خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

تکالیف مجلس به دستگاه‌های اجرایی برای صیانت از میراث فرهنگی و توسعه گردشگری

یکشنبه 19 دی 1395 - 11:50
حضور وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس

نمایندگان مجلس تکالیفی را برای دستگاه‌های اجرایی جهت صیانت از میراث فرهنگی و حمایت از صنایع دستی و تشویق و توسعه گردشگری تعیین کردند که از جمله آن الزام سازمان میراث فرهنگی به همکاری با سایر دستگاه‌ها برای حفاظت از میراث فرهنگی کشور است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه ماده 113 را با 138 رای موافق، 35 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند، که مشروع این مصوبه به شرح زیر است:

دستگاه‌های اجرایی مکلفند به منظور صیانت از میراث فرهنگی و حمایت از صنایع دستی و تشویق و توسعه گردشگری اقدامات زیر را انجام دهند:

الف: هزینه‌های مربوط به پژوهش، حفاظت و مرمت آثار منقول و غیر منقول ثبت شده در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط آثار در اختیار و در حیطه وظایف تخصصی همان دستگاه را در قالب بودجه سنواتی از محل اعتبارات خود تأمین کنند. این اعتبارات در چارچوب ضوابط قانونی سازمان میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری هزینه می‌شود.

ب: تأسیسات گردشگری از هر نظر تابع قوانین و مقررات بخش صنعت گردشگری به استثناء معافیت های مالیاتی است و از شمول قانون نظام صنفی مستثنی می‌باشند.

2- سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف است به‌منظور حفظ و صیانت از میراث فرهنگی اقدام لازم را با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط به‌منظور شناسایی، مستندسازی، حفاظت و مرمت و معرفی میراث فرهنگی (اعم از ملموس و ناملموس) میراث طبیعی، ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در فهرست میراث جهانی را طبق بودجه سنواتی به عمل آورد.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.