خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کلیدیابی با هولولنز مایکروسافت + تصاویر

دوشنبه 13 دی 1395 - 14:29
هولولنز

یکی از ویژگی‌هایی که عینک واقعیت افزوده دارد، این است که هر فردی را به کارآگاه تبدیل می‌کند و قابلیت جدید مایکروسافت و قابلیت جدید مایکروسافت نشان می‌دهد که در کنار حل مساله جرم، می‌تواند برای یافتن اشیاء نیز از آن استفاده کرد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از Verge، شرکت مایکروسافت به تازگی پتنتی را ثبت کرده است که در آن، به عینک‌های هولولنز امکان ردیابی اقلام کوچک مانند سوئیچ خودرو را به کاربر می‌دهد و از گم شدن آنها جلوگیری می‌کند. این اختراع به طور گسترده‌تر سیستمی را شامل می‌شود که قادر است وضعیت اشیاء را بدون دریافت دستورالعملی از سوی کاربر مشخص کند.

ایده اصلی این سیستم بسیار ساده است. هولولنزها مجهز به یک دوربین رو به بیرون هستند که نقشه‌ای فضایی از یک اتاق تهیه می‌کند و فناوری دید دستگاه می‌تواند اشیاء خاصی را در یک تصویر مشخص یا ردیابی کند. بنابراین به عنوان مثال، چنانچه کلید‌های خود را روی میزی گذاشته باشید، هولولنز می‌تواند به طور فرضی آنها را از طریق دوربین شناسایی و موقعیت آن را به سرعت مشخص کند.

اگر قصد خروج از منزل را داشته باشید، آخرین موقعیتی را که کلیدها در آنجا بودند اعلام می‌کند. این سیستم حتی اگر کلیدها با روزنامه پوشانده شده یا حتی زیر مبل هم افتاده باشند، توسط این سیستم ردیاب قابل شناسایی هستند.

برای استفاده از این سیستم هولولنز باید از عینک هوشمندی استفاده کنید. اگر کلیدها را بدون اینکه بدانید جایی رها کرده‌اید، سیستم نشان نمی‌دهد که کلیدها جا‌به‌جا شده‌اند. البته مشخص نیست که تا چه اندازه می‌تواند به کاربران در پیدا کردن کلیدهایی که از جیب کت یا کیف به اطراف افتاده‌اند کمک کند مگر اینکه از ردیاب پیچیده چند موقعیتی استفاده کند. اگر سابقه گم کردن کلیدهای خود را دارید، چسباندن یک ردیاب بلوتوثی روی کلیدها کار دشواری نیست.

نکته جالب توجه، ایده ردیابی اشیاء توسط هولولنز نیست بلکه این است که هولولنز به طور هوشمند متوجه می‌شود که باید پیش از آن که شما نگران گم کردن کلید خود باشید، به دنبال چه چیزی برای کاربر بگردد.

برای روشن شدن قضیه، باید اشیائی را که هولولنز باید دنبال آنها بگردد مشخص کرد به عنوان مثال، یک مسافر از این سیستم می‌خواهد در حالی که به خارج از کشور مسافرت کرده است، گذرنامه‌اش را ردیابی کند. در موارد دیگر نیز این سیستم می‌تواند مشخص کند که شما چه مدتی در تعامل با یک شیء هستید یا حتی چه زمانی آن را با خود بیرون می‌برید و به این طریق شروع به ردیابی هر چیزی می‌کند.

به عنوان مثال هر چیزی را که هنگام حضور در رستوران از جیب خود خارج می‌کنید و روی میز قرار می‌دهید، هولولنز به طور خودکار به شما هشدار می‌دهد که هنگام رفتن آن را فراموش نکید. این یادآوری حتی فراتر هم می‌رود و تا چک کردن یخچال و محتویات آن نیز کشیده می‌شود به طوری که به کاربر اعلام می‌کند که یکی از اقلام داخل یخچال نیست یا در حال اتمام است و به این ترتیب به شما یادآوری می‌کند که آن جنس را خریداری کنید.

اگر در یک زمان، چند نفر در محیط از هولولنز استفاده می‌کنند، این سیستم اطلاعات بین این چند نفر بررسی می‌کند بنابراین حتی اگر فرد دیگری کلیدها را برداشته باشد، شما می‌توانید کلیدهای خود پیدا کنید. این سیستم حتی خروج همسر را نیز اطلاع می‌دهد.

مترجم: ندا اظهری

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.