خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

حمایت ابتکار از پویش مردمی «ما صدای بختگان هستیم»

شنبه 18 دی 1395 - 14:50
معصومه ابتکار

رئیس سازمان محیط زیست در پیامی به پویش مردمی «ما صدای بختگان هستیم» ضمن حمایت از این پویش مردمی بر ضرورت تقویت حرکت‌های مردمی برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها تاکید کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیامی به پویش مردمی «ما صدای بختگان هستیم» صادر کرد و با حمایت از این پویش مردمی بر ضرورت تقویت حرکت‌های مردمی برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور تاکید کرد.

ابتکار در این پیام تصریح کرد: تالاب‌های ایران در خشکسالی‌های اخیر و تحت شرایط تغییر اقلیم که یک پدیده جهانی است، دچار تهدید و آسیب‌های فراوان شده است. متاسفانه سیاست‌های مقطعی و فشار بخش‌های کشاورزی و صنعت نیز با برداشت بی رویه از منابع آب سطحی و زیرزمینی مزید بر علت بوده است. حق آبه طبیعی تالاب‌ها و رودخانه‌ها در این میان البته نادیده گرفته شده است.

وی افزود: این مشکل در دولت یازدهم، موجب تغییر جهت کلی در بسیاری از سیاست‌های کشور شده و حق آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها و توجه به کاهش برداشت از ذخایر آب به ویژه آب‌های زیرزمینی در سیاست‌ها و جهت گیری‌های توسعه در کشاورزی، صنعت و امور شهری مورد توجه قرار گرفته است. دولت همچنین موضوع ارزیابی زیست محیطی سدها و طرح‌های انتقال آب را جدی دانسته و اجرایی کرده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: در مورد تالاب بختگان که نگینی ارزشمند در میان ۱۳ تالاب دیگر استان فارس به شمار می‌رود، برنامه مدیریت زیست بومی در یک فرآیند مشارکتی با حضور تمامی ذی نفعان در دست تدوین بوده که در سفر اخیرم به استان فارس گزارش آن ارائه و مقرر شد طی ماه‌های آینده نهایی شود. در کارگروه استانی و شورای‌عالی آب نیز موضوع تامین حق آبه تالاب‌های حوزه بختگان مورد تاکید و پیگیری قرار دارد.

ابتکار در این پیام نوشت: بختگان ابتدا متعلق به مردم منطقه و سپس متعلق به همه ایران است. احیای این تالاب و دیگر تالاب‌های استان و کشور، به اصلاح الگوی کشت و شیوه آبیاری و تامین حق آبه‌ها با مشارکت مردم، روستاییان و عشایر وابسته است. با این حال، تشکل‌ها و فعالان محیط زیست سهم مهمی در آگاهی بخشی و جلب مشارکت مردم محلی و کشاورزان در این روند دارند. فرصت را مغتنم می‌دانم تا این هم صدایی در نجات بختگان را سپاس گویم و امیدوارم تلاش‌ها با قوت برای احیای تالاب‌های این سرزمین ادامه یابد. پایدار و سربلند باشید.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.