خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رونمایی از فراخوان همایش بزرگداشت خواجوی کرمانی/ طه هاشمی: ابعادی از زندگی خواجو، هنوز ناشناخته است

شنبه 18 دی 1395 - 15:34
نهمین نشست هماهنگی و پایش امور استانهای دانشگاه آزاد اسلامی

مراسم رونمایی از فراخوان همایش بزرگداشت خواجوی کرمانی و اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری این همایش، بعد از ظهر امروز با حضور دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام محمود دعایی مدیر روزنامه اطلاعات، دکتر سید طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر اعضای شورای سیاست‌گذاری و شورای علمی این همایش در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، همایش بزرگداشت خواجوی کرمانی 17 دی 1396 در کرمان برگزار می‌شود. حمید میرزاده رئیس شورای سیاست‌گذاری، سید طه هاشمی دبیر عالی و جانشین رئیس شورای سیاست‌گذاری، دکتر بابک آل طه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان دبیر اجرایی، دکتر اصغر دادبه رئیس شورای علمی و دکتر وحید قنبری دبیر علمی این همایش هستند. تاثیر قرآن و حدیث بر آثار خواجوی کرمانی، عرفان و اسطوره در آثار خواجوی کرمانی، زیبایی شناسی آثار خواجوی کرمانی، سیاست و اخلاق و طنز در آثار این شخصیت روایت‌شناسی در آثار او و همچنین موضوعاتی از قبیل خواجوی کرمانی و روزگار مغول، خانقاه، مریدگرایی و قیام‌های عصر او تعدادی از محورهای این همایش هستند.

در ابتدای این جلسه سید طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با خیر مقدم به همه حاضران در اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری این همایش، گزارشی از روند تشکیل شوراهای مختلف آن ارائه کرد و گفت:‌ به دلیل اینکه استادان بزرگی درباره این شاعر پرآوازه تحقیقاتی داشته‌اند و هم استادان خارج از کشور، در شورای علمی از همه آنها استفاده کرده‌ایم و بعد از مطالعات گسترده‌، ابعاد مختلفی را که در این همایش باید به آنها پرداخته شود مشخص کردیم.

او گفت: ابعادی از زندگی خواجوی کرمانی که تا الان ناشناخته بوده است، برای ما مهم بود و پایان‌نامه‌های دانشجویی که می‌توانست در این زمینه موثر باشد.

او افزود: متاسفانه با بررسی‌هایی که در سامانه ایران داک انجام دادیم، از هزار و 573 رکورد مربوط به حافظ، هزار و 250 مورد پایان‌نامه بودند و از هزار و 429 رکورد مربوط به سعدی هزار و 216 مورد پایان‌نامه‌های دانشجویی بودند؛ اما درباره خواجوی کرمانی فقط 88 رکورد وجود دارد که 76 مورد آنها پایان‌نامه است.

سراج از خواجو می‌خواند

او ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان را تشویق می‌کند آثار بیشتری در این زمینه تولید کنند. همچنین آثاری که درباره این شخصیت وجود دارد نیاز به بررسی و بازنگری علمی دارد که این هم در دست بررسی است. در زمینه هنر از استاد سراج دعوت کرده‌ایم تا مجموعه‌ای را برای این همایش آماده کند.

هاشمی گفت: توصیه دکتر میرزاده این بوده است که از شخصیت‌های داخلی و خارجی در شورای علمی استفاده کنیم. ما همچنین با شهر کتاب مذاکراتی کرده‌ایم تا سلسله گفتارهایی را درباره خواجوی کرمانی تا سال بعد آماده کند.

در ادامه این جلسه دکتر علیرضا رزم‌حسینی، استاندار کرمان و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش خواجوی کرمانی گفت: ‌دانشگاه آزاد اسلامی غیر از فعالیت و توسعه فرهنگی نسبت به اقتصاد مقاومتی هم سریع‌تر از دانشگاه‌های دیگر پیشگام بوده است که این مدیون دکتر میرزاده و هیات امنای این دانشگاه است و باید از آنها تشکر کرد.

او گفت: ‌امیدواریم این همایش هر چه با شکوه‌تر برگزار شود و من فکر می‌کنم می‌توانیم در ایام این کنگره آثار میراث فرهنگی را که در حال بازسازی است، افتتاح کنیم و شاید بتوانیم مرکز در حال ساختی را به اسم خواجوی کرمانی نامگذاری کنیم. همچنین دکتر اصغر دادبه رئیس شورای علمی همایش خواجوی کرمانی گفت: با اینکه من بازنشسته دانشگاه علامه طباطبایی هستم اما خودم را استاد دانشگاه آزاد اسلامی می‌دانم.

او افزود: به دلیل بی‌مهری‌هایی که گاه با دانشگاه آزاد اسلامی می‌شود من می‌گویم اگر با انصاف داوری شود بسیاری از دپارتمان‌های این دانشگاه برترین دانشگاه‌های کشور هستند.

کد خبر: 175225
0 2
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.