خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران خبر داد

افزایش 15 درصدی جمعیت حیات وحش استان تهران

چهارشنبه 15 دی 1395 - 13:48
محیط بان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: سرشماری پاییزه حیات وحش استان تهران با حضور کارشناسان محیط زیست، محیط بانان، جوامع محلی و همیاران محیط زیست از اول آذر ماه آغاز و تا 15 دی ماه به پایان خواهد رسید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست استان تهران، ناصر مهردادی با اشاره به اینکه برنامه سرشماری حیات وحش با هدف برآورد جمعیت پستانداران و بهبود مدیریت زیستی مناطق اجرا می‌شود، افزود: سرشماری حیات وحش در دو فصل تابستان و پاییز انجام می‌پذیرد و در استان تهران این برنامه در مناطق پارک ملی لار، مجموعه حفاظتی جاجرود شامل پارک ملی سرخه حصار، پارک ملی خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود، منطقه حفاظت شده ورجین، منطقه حفاظت شده کویر، منطقه شکار ممنوع کاوده و منطقه شکار ممنوع کوه سفید انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه به طور کلی حدود 17.7درصد از کل اراضی استان تهران جزء مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران است، افزود: اگر مجموعه لار و کویر را که در استان‌های دیگر قرار داشته و مدیریت آن با استان تهران است به این رقم اضافه کنیم این رقم به حدود 32 درصد کل اراضی استان می‌رسد.

مهردادی با اشاره به اینکه در این سرشماری گونه‌های قوچ و میش، کل و بز، آهو و جبیر استان سرشماری می‌شوند و روش سرشماری به صورت مشاهده مستقیم است، اظهار کرد: این برنامه سرشماری توسط کارشناسان محیط زیست و محیطبانان با همراهی جوامع محلی، طبیعت دوستان و همیاران محیط زیست انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: سرشماری پاییزه حیات وحش استان از اول آذر ماه آغاز شده و تا 15 دی ماه به پایان خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در سرشماری امسال در منطقه شکار ممنوع لار حدود 1200 راس کل و بز و قوچ و میش سرشماری شده، افزود: در منطقه حفاظت شده ورجین بیش از 2200 راس و در منطقه شکار ممنوه کوه سفید دماوند حدود 1000 راس مشاهده شده است.

مهردادی با بیان اینکه پیش بینی می‌کنیم در سرشماری پاییزه امسال حدود 17000 راس قوچ و میش،کل و بز و آهو در مناطق تحت مدیریت استان سرشماری شود، گفت: این رقم در مقایسه با سال گذشته 10 تا 15 درصد افزایش را در جمعیت حیات وحش استان نشان می‌دهد و امیدواریم این افزایش جمعیت با تلاش‌های محیط بانان استان ادامه داشته باشد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.