خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

زمان طولانی از تخم درآمدن جوجه‌‌ها، عامل انقراض دایناسورها

سه‌شنبه 14 دی 1395 - 15:25
دایناسور

نتایج تحقیقات تازه‌ای که روی فسیل تخم دایناسورها انجام شده است، برآورد می‌کند که برخی از آنها تا شش ماه زمان برای تولد نوزاد نیاز داشتند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از نیویورک‌تایمز، تحقیقات برای کشف علت انقراض دایناسورها همچنان ادامه دارد و با وجود اینکه برخورد یک شهاب‌سنگ عظیم با کره زمین در حدود 65 میلیون سال قبل تأیید شده است اما علت‌های ثانویه‌ای که موجب از بین رفتن گونه‌های مختلف شد، همچنان پوشیده مانده‌اند.

تحقیقات تازه که از سوی چندین تیم مختلف روی تخم‌های فسیل‌شده دایناسورها انجام گرفته است، با استفاده از اندازه دندان جنین و مراحل رشد روزانه که روی دندان‌ها ثبت شده است، نشان می‌دهد زمانی در حدود شش ماه برای کامل شدن رشد جنین و شکستن تخم لازم بوده‌ است.

در این تحقیق از تخم یک دایناسور به‌نام «هیپاکروسوروس» استفاده شد که دایناسوری 10 متری و غیرپرنده بود. این دایناسور تخم‌هایی به اندازه یک توپ فوتبال می‌گذاشت که نیازمند زمانی شش ماهه برای تولد نوزادان بود. دانشمندان معتقدند این زمان طولانی دوران جنین در تخم باعث شد تا دایناسورها در زمان برخورد شهاب‌سنگ زمین‌گیر شوند. از سوی دیگر پس از فاجعه نیز زمان زیادی لازم بود تا تعداد از بین‌رفته در انفجار جایگزین شوند و در این مدت باقیماندگان آنها نیز از بین رفتند.

این تحقیق همچنین رابطه مستقیم اندازه تخم و زمان جنینی را به اثبات رساند. بر این اساس، تخم‌های کوچک‌تر مانند تخم شترمرغ آفریقایی، زمان کمتری برای تولد نوزاد نیاز دارند که در این مورد 42 روز است و در پرندگان دیگر حتی به چند روز کاهش می‌یابد. تفاوت در اندازه تخم‌های پرندگان و برخی خزندگان عصر دایناسورها موجب شد که برخی بتوانند زودتر تولیدمثل کنند و نسل خود را برای تکامل‌های بعدی آماده سازند تا امروز بتوانیم گونه‌هایی از آنها را روی زمین ببینیم.

مترجم: محمدرضا احمدی‌نیا

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.