خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

تصمیم تاریخی چین برای منع تجارت عاج فیل

شنبه 11 دی 1395 - 09:34
عاج فیل

چین اعلام کرده است که از پایان سال ۲۰۱۷ تجارت عاج و هرگونه تولید صنایع دستی با آن ممنوع خواهد شد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از BBC، گروه‌های حفاظت از محیط زیست این تصمیم را «تاریخی» خواندند و گفتند نقطه عطفی در مسیر حفاظت از این موجودات خواهد بود.

این تصمیم پس از قطعنامه «سایتس» (کنوانسیون بین‌المللی تجارت گونه‌های در معرض خطر) که در ماه اکتبر در آفریقای جنوبی تصویب شد گرفته می‌شود.

چین بزرگ‌ترین بازار عاج در جهان است و براساس برخی تخمین‌ها ۷۰ درصد عاج مبادله‌شده در جهان در نهایت به چین می‌رسد. قیمت عاج در چین گاه به کیلویی ۱۱۰۰ دلار می‌رسد.

جزئیات این ممنوعیت را شورای دولتی چین در روز جمعه اعلام کرد و فرآیند اعمال این ممنوعیت از ۳۱ مارس شروع می‌شود و تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

صندوق جهانی حیات وحش (دبلیو دبلیو اف) با استقبال از این خبر آن را «اعلامیه‌ای تاریخی» خواند که نشانه پایان کار بزرگ‌ترین بازار قانونی عاج در جهان و کمک بزرگی به تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با بحران شکار غیرقانونی فیل در آفریقاست.

بازار بین‌المللی مبادله عاج در سال ۱۹۸۹ ممنوع شد اما بازارهای داخلی به صورت قانونی در چندین کشور جهان فعالیت کرده‌اند.

الی پپر، معاون شورای دفاع از منابع طبیعی، با ستایش از تصمیم چین گفت: «تعیین این جدول زمانی فشرده برای بستن همیشگی بزرگ‌ترین بازار قانونی تجارت عاج در جهان اهمیت بین المللی دارد».

او افزود: «این کاملا شرایط را عوض می‌کند و می‌تواند چرخشی محوری برای بازگشت فیل‌ها از آستانه انقراض باشد».

بازار بین‌المللی مبادله عاج در سال ۱۹۸۹ غیرقانونی شد اما بازارهای داخلی به صورت قانونی در چندین کشور جهان به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

براساس یک گزارش تازه تحت عنوان سرشماری بزرگ فیل‌ها افزایش شدید آمار کشتار فیل‌ها در هفت سال گذشته باعث شده است جمعیت آنها یک سوم کاهش پیدا کند.

چین از قطعنامه سایتس در ماه اکتبر قویا حمایت کرده بود که باعث شگفتی شرکت کنندگان شد. بعضی نمایندگان حاضر در آن نشست گفتند که چین حتی خواهان قطعنامه‌ای قوی‌تر بود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.