خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

تحلیل نیوساینتیست از یک تحول عجیب؛

هوش مصنوعی بخر، رئیس جمهور شو !

دوشنبه 13 دی 1395 - 16:30
هوش مصنوعی

نیوساینتیست در تازه‌ترین شماره خود نوشت که منتظر نسل جدیدی از ماشین‌آلات باشید که از حیث هوشمندی با انسان‌های معمولی برابری می‌کنند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از مهر، نویسنده نیوساینتیست در این مقاله ادامه می‌دهد فناوری همواره در حال پیشرفت است و به همین دلیل دور از ذهن نخواهد بود که روزی را تصور کنیم که نسل جدیدی از ماشین‌آلات به آن سطح از هوشمندی رسیده باشند که با انسان‌هایی که از نظر سطح هوشی افرادی معمولی به شمار می‌آیند برابری کنند.

در ادامه این مقاله آمده است: محققانی همچون «بن گورتزل» که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت دارد می‌گوید تا پیش از سال ۲۰۳۰ چنین چشم‌اندازی محقق خواهد شد اما اگر شرایط و امکانات مورد نیاز فراهم شود شاید زودتر هم شاهد چنین روزی باشیم.

به عقیده مقاله‌نویس نیوساینتیست، از نگاه بسیاری از مردم دنیا اینکه تلفن همراه، خودروی بدون راننده یا سگ رباتیک هوشمندتر از انسان‌ها باشند عجیب و دور از امکان است اما واقعیت چیز دیگری می‌گوید. با پیشرفت‌هایی که در زمینه محاسبات کوانتومی روی داده است، نباید به این چشم انداز به عنوان یک تخیل نگاه کرد.

در ادامه این مطلب می‌خوانیم که با این شرایط دور از ذهن نخواهد بود که هوش مصنوعی به سطح خیره کننده‌ای از پیشرفت برسد که در آن زمان موضوع مهم موارد اخلاقی به میان می‌آید و اینکه برای چنین ماشین‌آلاتی یک سری حقوق در نظر بگیریم از جمله رأی دادن.

این نشریه علمی ادامه می‌دهد: در این صورت با یک چالش بزرگ روبه‌رو خواهیم بود زیرا در حال حاضر میلیاردها ماشین‌آلات محاسباتی در سراسر جهان وجود دارد و کافی است تنها برای ۱۰ درصد از جمعیت آنها حقوقی همچون رأی دادن در نظر بگیریم.

اگر فرض کنیم ماشین‌آلات هوشمند به این مرحله برسند، آنگاه به جای صرف هزینه‌های کلان در برنامه‌های انتخاباتی، کافی است چنین هوش‌های مصنوعی را برای رأی دادن خریداریم کنیم که این خود یک چالش بزرگ خواهد بود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.