خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سپیدان در گفت‌وگو با آنا:

جای قفسه کتاب را گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها گرفته‌اند/ از یار مهربان فاصله گرفته‌ایم

یکشنبه 19 دی 1395 - 09:56
مهدی شیخ موحد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سپیدان گفت: «متاسفانه استقبال جوانان به سمت فضای مجازی بیش از کتاب این یار مهربان است؛ از کتاب بسیار بسیار فاصله گرفته‌ایم.»

مهدی شیخ موحد به مناسبت هفته اهدای کتاب در حاشیه بازدید از کتابخانه عمومی شهرستان سپیدان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، اظهار کرد: «امروز در عصر تکنولوژی کمتر نسل جوان کشور به سمت و سوی مطالعه می‌روند و این خود یکی از آفت‌های بزرگ و مهم اجتماع است. جوانان ما باید سرانه مطالعه خود را افزایش دهند اما این قضیه بر عکس شده است و کمتر از کتابخانه‌ها استفاده می‌کنند در حالی که برخی از کتاب‌ها در کتابخانه‌ها خاک می‌خورند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سپیدان گفت: «این بی‌میلی و استقبال نکردن خانواده‌ها از سنین کودکی شکل گرفته است. در گذشته والدین برای فرزندان خود کتاب می‌خریدند و آنها را با کتاب سرگرم می‌کردند و در حین سرگرمی؛ آنها آموزش‌های لازم را فرا می‌گرفتند ولی امروزه این روند تغیرات عمده‌ای به خود گرفته است و والدین برای اینکه کودکان را از سر خود باز کنند آنها را به سمت موبایل‌ها و تبلت‌ها هدایت می‌کنند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن این فرزندان هست که از والدین خود سبقت می‌گیرند.»

شیخ موحد ادامه داد: «در زمان گذشته قفسه‌های کتابخانه از بهترین و زیبا‌ترین مکان‌ها در خانه بود ولی در معماری امروز این قسمت حذف شده و به تعداد اندکی کتاب خلاصه شده است آن هم کتاب‌هایی که شاید در سال یکی دوبار و برای مناسبتهای خاص به آنها سر می‌زنیم. جای گنجه و قفسه کتاب را گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها گرفته است.»

در زمان گذشته قفسه‌های کتابخانه از بهترین و زیبا‌ترین مکان‌ها در خانه بود ولی در معماری امروز این قسمت حذف شده و به تعداد اندکی کتاب خلاصه شده است آن هم کتاب‌هایی که شاید در سال یکی دوبار و برای مناسبتهای خاص به آنها سر می‌زنیم. جای گنجه و قفسه کتاب را گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها گرفته است

وی افزود: «ما منکر مزیت‌های پیشرفت علم نیستیم اما به جای استفاده از فناوری‌های روز دنیا، خانواده‌ها باید برای استفاده از کتاب و کتابخوانی برنامه‌ریزی داشته باشند. برپایی همایش، جلسات و نشست‌ها لازم است اما اگر این فرهنگ‌سازی از خانواده‌ها صورت نگیرد ابتر خواهد بود و همه هزینه‌ها حیف و میل می‌شود.»

شیخ موحد بیان کرد: «در گذشته هدیه دادن کتاب به همدیگر در مراسم خاص نوعی سنت شده بود که با گذشت ایام این سنت حسنه نیز به فراموشی سپرده شد و در محافل و جلسات خانگی و دوستانه شاهنامه و حافظ‌خوانی جای خود را به بازی‌ها و سرگرم شدن در فضای‌های مجازی داده است.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سپیدان عنوان کرد: «کتاب را به عنوان یار مهربان و دوستی صمیمی خطاب می‌کردند چون این دوست و یار مهربان هیچگونه خطر و حاشیه برای کسی نداشت. اما امروزه ظهور و بروز فضاهای مجازی مانند گردابی است که هر چه انسان تلاش می‌کند بیشتر در آن غرق می‌شود. شاید به جرات بتوان گفت اعتیاد جدید امروز به فضای مجازی و اعتیاد نسل جدید در دوران تکنولوژی است و این اعتیاد هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ وقت از مواد مخدر مخرب‌تر خواهد بود.»

وی ادامه داد: «باید راهی برای دوستی با یار مهربان پیدا کنیم و در کنار محافل و جلسات و دادن هدایا جای خالی کتاب را پوشش داد و به جای فاصله گرفتن به سمت کتاب برویم و این باید از طرف خانواده و از کودکان و خردسالان آموزش داده شود چون آنها آینده سازان ما هستند و می توان این خلأ ایجا شده را تا کمی جبران کرد. یکی از دلایل استقبال نکردن خانواده‌ها به سمت کتاب قیمت بالا و عدم کیفیت و مطالب در برخی از کتب است که این امر باید از سوی کار‌شناسان مربوط حل شود.»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.