خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

همراه با شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی/ 1

پمادهایی که زخم و سوختگی را بهبود می‌بخشند/ قطره‌ای برای افزایش سیستم ایمنی آبزیان

دوشنبه 13 دی 1395 - 10:19
اکسیر گل

شرکت دانش‌بنیان «اکسیرگل» سپاهان، یکی از 18 شرکتی است که در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در تهران مستقر شده است. این شرکت شهریور سال جاری در این پارک استقرار یافت.

به گزارش خبرنگار آنا، شرکت دانش‌بنیان اکسیر گل به منظور احیای تولید و فرآوری گیاهان دارویی ارگانیک و داروهای گیاهی در سال 1392 تاسیس و فعالیت خود را در مرکز رشد و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد آغاز کرد.

اکسیر گل از همکاری باسابقه‌ترین متخصصان دانشگاهی رشته‌های مختلف علمی از جمله گیاهان دارویی و معطر، فیتوشیمی، اتنوبوتانی، فارماکوگنوزی در فن‌آوری و فرآوری محصولات خود بهره‌مند است.

این شرکت دانش‌بنیان، افتخار بهره‌مندی مستمر از دانش استادان و دانش‌پژوهان دانشگاهی را داراست و به همین سبب پیوسته روزآمدترین دانش و کاربرد علمی را در فرآوری و فن‌آوری محصولات خود به کار می‌گیرد.

خط تولید شرکت اکسیر گل بزودی در واحد مجهز و جدید خود مستقر خواهد شد و کشت و کار گیاهان دارویی ارگانیک در زمینی به مساحت 5 هکتار اراضی کشاورزی آغاز می‌شود.

محصولات عمده این شرکت، پماد گیاهی پلی هربال زخم، پماد گیاهی پلی هربال سوختگی، پماد گیاهی پلی هربال زخم و سوختگی دیابتی و قطره افزایش سیستم ایمنی آبزیان هستند.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با توجه به استقرار شرکت دانش‌بنیان اکسیرگل در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به خبرنگار خبرگزاری آنا، گفت: «این شرکت که نخستین شرکت دانش‌بنیان وابسته به مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد است؛ پس از انجام پیگیری‌های لازم و موفقیت در مصاحبه ورودی، توانست مجوز استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی را کسب کند.»

دکتر کامران قدوسی اظهار کرد: «مهمترین شرط لازم برای استقرار شرکت‌های وابسته به مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی در راستای استقرار در پارک، موفقیت در عبور از مرحله رشد است که شرکت دانش‌بنیان اکسیر گل این دوره را پشت سر گذاشته و قابلیت معرفی به پارک را پیدا کرده بود.»

وی تصریح کرد: «شرکت‌هایی که در پارک دانشگاه آزاد اسلامی مستقر می‌شوند، همچون تمام پارک‌های علم و فناوری کشور از همه تسهیلات مناطق آزاد تجاری از جمله معافیت از مالیات، معافیت از حق گمرکی و غیره برخوردار خواهند شد.»

مرضیه رحمانی دانشجوی مقطع دکتری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد است که سال 1393 با ایده کشت و فناوری محصولات ارگانیک موفق به استقرار هسته فناور در مرکز رشد این واحد دانشگاهی شد و با تولید چهار محصول داروی گیاهی توانست شرکت دانش‌بنیان اکسیر گل سپاهان را را‌ه‌اندازی کند.

این شرکت دانش‌بنیان از نیمه دوم سال 95 در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مستقر شد و در کنار 17 شرکت دانش‌بنیان دیگر این پارک در حال فعالیت است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، ارائه مشاوره، ایجاد ارتباط با مراکز صنعتی و بازار و ... را از مزیت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و خواستار حمایت‌های مالی به شرکت‌های مستقر در پارک و تعامل در زمینه اخذ مجوزهای لازم شد.

مدیر شرکت دانش‌بنیان اکسیر گل سپاهان گفت: «تولید داروهای گیاهی، تولید داروهای دامی با منشأ گیاهی، کشت و پرورش گیاهان دارویی و ارگانیک، خدمات مشاوره در باره کشت و پرورش گیاهان دارویی، فیتوشیمی و آنالیز مواد موثره گیاهان دارویی و معطر، ارائه خدمات آزمایشگاهی و کنترل کیفی از جمله فعالیت‌های این شرکت به شمار می‌رود.»

رحمانی درباره محصولات تولیدی این شرکت اظهار کرد: «پماد و کرم‌های ترمیم زخم و سوختگی، محصولات اسانس و عصاره، دمنوش‌های گیاهی و عرقیات پاستوریزه گیاهی از جمله محصولات این شرکت است.»

وی که در رشته گیاهان دارویی در مقطع دکتری در واحد شهرکرد مشغول به تحصیل است، خاطرنشان کرد: «همه این فعالیت‌ها با همکاری استادان باسابقه این رشته و متخصصان بنام در رشته‌های دارویی صورت گرفته است.»

رحمانی در ادامه گفت‌وگو با آنا، برنامه و اهداف شرکت دانش‌بنیان اکسیر گل سپاهان را این‌گونه تشریح کرد:

* تولید و فرآوری گیاهان دارویی، داروهای گیاهی

* بررسی طرح‌های ارائه شده از طرف موسسات دانشگاهی و علمی کشور و انجام همکاری‌های علمی و فنی و مالی با آنها

* بررسی مقالات علمی در مورد یافته‌های جدید شرکت در مورد اثرات نوین گیاهان دارویی

* ارتباط و همکاری در انجام طرح‌های تحقیقاتی در زمینه گیاهان دارویی

* ارتقای دانش و کیفیت عملکرد

* برنامه‌ریزی برای فرهنگ‌سازی آحاد جامعه با منافع و مزایای گیاهان دارویی

* استخراج، جداسازی و شناسایی مواد موثره گیاهان دارویی

* خدمات مشاوره در خصوص طرح‌های تحقیقاتی، پژوهشی، تولیدی، آموزشی در زمینه داروهای گیاهی و گیاهان دارویی

* حضور قوی در بازارهای بین‌المللی

* برنامه‌ریزی شرکت در کنگره‌ها و سمینارهای مربوط به گیاهان دارویی و محصولات سالم در داخل و خارج کشور

* فعالیت‌های علمی و کارگاه‌های تخصصی در خصوص تولید گیاهان دارویی و آنالیز فیتوشیمیایی و...

به گفته رحمانی، دستاوردهای برتر این شرکت، انتشار بالغ بر چاپ بیش از 80 عنوان مقاله در مجلات بین‌المللی ISI و 50 عنوان مقاله در مجلات داخلی یا نمایه پایگاه جهان اسلام ISC در مجلات معتبر، 7 عنوان اختراع در زمینه داروهای گیاهی و ثبت علمی 4 عنوان اختراع، توسط پرسنل متخصص است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: «شرکت اکسیر گل امیدوار است بتواند با توجه به توانمندی علمی، پرسنلی، فنی و ماشین‌آلات مدرن خود بزودی در سطح بزرگترین و مجهزترین واحد تولید خاورمیانه در خدمت تولیدکننده محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی و غذایی، هموطنان عزیز و سایر کشورهای جهان قرار گیرد.»

گزارش: احسان عربی مفرد

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.