خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه معرفی شد؛

طرح بتن اسفنجی برای مقابله با بحران کم‌آبی کشور

جمعه 26 آذر 1395 - 15:45
بتن متخلخل

مرکز تحقیقات صنعت ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، بتن اسفنجی (بتن متخلخل) را در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی امسال معرفی کرد. این محصول عبور دهنده آب سدها و معابر شهر است که هنگام بارندگی آب از این سنگ فرش‌ها عبور می‌کند و به مخزنی که برای آن طراحی شده است انتقال داده می‌شود.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد خبری دانشگاه آزاد اسلامی در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه، به گفته محمد قاسمی، دانشجوی عمران دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و یکی از اعضای سازنده این بتن اسفنجی، این طرح در سطح شهرهایی که هنگام بارندگی دچار آب گرفتگی و سیل می‌شوند کاربرد فروانی دارد و استفاده از این دستاورد دانشگاهی باعث می‌شود تا کم‌تر شاهد سیل و آب گرفتگی معابر باشیم.

وی با اشاره به این مطلب که این بتن تخلخلی باعث می‌شود تا آب هدر نرفته و ذخیره شود،گفت: «در شهرهای کم بارش و حتی شهرهای شمالی کشور که بارندگی زیاد است استفاده از این بتن سبب می‌شود تا کم‌آبی جبران شود و مانع هدر رفت آب می‌شود. زیرا آب جمع‌آوری حاصل بارش در یک منبع هدایت می‌شود و دوباره قابل استفاده است».

محمدقاسمی بیان کرد: «برای پیشرفت در چنین طرح‌هایی نیازمند سرمایه‌گذاری و حمایت هستیم. البته طرح بتن تخلخلی از سوی دانشگاه آزاد قزوین مورد حمایت قرار گرفته است و نیاز است تا شهرداری‌ها و ارگان‌های دیگر این طرح را به مرحله اجرا در آورند».

وی در ادامه گفت: «با اجرایی شدن طرح بتن تخلخلی تا حدودی مشکلات و معضلات مربوط به کم‌آبی کشور حل خواهد شد. زیرا آب به دست‌آمده حاصل از بارندگی برای آبیاری زمین‌های کشاورزی و فضای سبز شهرها قابل استفاده خواهد بود».

گفتنی است اعضای این تیم شامل فرشاد مفتاحی، علی کریم دوست، دیبا احدزاده قناد و فاطمه صابری و به سرپرستی امیر یاوری هستند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.