خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با آنا:

دانشگاه آزاد اسلامی باید برای دولت و ملت الگو قرار گیرد / لزوم تفحص از سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه آزاد اسلامی

چهارشنبه 15 دی 1395 - 14:33
بهمن اخوان

دکتر بهمن اخوان، نماینده سابق تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی می‌داند که نتوانسته است مظلومیت خود را ثابت کند و از قدرت خود بگوید.

بهمن اخوان، نماینده سابق تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: «امروز آشکارا نزدیک به 40 سال است که می‌گذرد و دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه سال‌های 60، 70 و 80 نیست. هرکسی که این دانشگاه را از نزدیک دیدن کند متوجه می‌شود وضعیت آموزشی و علمی آن و از نظر بهترین امکانات، بهترین دانشگاه است. امروز این دانشگاه با دیروز آن زیاد فرق کرده است. دانشگاه آزاد اسلامی چندین سال است که مسیر تحقیقات و پژوهش را دنبال می‌کند و امروز ما می‌توانیم از تهران و سایر استان‌ها این دانشگاه را در سطح دانشگاه‌های معتبر کشور قرار دهیم.»

اخوان گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی نتوانسته مظلومیت خود را ثابت کند و با وجود آنکه قدرت و امکانات بسیار وسیعی دارد، از قدرت خود بگوید. دانشگاه آزاد اسلامی ثروتمندترین دانشگاه این کشور است، ولی این ثروت متعلق به شخص خاصی نیست. همان‌طور که بارها مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند و بر دانشگاه آزاد اسلامی نظارت دارند، این دانشگاه خود درآمد کسب می‌کند و برای خودش هم خرج می‌کند. مظلومیت این دانشگاه در این است که نه از بودجه نفت و نه از بودجه مالیات استفاده کرده است. این باید برای ملت ایران و دانشجویان الگو قرار گیرد. یعنی چیزی به اسم بودجه بدون نفت و بودجه بدون مالیات.»

او ادامه داد: «خیلی از ارگان‌ها، نهادها و خود دولت هم می‌توانند از این نوع سیاست دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند. این دانشگاه قدرت مالی، سیاسی و امکانات داشته است و خیلی از نمایندگان مجلس با این دانشگاه هستند. دانشگاه آزاد اسلامی منبع درآمد اقتصادی، عمرانی، توسعه‌ای و علمی برای هر منطقه‌ای است.»

نماینده سابق مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی گفت: «ما نیازی به دانشگاه‌هایی که نه فضای علمی، نه آموزشی و نه آزمایشگاه دارند، نداریم. ولی دانشگاه آزاد اسلامی که میلیاردها امکانات، مراکز مطالعاتی، تحقیقاتی و فضای آموزشی دارد و می‌تواند از همین امکانات به عنوان ثروتی برای ملت ایران استفاده کند. به نظر من دولت هم مثل این دانشگاه که نه از بودجه نفت و نه مالیات استفاده نمی‌کند، مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس را در اختیار این دانشگاه قرار دهد.»

اخوان پیشنهاد داد دانشگاه‌هایی که استاندارد نیستند و بعضا مثل سوپرمارکت اداره می‌شوند، کلا تعطیل شوند و افزود: «چین با یک میلیارد و اندی جمعیت به اندازه ایران دانشگاه ندارد. ایران نزدیک به 2800 دانشگاه دولتی و غیردولتی دارد. من پیشنهاد می‌کنم دولت و مجلس فکری اساسی برای این ثروتی که دانشگاه آزاد اسلامی دارد و متعلق به ملت ایران است و برنامه‌ریزی دقیقی را انجام دهد و این دوگانگی‌ها را با تفکر و اندیشه و برنامه‌ریزی ‌می‌توان حل کرد.»

او در پایان گفت: «انتظار داریم همان‌طور که نهادهای مختلف نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی بازرسی می‌کنند، سایر دانشگاه‌ها را هم همین‌طور مورد ارزیابی قرار دهند. اگر تفحصی انجام می‌شود، دانشگاه آزاد اسلامی نباید نگران باشد. این دانشگاه متعلق به ملت ایران و به صورت یک وقف برای این ملت است. من از شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌خواهم همان‌طور که بر دانشگاه آزاد اسلامی دقت‌نظر دارند، به دانشگاه‌های دیگر هم همان دقت‌ نظر را داشته باشند.»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.