خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دکتر سیدطه هاشمی:

بودجه فرهنگی مطلقا نباید در جای دیگری هزینه شود/ شیوه‌نامه نشریات الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ می‌شود

سه‌شنبه 7 دی 1395 - 11:56
عکس خبر طه هاشمی

دکتر سیدطه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد محور اجلاس هفتاد و یکم دانشگاه آزاد اسلامی فرهنگ است . او هم‌چنین از ابلاغ شیوه‌نامه نشریات الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر سید طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم اختتامیه نشست هم‌اندیشی دبیران کانون‌های هنری و اجتماعی واحدهای سراسر کشور دانشگاه آزاد اسلامی که روز گذشته به میزبانی واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار شد گفت : «هدف از تشکیل این نشست ، هم‌اندیشی برای حضور پررنگ فعالان کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی اجلاس 71 است.»

او با تاکید بر ضرورت حضور موثر فعالان کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه آزاد در اجلاس 71، افزود: «در حال حاضر در بخش فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مباحث بسیار مهمی شکل گرفته و رویکرد فرهنگی دانشگاه، یک رویکرد جامع است.»

هاشمی ادامه داد: «هر سال اجلاسی داریم که در آن روسای واحدهای دانشگاه های آزاد اسلامی سراسر کشور حضور پیدا می‌کنند. این اجلاس هر سال یک موضوع محوری دارد. موضوع محوری امسال در اجلاس 71 نیز فرهنگ است.»

عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش، گفت: «جمع‌بندی نظرهای اعضای کمیسیون فضای مجازی نشان می‌دهد که دوستان ما در همه ابعاد وظیفه خود را انجام داده‌اند.»

بیش از نیمی از مردم کشور ما ماهواره نگاه می‌کنند ، چون احساس می‌کنند نیازشان از سوی رسانه‌های داخلی تامین نمی‌شود. مخاطبان، سریال‌های پوچ‌گرای ترکی و سایر برنامه‌های بی‌محتوا را می‌بینند و اگر بتوانیم نیازهای رسانه‌ای آنان را با موضوع‌های بومی، ملی و فرهنگی خودمان برآورده کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم

او افزود: «امروزه فضای مجازی را نمی‌توان نادیده گرفت و با توجه به سرعت گردش اطلاعات ، قطعا باید به این مساله توجه کنیم. از آغاز مهر 92 که دکتر میرزاده به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شد، یکی از مسائلی که به طور جدی مد نظر قرار گرفت همین شبکه‌های مجازی بود و بعد از آن فعالیت‌های خوبی در حوزه فرهنگی انجام شد.»

هاشمی گفت: «در دوره جدید مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی به ابعاد مختلف حوزه فرهنگی توجه و شورای فرهنگی اجتماعی دانشگاه به ریاست دکتر میرزاده تشکیل شد. ضمن اینکه از همان مهر 92 به مبحث فضای مجازی پرداختیم و آیین‌نامه مربوط را آماده کردیم. ما امکاناتی را که دانشجویان بتوانند در قالب کانون‌ها و تشکل‌ها فعالیت داشته باشند فراهم کرده‌ایم و به زودی شیوه‌نامه نشریه‌های الکترونیک را به همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ خواهیم کرد.»

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «سیاست ما این است که مخاطب در دانشگاه آزاد اسلامی از تیررس کانون فرهنگی دور نباشد. البته به دلیل گستره فضای مجازی ممکن است مخاطبان کانون‌ها نخواهند عضو شوند اما آنان باید به بدنه حوزه فرهنگی و اجتماعی وصل باشند. در واقع باید امکاناتی فراهم شود که همه استادان و دانشجویان بتوانند از آن استفاده کنند.»

او گفت: «باید برای تولید یک بسته پرجاذبه‌، کارگاه‌های آموزشی داشته باشیم. بیش از نیمی از مردم کشور ما ماهواره نگاه می‌کنند ، چون احساس می‌کنند نیازشان از سوی رسانه‌های داخلی تامین نمی‌شود. مخاطبان، سریال‌های پوچ‌گرای ترکی و سایر برنامه‌های بی‌محتوا را می‌بینند و اگر بتوانیم نیازهای رسانه‌ای آنان را با موضوع‌های بومی، ملی و فرهنگی خودمان برآورده کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم.»

هاشمی افزود: «ما نمی‌توانیم برای سراسر کشور یک برنامه بنویسم بلکه باید خرده فرهنگ‌ها را در نظر بگیریم و بر اساس آن‌ها گام برداریم.»

عضو هیات ریسه دانشگاه آزاد اسلامی همچنین درباره بودجه فرهنگی این دانشگاه گفت: «بودجه فرهنگی مطلقا نباید در جای دیگری هزینه شود. ضمن اینکه باید توجه داشت هیچ نقطه‌ای از دانشگاه جنس کارش فرهنگی‌تر از کانون فرهنگی نیست. بنابراین ضروری است که مسوولان فرهنگی واحدها درک عمیقی نسبت به برنامه‌های فرهنگی و تاثیرگذاری آن داشته باشند.»

او با ابراز تاسف از مغفول ماندن بحث هنر در دانشگاه ، گفت: «واحدهای دانشگاهی ما که رشته‌های هنری هم داشته‌اند به نوعی کنار زده شده‌اند و منزوی محسوب می‌شوند. در حالی که در مجموعه هنری دانشگاه آزاد اسلامی ، استادان با تجربه به مراتب نسبت به دانشگاه‌های دولتی سرآمدتر هستند.»

اگر جلو موسیقی فاخر را بگیریم، موسیقی دون‌پایه و زیرزمینی در جامعه رشد پیدا خواهد کرد

هاشمی با اشاره به مبحث موسیقی، گفت: «قطعا اگر جلوی موسیقی فاخر را بگیریم موسیقی دون‌پایه و بی‌هدف و زیرزمینی در جامعه رشد پیدا خواهد کرد که این یک فاجعه است.»

کسانی که مخالف اجرای موسیقی در دهه فجر در دانشگاه‌ها بودند، روز شانزدهم آذر (روز دانشجو) آمدند، نشستند و در برخی دانشگاه‌ها موسیقی گوش دادند و اعتراضی هم نداشتند. این در حالی است که شانزدهم آذر ، یک روز کاملا سیاسی است. حالا باید پرسید چطور آنجا موسیقی حلال است و در مناسبت‌های دیگر حرام ؟!

این مسوول فرهنگی دانشگاهی اضافه کرد: «درباره موسیقی ، نباید نگاه حذفی وجود داشته باشد. ما ایمان داریم که همه کارهای خداوند متعال هنرمندانه است ، حالا چه‌طور است که برخی جلوی کار هنری را می‌گیرند؟ چرا برخی از کسانی که معتقد به خدا هستند، می‌گویند هنر نباید جلوه کند؟ این افراد در واقع با چنین کارهایی جنبه هنرمندانه خدا را نادیده می‌گیرند.»

او افزود: «در خصوص موسیقی ، به تازگی شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ، شیوه‌نامه‌ای را مصوب کرده و باید به دنبال موسیقی فاخر بود. ما به تازگی نمایشگاهی از دستاوردهای فرهنگی دانشجویان برگزار کردیم که بیشتر شرکت کنندگان آن در رشته‌های هنری تحصیل نمی‌کنند. اینها نشان‌دهنده ظرفیت بزرگ هنری در دانشگاه آزاد اسلامی است.»

هاشمی ادامه داد: «اگر جوانان ما از برنامه درستی استفاده نکنند اتفاق خوبی نمی‌افتد. اگر می‌خواهیم حداکثر مخاطب را داشته باشیم باید به برنامه‌های شاد و مفرح توجه کنیم. البته ما از نظر موسیقی و سایر مباحث هنری ، تابع فقه حکومتی هستیم.»

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «جالب است کسانی که مخالف اجرای موسیقی در دهه فجر در دانشگاه‌ها بودند، روز شانزدهم آذر (روز دانشجو) آمدند، نشستند و در برخی دانشگاه‌ها موسیقی گوش دادند و اعتراضی هم نداشتند. این در حالی است که شانزدهم آذر ، یک روز کاملا سیاسی است. حالا باید پرسید چطور آنجا موسیقی حلال است و در مناسبت‌های دیگر حرام ؟!»

او گفت: «برنامه‌ای که طبق ضوابط و مقررات و مبانی فقهی و حکومتی آزاد است نباید در دانشگاه ممنوع شود.»

هاشمی با بیان اینکه «باید راهی پیدا کرد که حساسیت‌ها تحریک نشود» گفت: «جریان حاکم بر کانون فرهنگی نباید به سمت و سوی سیاسی برود. کانون فرهنگی ما جدا از تشکل سیاسی است. بنابراین هیچ فردی حق ندارد با تابلوی کانون فرهنگی ، کار سیاسی انجام دهد.»

او در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در رابطه با تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی و دلیل شرکت نکردن در برخی از همایش‌ها و مسابقه‌های بین‌المللی گفت: «ما آنقدر باید قوی عمل کنیم که دیگران به دنبال ما بیایند. متاسفانه برخی جاها نمی‌توانند دانشگاه آزاد اسلامی را بپذیرند و این مسبوق به سابقه است. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حساس‌ترین شرایط کشور ، پیشنهاد تاسیس این دانشگاه را به امام(ره) دادند و از همان زمان برخی‌ها ساز مخالف کوک کردند. این افراد همچنان بر سر مواضع خود هستند و دلشان نمی‌خواهد پیشرفت‌های دانشگاه آزاد اسلامی را ببینند.»

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «اگر تولید قوی و درست داشته باشیم جشنوار‌ه‌های بین‌الملی به سراغ ما می‌آیند. در نتیجه ، دانشگاه آزاد اسلامی خود به خود در این عرصه مطرح خواهد شد و به جشنواره‌ها و همایش‌های دیگر متکی نخواهد بود.»

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.