اندرکاران کارهای بتنی به این مسأله جلب شده است که مقاومت به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی کلیه خواص مربوط به بتن بخصوص دوام آن باشد و لازم است در طراحی بتن برای مناطق مختلف علاوه بر مسأله مقاومت و تحمل بار‌ها در طول مدت بهره دهی، پایایی و دوام آن نیز مد نظر قرار گیرد.

در پایان با تشکر از شرکت کنندگان از اساتید و دانشجویانی که موفق به کسب مقام دوم کشوری مسابقات بتن، شدند تقدیر به عمل آمد.

در چهاردهمین دوره مسابقات ملی بتن که از ۸ مهر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با حضور تیم‌هایی از دانشگاه‌ها و سازمانهای دولتی و خصوصی برگزار شد تیم دانشجویی گروه عمران واحد تهران شرق در بخش مسابقات بتن پرمقاومت موفق به کسب مقام دوم شد. اعضای تیم اعزامی از واحد تهران شرق را رضا رنجبران، رضا سالارکیا و شهرام شهرابی و علی چگینی تشکیل می‌دادند.

سرپرستی این گروه را نیز دکتر اسداله رنجبر گرکانی برعهده داشت.

کد خبر: 168034
3 1
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.