خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در جلسه هیات امنای استان همدان

دکتر میرزاده: دانشگاه آزاد اسلامی در بهبود شاخص‌ها و ارتقای کیفیت مصمم بوده است/ با وجود سنگ‌اندازی‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی هنوز سرپاست

یکشنبه 12 دی 1395 - 12:35
جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان

در دومین روز از برگزاری سلسله جلسات هیات های امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه هیات امنای استان همدان به ریاست دکتر حمید میرزاده و حضور اعضا برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای این جلسه از حضور محمدناصر نیک‌بخت، استاندار همدان، آیت‌الله طه محمدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان، آیت‌الله محمدرضا ورکشی، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و دیگر اعضا تشکر کرد.

او به نقش بودجه‌ریزی در اداره امور دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌ها اشاره کرد و گفت: «برنامه‌ریزی برای تعیین بودجه مبتنی بر واقعیت، از نقش و تاثیر زیادی در اداره امور مربوطه برخوردار است.»

ارتقای شاخص‌های کیفی دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال اخیر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «در 3 سال گذشته از هرگونه توسعه کمی در دانشگاه آزاد اسلامی ممانعت به عمل آمده است. تمرکز بر توسعه کیفی در این دانشگاه سرلوحه امور قرار گرفت و باعث شد دانشگاه آزاد اسلامی در صدر تولیدات علمی ایران قرار گیرد. این ادعا نه از جانب دانشگاه آزاد اسلامی بلکه به استناد پایگاه اطلاع‌رسانی ISI مطرح می‌شود.»

میرزاده ادامه داد: «یکی از دلایل زیان‌دهی بعضی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، افزایش حقوق اعضای هیات علمی است. برای ارتقای کیفی هیات علمی واحدها، تلاش شد اختلاف حقوق استادان در دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های دولتی به حداقل برسد. به واحدهای دانشگاهی توصیه می‌شود از طریق ارتباط موثر با صنایع و کسب درآمدهای غیر‌شهریه‌ای، درآمدهای خود ا افزایش دهند و کسری بودجه خود را جبران کنند.»

او گفت: «ما در دانشگاه آزاد اسلامی شاخص‌های کیفی خود را بهبود بخشیده‌ایم. دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال گذشته با جذب و ارتقای 11 هزار عضو هیات علمی، توسعه زیربناها و تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها، شاخص‌های کیفی خود را ارتقا داده است. هر چند این فرآیند بار مالی سنگینی برای دانشگاه آزاد اسلامی دارد اما برای بهبود شاخص‌ها، در انجام آن مصمم بودیم.»

او به جزئیات ارتقای کیفیت در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «در تحصیلات تکمیلی، جذب بیشتر اعضای هیات علمی باکیفیت و با درجه دکتری را در دستور کار قرار دادیم به طوری که امروز 60درصد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی را استادیار به بالا و 40درصد را مربی تشکیل می‌دهد در صورتی که این نسبت در مهر 92 و پیش از آغاز دوره جدید مدیریتی دانشگاه، کاملا برعکس بود و تنها 40درصد اعضای هیات علمی را مرتبه استادیار به بالا تشکیل می‌داد.»

او افزود: «در کنار ارتقا و جذب اعضای هیات علمی، توسعه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و ادغام واحدهای هم‌جوار برنامه‌ریزی شد. همچنین همه واحدها موظف شدند در قالب اجرای طرح ساها، به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر دانشگاه‌های کشور خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی ارائه کنند. سه عنصر فضای آموزشی و زیرساخت‌های موردنیاز، استاد و هیات علمی باکیفیت و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی، نقشی تعیین‌کننده در توسعه علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها دارند که بدون اغراق هر سه این عناصر در دانشگاه آزاد اسلامی در حد اعلا فراهم شده است.»

علی‌رغم سنگ‌اندازی‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی هنوز سرپاست

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «طرح سنجش و پذیرش هزینه‌های مادی و معنوی زیادی به دانشگاه آزاد اسلامی تحمیل کرد. علیرغم سنگ‌اندازی‌ها و مشکلات، دانشگاه آزاد اسلامی هنوز سرپاست و تنها دلیل آن نیز توسعه تحصیلات تکمیلی است. کسی که اعلام می‌کند دانشگاه آزاد اسلامی زیرنظام آموزشی عالی است یعنی می‌خواهد بر دانشگاه نظارت کند، در ابتدا باید ظرفیت و شرایط نظارت را داشته باشد. آیا اگر کسی خود ذینفع و رقیب است، می‌تواند ناظر و داور باشد؟ چرا که ناظر و داور باید از کسوت رقیب خارج شود.»

میرزاده خطاب به اعضای هیات امنای استان همدان گفت: «نه تنها دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان بلکه همه واحدها در سراسر کشور، برای ارتقای علمی و پژوهشی خود، راهی جز توسل به کسب درآمد غیر‌شهریه‌ای ندارند. از این رو ماموریت واحدهای دانشگاهی در حوزه امور اقتصادی دانش‌بنیان است زیرا به فرموده مقام معظم رهبری؛ اقتصاد دانش‌بنیان زیربنای اقتصاد مقاومتی است.»

فعالیت در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه طرح ساها؛ راه‌حل قوام و پایداری دانشگاه آزاد اسلامی

میرزاده گفت: «راه‌حل قوام و پایداری دانشگاه آزاد اسلامی، فعالیت در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه طرح ساها است که باعث اثربخشی بیشتر دانشگاه در آموزش عالی کشور می‌شود. از این رو همه واحدها باید فعالیت در این زمینه را با قدرت و شدت بیشتر در دستورکار قرار دهند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با تشکر دوباره از حضور استاندار همدان در جلسه هیات امنا گفت: «مهندس نیکبخت همواره حامی و همراه دانشگاه آزاد اسلامی بوده‌اند و در همه جلسات شخصا حضور علاقه‌مندانه و فعال داشته است که نشان‌دهنده توجه ایشان به توسعه علمی کشور و مخصوصا استان همدان است.»

مصوبات جلسه هیات امنای استان همدان

به گفته دکتر فریدون رهنمای رودپشتی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی، در این جلسه بودجه سال 96 استان همدان با اعمال اصلاحاتی، از حیث درآمد و هزینه 87میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف 129 میلیارد تومان به تصویب رسید.

او افزود: «بر سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی، تامین منابع از درآمدهای غیر‌شهریه‌ای و ارتقای کیفیت واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان، تاکیدات ویژه‌ای در این جلسه شد.»

رهنمای رودپشتی از پیش‌بینی بودجه‌ای برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی در این استان خبر داد.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.