خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کدخدایی: تبلیغات زودهنگام در احراز صلاحیت کاندیداها تاثیرگذار است/ زنان می‌توانند در انتخابات کاندیدا شوند، اما در بحث رجل سیاسی به نظر نهایی دست پیدا نکرده‌ایم

شنبه 11 دی 1395 - 11:52
نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری درباره انتقاد آیت‌الله یزدی به منشور حقوق شهروندی واکنش نشان داد و گفت: همه می‌توانند آزادانه نظر خودشان را بیان کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، صبح امروز شنبه (11 دی‌ماه) عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که در شورای نگهبان برگزار شد، درباره 10 هزار صندوق رای‌گیری الکترونیکی در انتخابات سال آینده اظهار کرد: همکاری خوبی میان شورای نگهبان و وزارت کشور صورت گرفته است و جلسات کارشناسی مکرری میان این دو نهاد انجام شده تا ببینیم نتیجه چه خواهد شد.

وی در ادامه به احراز هویت کاندیداها اشاره کرد و افزود: اگر تامین شرایط امنیتی مبنی‌ بر احراز هویت کاندیداها امکان‌پذیر باشد، می‌توان صندوق الکترونیکی برای انتخابات را به ارمغان آورد اما هنوز به این جمع‌بندی نرسیده‌ایم که آیا انتخابات سال آینده به صورت الکترونیکی برگزار شود یا خیر؟ ضمن اینکه باید دید کارشناسان چه نظری در این‌باره دارند تا آن را اجرایی کنیم.

کدخدایی ادامه داد: شورای نگهبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر دخالتی نمی‌کند چون از اختیارات قانونی در این زمینه برخوردار نیست.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی‌ بر حقوق‌های نجومی تصریح کرد: تا زمانی که مصوبه‌ای از سوی مجلس شورای اسلامی نداشته باشیم، شورای نگهبان هیچ اظهارنظری نمی‌تواند ارائه دهد چون بدون مصوبه قادر به ارائه اظهارنظر نیستیم. ضمن اینکه حقوق‌های نجومی خلاف و تخلف بوده است و امیدواریم که دیگر شاهد این موضوع نباشیم.

کدخدایی درباره فراخوان در زمینه سیاست‌های کلی انتخابات گفت: در مرکز تحقیقات شورای نگهبان این مساله در حال بررسی است و به زودی نظر خودمان را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران نیز درباره فعالیت‌های انتخاباتی برخی چهره‌های سیاسی و همچنین جبهه‌ها و احزاب در آستانه انتخابات تاکید کرد: شورای نگهبان تبلیغات زودهنگام شخصیت‌ها، احزاب و جبهه‌های سیاسی را در احراز صلاحیت ملاک قرار خواهد داد.

وی در ادامه به منشور حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: تا زمانی که مصوبه اصلی مجلس شورای اسلامی در این زمینه به شورای نگهبان ارسال نشود، ما هیچ نظری را نمی‌توانیم ارائه دهیم.

کدخدایی درباره انتقاد آیت‌الله یزدی از منشور حقوق شهروندی گفت: همه افراد می‌توانند آزادانه نظر خود را بیان کنند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره ایرادات شکلی توافق پاریس توضیح داد: ایرادات شکلی مقدمه بررسی ماهوی شورای نگهبان است چون که ضرورت ورود شورای نگهبان به ماهیت موضوع همین ایرادات شکلی است.

این حقوقدان درباره لایحه جامع انتخابات اظهار کرد: برخی مقامات دولتی اعلام کردند که نمی‌توانند این لایحه را تا انتخابات پیش‌رو آماده کنند. از طرفی مجلس شورای اسلامی درگیر لایحه ششم و بعد از آن بررسی لایحه بودجه است. شاید در قالب طرح دوستان‌مان بتوانند پیشنهادات خود را در این‌باره ارائه کنند تا بلکه نواقص قانون انتخابات حل و فصل شود.

به گفته کدخدایی، شورای نگهبان وظیفه نظارتی دارد و تنها و تنها برای این نهاد قانون اساسی ملاک عمل است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره کاندیداتوری زنان در انتخابات و همچنین بحث رجل سیاسی اظهار کرد: همه زنان می‌توانند در انتخابات کاندیدا شوند اما بحث رجل سیاسی هنوز در شورای نگهبان نهایی نشده است. با توجه به سیاست‌های انتخاباتی که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، بحث رجل سیاسی، مدبر و مدیر بودن را در دست بررسی داریم و انشاء‌الله به زودی در این زمینه نظرمان را اعلام خواهیم کرد. از طرفی برای ما فقط قانون ملاک عمل احراز صلاحیت کاندیداها است.

بر همین اساس وی در ادامه از رسانه‌ها خواست که از اقدامات شورای نگهبان در این زمینه حمایت کنند.

کدخدایی درباره انتخابات شوراها نیز اظهار کرد: نظارت بر انتخابات شوراها مربوط به شورای نگهبان نیست، بلکه این وظیفه به عهده مجلس و وزارت کشور محول شده است، اما باید رویکردی را در زمینه ثبت‌نام بی‌رویه و بیهوده کاندیداها انجام دهیم و از آن جلوگیری کنیم.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.