خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

وزارت بهداشت موظف به حمایت بیمه‌ای از داروهای ژنریک و ارتقای برنامه ایمن‌سازی کودکان شد

شنبه 18 دی 1395 - 11:48
مجلس شورای اسلامی

بنا به رأی نمایندگان مجلس، وزارت بهداشت موظف به حمایت از تولید، عرضه و تجویز داروهای ژنریک و همچنین حمایت بیمه ای از این داروهاست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان در نشست علنی امروز _شنبه، 18 دی ماه_ مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با بند (ک) ماده 89 این لایحه مبنی بر حمایت وزارت بهداشت از داروهای ژنریک موافقت کردند.

براساس این بند؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سازمان غذا و دارو) موظف است ضمن حمایت از تولید و عرضه و تجویز داروهای ژنریک حمایت بیمه‌ای را فقط به داروهای ژنریک اختصاص دهد و بر عرضه، نظارت و صدورگواهی حلال با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، اتاق ایران و اتاق تعاون حسب مورد جهت صادرات محصولات سلامت محور اقدام نماید و برنامه ایمن سازی کودکان را تا حد و تراز کشورهای توسعه یافته ارتقاء دهد.

نمایندگان در ادامه بررسی ماده 89 با ارجاع بند (ل) این ماده به کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه جهت رفع ابهامات موجود با 135 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس بند (ل) ارجاع شده به کمیسیون تلفیق؛ شرکت‌های ملی نفت و گاز و معادن ایران در مناطق نفت خیز و معدنی در راستای مسئولیت اجتماعی خود و جبران پیامدهای تهدیدکننده سلامت در آن مناطق نسبت به تکمیل، تجهیز و ارتقاء خدمات مراکز بهداشتی و درمانی خود و به خدمت رسانی به عموم مردم منطقه در چارچوب نظام سطح بندی خدمات بر مبنای تعرفه مصوب دولت در مراکز دولتی اقدام نمایند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.