خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در جلسه هیات امنای استان گیلان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: 53درصد از تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به 4 سال اخیر بوده است

چهارشنبه 15 دی 1395 - 11:30
جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان

پانزدهمین جلسه هیات امنای استان گیلان عصر دیروز به ریاست دکتر حمید میرزاده و با حضور اعضا در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای این جلسه و پس از استماع گزارش عملکرد استان که از سوی دکتر علیرضا امیرتیموری، دبیر هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان ارائه شد، گفت: «لازم است گزارشی کلی از روند رشد دانشگاه ارائه کنیم که 30 سال صرف راه‌اندازی، تثبیت و استواری دانشگاه آزاد اسلامی شد، چراکه شرایط ایجاب می‌کرد دانشگاه آزاد اسلامی به نیازهای آموزشی آن روز پاسخ داده شود.»

میرزاده گفت: «از این رو دانشگاه آزاد اسلامی از ابتدای فعالیت به عنوان دانشگاهی نسل اولی که تنها هدف آموزشی را دنبال می‌کند، معرفی شد اما در دهه چهارم با ورود به فعالیت‌های پژوهشی، به دانشگاهی نسل سومی تبدیل شده است.»

او افزود: «در حال حاضر 2300 دانشگاه و مراکز آموزش عالی به موازات دانشگاه آزاد اسلامی در حال فعالیت هستند. در مقایسه با دیگر دانشگاه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، دانشگاه آزاد اسلامی در 10 سال اخیر حداقل رشد دانشجو را داشته است. این در حالی است که دانشگاه دارای 68هزار استاد و عضو هیات علمی تمام‌وقت و نیمه‌وقت و از بنیه غنی استادان برخوردار است.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به شاخصه‌های کیفیت در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: «جذب و ارتقاهای صورت‌گرفته در سه سال اخیر، تقویت و تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها، توسعه فضاهای آموزشی و ... نشان از صعود کیفیت در این دانشگاه دارد. به عنوان مثال، راه‌اندازی سامانه ساها که آزمایشگاه عظیم ملی محسوب می‌شود، به کمک واحدهای دانشگاهی شتافت، تا با تجمیع کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های موجود، از موازی‌کاری و خرید دستگاه‌ها و تجهیزات اضافی پیشگیری و مانع خروج ارز از کشور شود. امروز کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های برخی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی دو نوبت کاری فعالیت می‌کنند.»

میرزاده بر فراهم‌بودن همه امکانات برای توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و افزود: «در کنار جذب استاد و بهبود کیفیت هرم هیات علمی، تجمیع کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها در قالب طرح ساها و همچنین فراهم‌بودن دو برابر سرانه دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی، شرایط و امکانات برای توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مهیاست.»

او گفت: «لازم به ذکر است 53درصد از تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی که در رتبه ایران در جهان تاثیر بالایی داشته‌اند، متعلق به 4 سال اخیر بوده است. این موضوع نشان‌دهنده انتخاب درست سیاست‌های اتخاذشده برای توسعه کیفی دانشگاه آزاد اسلامی در 4 سال گذشته است.»

میرزاده تاکید کرد دانشگاه باید اثربخشی داشته باشد و تحول ایجاد کند. او گفت: «ارتقای کیفیت، اولویت اول دانشگاه آزاد اسلامی است. تنوع‌بخشی درآمدها و فعالیت‌های دانش‌بنیان، راه‌حل اجتناب‌ناپذیر حرکت به سوی ارتقای کیفیت است. با همت و تلاش همه همکاران در مجموعه عظیم دانشگاه آزاد اسلامی، برخلاف مشکلات، دانشگاه آزاد اسلامی هرسال اندوخته مثبت داشته است.»

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.