خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس جمهوری قانون تاسیس و اداره مدارس غیردولتی را ابلاغ کرد

شنبه 18 دی 1395 - 17:28
جلسه شورای عالی فضای مجازی

قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان توسط رییس جمهوری برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از روابط عمومی سازمان مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش، حجت الاسلام حسن روحانی در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی که در جلسه علنی روز یکشنبه چهاردهم آذرماه 1395 مجلس شورای اسلامی تصویب و در هفدهم آذرماه 1395 به تایید شورای نگهبان رسیده بود، را برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ کرد.

این قانون که مشتمل بر 39 ماده و 44 تبصره است بر اساس یکی از مواد این قانون، از زمان لازم‌الاجراشدن آن، قانون اجازه اخذ هزینه‌های مربوط به صدور اجازه تاسیس و تجدید امتیاز آموزشگاه های علمی آزاد مصوب یکم آذر ماه 1367 قانون تاسیس مدارس غیرانتفاعی مصوب 19 مهر ماه 1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون اصلاح قانون تاسیس مدارس غیر انتفاعی مصوب ششم مرداد ماه 1387 نسخ می‌شوند.

در ماده یکم این قانون نیز تاکید شده است: در راستای ارتقای جایگاه نظام تعلیم و تربیت کشور ضمن تاکید بر ارتقای کمی و کیفی مدارس دولتی به منظور بهره گیری از مشارکت همگانی مردمی در امر آموزش و پرورش و تاسیس مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی و بهره گیری از ظرفیت قوانین بالادستی و مستند به سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و راهبردهای کلان و راهکارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، همچنین سند نقشه جامع علمی کشور با حفظ کارکردهای سیاستگذاری و نظارتی نظام، 'سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی' وابسته به وزارت آموزش و پرورش تاسیس می شود و رییس این سازمان، معاون وزیر است.

همچنین به منظور سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، ساماندهی و نظارت بر اجرای این قانون، شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی و شورای نظارت استانی، شهرستانی و منطقه‌ای جهت نظارت بر مدارس و مراکز آموزشی یا پرورشی غیردولتی تشکیل می‌شود که در شورای مرکزی شخصیت های حقوقی مهمی همچون وزیر آموزش و پرورش، چند تن از معاونان و مدیران کل این وزارتخانه، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی عضویت خواهند داشت.

بر اساس ماده 11 این قانون دولت موظف است همه‌ساله، یارانه مربوط به تسهیلات بانکی برای خرید زمین، ساختمان، احداث بنا، تجهیزات و تعمیرات مدارس غیردولتی را در لایحه بودجه سالانه کل کشور پیش‌بینی کند.
در ماده 12 نیز به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده می‌شود مطابق قوانین و مقررات، زمین و ساختمان‌های مازاد بر نیاز خود را به صورت اجاره یا فروش به موسسان مدارس غیردولتی واگذار کند. آیین‌نامه نحوه تعیین قیمت فروش و اجاره و شرایط واگذاری ساختمان‌ها و اراضی مذکور ظرف مدت سه‌ ماه پس از لازم‌ الاجرا ‌شدن این قانون توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد و واگذاری‌ها در هر محل مشروط بر آن است که دسترسی مردم به مدارس دولتی در آن محل دچار خلل نشود.

در ماده 13 نیز آمده است: به منظور حمایت از موسسان مدارس غیردولتی با اولویت مناطق محروم، وزارت آموزش و پرورش موظف است با مشارکت موسسان و بخش غیردولتی، صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی را به صورت موسسه عمومی غیردولتی ایجاد کند.

دولت موظف است هرساله و تا سقف 50 ‌درصد از قیمت تمام ‌شده سرانه سالانه دانش‌ آموزی در بخش دولتی را به ازای کل دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در مدارس غیردولتی در قالب کمک در لایحه بودجه سالانه کل کشور پیش‌بینی کند.

همچنین بر اساس این قانون، آیین‌نامه استقرار مدارس و مراکز غیردولتی در مناطق، نواحی و محلات مختلف، ظرف مدت سه‌ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

کد خبر: 175284
0 0
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.