خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در اختتامیه پنجمین دوره مسابقات قرآن و عترت کارکنان در واحد بندرعباس

دکتر سیدطه هاشمی: بسیاری از زوایای علمی قرآن کریم ناشناخته مانده است

شنبه 4 دی 1395 - 09:39
اختتامیه پنجمین دوره مسابقات قرآن و عترت

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه با بهره‌گیری از تفکر و عقل در مسیر الهی و قرآن کریم باید قدم گذاشت، تصریح کرد که بسیاری از زوایای علمی قرآن کریم ناشناخته مانده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بندرعباس، حجت‌الاسلام سیدطه هاشمی در اختتامیه پنجمین دوره مسابقات قرآن و عترت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد بندرعباس، با پرداختن به نقش مبلغان و مروجان دینی، کار آنان را بسیار مهم و حیاتی خواند و افزود: از آنجایی که جامعه رفتار مروجان و مبلغان دینی را الگوی خود می دانند، ارتکاب اعمال خلاف و اشتباه از سوی آنها، جامعه را دچار بحران هویت می سازد.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی که در جمع حافظان و قاریان قرآن کریم، مسئولان، کارکنان و استادان دانشگاه در واحد بندرعباس سخن می گفت با اشاره به نقش قرآن در سرنوشت بشری گفت: قرآن معجزه الهی است که در آن سعادت بشر به خوبی ترسیم شده است به همین خاطر برای جلوگیری از گمراهی باید به اصول آن عمل شود.

وی قرآن را سر منشاء همه مسائل مادی و معنوی خواند و گفت: این بدان معنا نیست که انسان عقلانیت و تفکر را کنار بگذارد و به آن توجه نکند بلکه باید با بهره گیری از تفکر و عقل در مسیر الهی و قرآن کریم گام بردارد.

هاشمی افزود: قرآن از مناظر مختلفی توسط صاحب نظران تفسیر شده است ولی هیچگاه متخصصان علوم طبیعی، ریاضی و...به صورت تخصصی بر روی قرآن مطالعه نکرده اند تا بتوانند زوایای کشف نشده و مباحث تخصصی این معجزه الهی را استخراج و در زندگی بشری بکار گیرند.

وی با اشاره به نقش مروجان و مبلغان دینی گفت: این گروه ها باید مراقب باشند تا مرتکب اشتباه نشوند زیرا اگر دچار اشتباه شدند آن اشتباه شخصی به پای دین نوشته می شود. در این صورت جامعه با قضاوت بر روی عملکرد آنان دچار نقصان و بحران هویتی می شود.

وی افزود: متاسفانه امروز تفاسیر و برداشت های مختلفی از دین اسلام شده است و گروهی با پنهان شدن پشت این دین الهی و مهربانی، انسان ها را قتل عام می کنند و دست به هر جنایتی می زنند تا آن را به نام اسلام تمام کنند که این در گروه‌های داعشی، تکفیری، القاعده، تحجرگرا و ... به وفور یافت می شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به قاریان قرآن کریم گفت: این اعمال ضد دینی بدون شک نام اسلام و کتاب آسمانی را در اذهان جهانی خدشه دار می کند، شما مروجان و مبلغان دینی باید این تضادها و افراطی گری ها را به مردم بشناسانید تا آنان و جهانیان تفاوت اسلام ناب محمدی را با این رذالت ها به خوبی درک کنند.

هاشمی با اشاره به حرکت های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در این مسیر گفت: دانشگاه سالانه برنامه های فرهنگی مختلفی در سطح استانی و واحدی برگزار می کند، پژوهشکده قرآن و عترت نیز در کنار پژوهشکده علوم اجتماعی همین نقش مهم را در تبیین و تشریح زوایایی از دین مبین اسلام انجام می دهند، نظیر بحث سبک زندگی و طرح های بزرگی مثل علم در محضر قرآن.

اختتامیه پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد بندرعباس و با حضور جمعی از مسئولان دانشگاهی برگزار شد. در این مراسم نتایج پنجمین دوره از مسابقات اعلام و از برگزیدگان تجلیل شد.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.