خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه معرفی شد؛

دستگاه جوانه‌زن توسط پلاسما و ربات کاشت نهال در غرفه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات

دوشنبه 29 آذر 1395 - 12:57
دستگاه جوانه‌زن

دانشگاه علوم و تحقیقات در نمایشگاه امسال دستاورهای پژوهشی و فناورانه، محصولات مختلفی از جمله دستگاه جوانه‌زن توسط پلاسما (FSG Plasma) و ربات کاشت نهال را معرفی کرد.

نسترن صائبی، گروه علم و فناوری آنا- آرش احمدی‌نیا، دانشجوی کارشناسی ارشد مکاترونیک و شهره خاتمی، دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک پلاسما از دانشگاه علوم و تحقیقات دستگاه جوانه‌زن توسط پلاسما را طراحی کرده‌اند.

به گفته احمدی‌نیا، دستگاه جوانه‌زن توسط پلاسما، دستگاه مکانیزه‌ای است که توسط بازوی مکاترونیکی بذر را به سمت محل اعمال پلاسما منتقل می‌کند و پس از مدت زمان معین (با توجه به نوع بذر) پلاسمادهی می‌شود و سپس توسط بازوی مکاترونیکی به محل نگهداری بذر انتقال می‌یابد و در انتها نیز بسته‌بندی می‌شود.

وی همچنین گفت: «از مزایای مهم این دستگاه این است که سیستم کاملا محصول ارگانیک تهیه می‌کند و همچنین نرخ رشد بذر تا 2/5 برابر افزایش پیدا می‌کند».

وی افزود: «این دستگاه در صنایع کشاورزی و دارویی (گیاهان دارویی) و صنایع وابسته کاربرد دارد».

به گفته وی، این دستگاه تاکنون روی لوبیا و شنبلیله، که گیاهان استراتژیک به شمار می‌روند، آزمایش شده است و 280 بذر توسط آن نمونه‌گیری شده‌اند.

ربات کاشت نهال

ربات کاشت نهال توسط مهدی لاجوردی، پوریا رفیعی و پرهام موسی، دانشجویان کارشناسی ارشد مکاترونیک از همین دانشگاه طراحی شده است.

به گفته لاجوردی، این ربات حتی در شیب 30 درجه می‌تواند به صورت مکانیزه، مراحل حفر چاله، قرار دادن نهال داخل چاله و پر کردن چاله با خاک و نهایتا آبیاری آن را انجام دهد.

لاجوردی افزود: «مهم‌ترین مزیت این دستگاه حفظ تعادل آن است و این که پلیت بالای آن که نهال رویش قرار می‌گیرد، با چهار جک پنوماتیکی (سیستم تحت فشار باد) همیشه در زاویه مثبت و منفی پنج درجه می‌ماند».

به گفته وی، قابلیت کاشت این دستگاه پنج نهال در دقیقه است و این ربات به راحتی می‌تواند از موانع 30 سانتی‌متری هم عبور کند. به طور کلی، این دستگاه کار قابلیت کار در شرایط آب و هوایی نامساعد و دشوار برای نیروی انسانی را دارد و حتی می‌توان ابزارهایی که روی آن تعبیه شده است را نیز تعویض کرد. این ربات همچنین قابلیت کنترل از راه دور و موقعیت‌یابی را نیز دارد.

کاربرد این دستگاه در کشاورزی و جنگل‌کاری است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.