خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مدیر گزینش دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال:

گزینش ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای دستگاه‌های اجرایی حکومت اسلامی است

چهارشنبه 15 دی 1395 - 15:41
دکتر حامد زارعی

مدیر گزینش دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال به تشریح اهداف و خط مشی کلی گزینش در دستگاه‌های اجرایی حکومت اسلامی پرداخت.

دکتر حامد زارعی با تبریک 15 دی سالروز تشکیل گزینش به محضر همه دانشگاهیان در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری آنا، اظهار کرد: «ایجاد فضای سالم آموزشی و تربیت نیروهای آموزشی از دستاوردهای مهم دانشگاه آزاد اسلامی است. در راستای منویات مقام معظم رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی در تثبیت ارزش‌های معنوی و اسلامی انقلاب پیشگام بوده و این شجره طیبه و نهاد مقدس برای استقرار بیانات معظم له به لحاظ اسلامی کردن دانشگاه‌ها و تربیت نیروهای متخصص و متعهد به انقلاب اسلامی گامهای موثری را برداشته است. »

وی افزود: «امروز جذب استادان صالح و شایسته و پذیرش دانشجویان تلاشگر در عرصه علم و دانش و توسعه فضاهای آموزشی و پژوهشی و کیفی سازی این مجموعه عظیم از اولویت‌های اصلی دانشگاه بوده که این امر جز با ایجاد فضای سالم و تربیت نیروهای ارزشی و وفادار به نظام و انقلاب و رهبری مقدور نیست. یکی از دارایی‌های مهم هر سازمانی نیروی انسانی آن است که به ویژه در عصر حاضر از اهمیت خاصی برخوردار بوده و نیز نقش فراوانی در تعالی و پیشرفت آن سازمان دارد. درنتیجه دفتر گزینش در هر سازمانی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.»

زارعی بیان کرد: «ضرورت امر گزینش، ضرورتی عقلی، منطقی و انکارناپذیر است، گزینش سنت الهی است که با برگزیدن بندگان خالص و بر‌ترین انسان‌ها توسط پروردگار عالمیان برای هدایت نوع بشر آغاز شده است. گزینش در مرتبه پایین‌تر به عنوان امر عقلی از اوان زندگی در ابتدایی‌ترین امور تا سرنوشت ساز‌ترین آن ادامه پیدا می‌کند، انتخاب دوست، رشته تحصیلی، شغل، همسر و.... همه و همه نوعی گزینش است که هر کس با نگرش و دیدگاههای ارزشی خود اقدام به انتخاب بهترین‌ها می‌کند.»

ایجاد فضای سالم آموزشی و تربیت نیروهای آموزشی از دستاوردهای مهم دانشگاه آزاد اسلامی است. در راستای منویات مقام معظم رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی در تثبیت ارزش‌های معنوی و اسلامی انقلاب پیشگام بوده و این شجره طیبه و نهاد مقدس برای استقرار بیانات معظم له به لحاظ اسلامی کردن دانشگاه‌ها و تربیت نیروهای متخصص و متعهد به انقلاب اسلامی گامهای موثری را برداشته است

وی ادامه داد: «امر انتخاب و گزینش نیروی انسانی به عنوان یکی از با ارزش‌ترین منابع و سرمایه‌های هر نظام اداری نیز متأثر از نگرش‌ها و ارزش‌ها و اهداف هر سازمانی بوده و طی تکامل و مدرنیته شدن علوم اداری متناسب با شرایط و مقتضیات زمان دچار تغییر و تحول اساسی شده است. امروزه در اغلب کشورهای جهان برای انتصاب کارگزاران در مناصب حکومتی، گزینشی سختگیرانه با طی فرآیندی طولانی که گاهی تا ۱۰ سال دوران آزمایشی همراه است و تا حصول اطمینان از نوع نگرش و افکار و اندیشه‌های افراد نسبت به جذب قطعی آنها اقدام نمی‌کنند.»

زارعی عنوان کرد: «در نظام جمهوری اسلامی ایران با پیروزی اندیشه‌ها و افکار رهبر کبیر انقلاب که منبعث از احکام اسلامی و شریعت نبوی بود و به خواست ملت ایران در رفراندوم‌های متعدد حدود الهی و قوانین اسلامی پایه و اساس قانونگذاری و میزان پایبندی افراد به این قوانین معیار و ملاکی برای انتخاب و گزینش قرار گرفت.»

وی افزود: «ضوابط حاکم بر گزینش در ایران در مقایسه با ضوابط و معیارهای سایر کشور‌ها، یکی از روان‌ترین و سهل‌ترین گزینش‌هاست، با نگاه گذرا به ماده ۲ قانون گزینش کشور متوجه خواهیم شد که آنچه در جذب و انتخاب نیروی انسانی مورد توجه قانونگذار بوده‌‌ همان است که شرع مقدس اسلام از یک مسلمان انتظار دارد و چیزی بیش از آن مورد نظر نیست و درباره اقلیت‌های دینی و مذهبی هم آنچه مورد توصیه و تأکید است اعتقاد و عمل به احکام و دستورات مربوط است.»

زارعی ادامه داد: «بنابراین با توجه به اینکه آموزش‌های اعتقادی و مذهبی از‌‌ همان ابتدا در خانواده، مساجد، محافل مذهبی و مدارس و موارد تکمیلی در دانشگاه کشور ارایه می‌شود، داوطلبان استخدام در صورتیکه در سایر جنبه‌های قانونی نظیر عدم محکومیت کیفری مؤثر و سوابق سوء سیاسی یا اعتیاد مشکل نداشته باشند و به عنوان یک مسلمان به تکلیف دینی خود نظیر، تقید در انجام فرائض دینی، رعایت حجاب و حدود اسلامی و ترک محرمات و... عمل کنند می‌توانند به عنوان کارگزار نظام استخدام شوند.»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.