خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پیام تسلیت چهره‌های سیاسی، احزاب و نهادها در پی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

دوشنبه 20 دی 1395 - 14:45
حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، چهره‌های سیاسی، مسئولان و مقامات کشور پیام‌های جداگانه ای را صادر کردند و درگذشت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفتند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، به دنبال ارتحال یار دیرین حضرت امام خمینی(ه) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ سرلشکر محمّدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در پیامی ارتحال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. در این پیام سرلشکر جعفری آمده است:‌ ارتحال یار دیرین حضرت امام‌خمینی(رحمه الله علیه) و حضرت امام خامنه‌ای مد ظلّه العالی، آیت‌الله حاج شیخ اکبر هاشمی‌رفسنجانی که عمر خود را در مبارزه با نظام ستم شاهی و شکل‌دهی به نظام جمهوری اسلامی ایران و پذیرش مسئولیت‌هایی خطیر در ارتقای موقعیت کشور سپری نمود، به محضر رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، ملّت شریف و بزرگوار ایران و خانواده آن مرحوم، تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم. از خداوند متعال غفران و رحمت الهی را برای آن فقید سعید مسئلت دارم.

ارتش جمهوری اسلامی ایران پیام تسلیتی صادر و در آن، درگذشت ایشان را که سال های متمادی در راه اعتلای آرمان های نظام و انقلاب تلاش وافر نمود، ضایعه ای بزرگ برشمرد.

در این بیانیه آمده است: خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، که نمونه‌ ای از مبارزان انقلابی و تکیه گاهی مطمئن برای نظام، کشور و انقلاب بود، غمی بزرگ می باشد که جامعه را سوگوار نمود. این مبارز نستوه با مبارزات خود در سال های پیش از پیروزی انقلاب و در جریان آن و نیز در دوران دفاع مقدس از خود چهره ای ماندگار در تاریخ پر فراز و نشیب کشور و انقلاب ترسیم نموده بود که باعث شد برگ های درخشانی به زندگی این مبارز انقلابی افزوده شود.

مسئولیت‌های مختلف این شخصیت سیاسیِ انقلاب اسلامی از روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و از همه مهمتر مسئولیت‌های مختلف در دوران دفاع مقدس؛ از ایشان شخصیتی تأثیرگذار در تاریخ انقلاب اسلامی و دارای پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت‌های گوناگون ساخته بود.

ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان پیام خود، ضمن تسلیت درگذشت این مجاهد خستگی ناپذیر به رهبر معظم انقلاب اسلامی(مد ظله العالی)، ملت شریف و قدرشناس ایران و خانواده ایشان، از پروردگار بزرگ، غفران و رحمت الهی برای آن مرحوم خواستار است.

در پیام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز آمده است:

حافظه تاریخی انقلاب اسلامی و ملت ایران گواهی می‌دهد آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از "پیشتازان انقلاب" و "یار دیرین امام و رهبری" به شمار می‌رود که تلاش‌های خستگی ناپذیر وی در پیروزی نهضت اسلامی، به ویژه در صحنه‌های دشوار و پرخطر مبارزه با رژیم اهریمنی پهلوی و تحمل زندان و شکنجه و مقاومت‌های کم نظیر او در برابر ساواک برای همیشه ماندگار خواهد بود.

مشارکت و نقش آفرینی‌های آن روحانی ارجمند و مجاهد در "شکل‌گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران" و عهده‌دار شدن مسئولیت‌های بزرگی از جمله "ریاست جمهوری"، "ریاست مجلس شورای اسلامی"، "ریاست مجلس خبرگان رهبری"، "ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام" و نیز مسئولیت‌های خطیر در دوران پرافتخار "دفاع مقدس" و همچنین مبارزه مستمر با ضدانقلاب، او را همواره کانون توجه دوستان و دشمنان انقلاب و نظام اسلامی قرار داده بود.

مرحوم هاشمی رفسنجانی یار همراه امام، رفیق دیرین و همسنگر و همگام مقام معظم رهبری در دوران نهضت اسلامی و عصر پرفروغ جمهوری اسلامی ایران و از طلایه‌داران مبارزه ضد نظام ستمشاهی محسوب می‌شود و خدمات ارزنده وی در عرصه‌های دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی و حمایت و همراهی با جایگاه رهبری انقلاب در عصر امام خمینی(ره) و دوران امام خامنه‌ای (مدظله العالی) عامل عصبانیت دشمنان ملت ایران و خناسانی است که در رویای گسستن ارتباط وثیق وی با ولی فقیه زمان بودند. بی تردید نام "هاشمی رفسنجانی" و جلوه‌های خدمات این مبارز کهنسال و یار دیرین رهبر معظم انقلاب به کشور و نظام اسلامی، در ذهن همه دلسوزان و علاقه‌مندان ایشان خواهد ماند.

متن پیام تسلیت محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به مناسبت درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی هم به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«انالله و انا الیه راجعون»

امروز ایران اسلامی در سوگ هجرت بزرگ‌مردی عزادار است که عمر پربرکت خود را وقف آرمان، ملت و سرزمین خویش نمود.

درگذشت عالم عالی‌قدر، مبارز نستوه، یار همیشگی حضرت امام و رهبر انقلاب و مرد روزهای سخت انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی موجب اندوه، تأثر و تألم عمیق گشت.

خدمات ارزشمند ایشان به انقلاب اسلامی، به اذعان همگان در تاریخ ایران کم‌نظیر بوده است.

مبارزات دوران قبل از انقلاب، نقش مؤثر در شکل‌گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی، فرماندهی هشت سال دفاع مقدس به نیابت از بنیانگذار انقلاب، فرماندهی دوران سازندگی و حضور در سنگرهای مهم انقلاب از مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تا ریاست جمهوری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، تنها بخشی از کارنامه درخشان آن مرحوم بود و صد البته که مردم شریف، غیور و فهمیده ایران اسلامی همواره قدردان وی خواهند بود.

به باور ملت ایران، هاشمی هنوز زنده است، چراکه اندیشه و تفکر ممتاز ایشان به‌ویژه در انتخاب خط مشی اعتدال و میانه‌روی از یکسو و مرجعیت در مصلحت‌اندیشی و ایجاد وحدت و همدلی در جامعه از سوی دیگر، سرمایه‌ای ارزشمند برای انقلاب بوده و خواهد بود.

اینجانب رحلت حضرت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی را محضر امام عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب، مراجع و علمای محترم، ملت بزرگوار ایران اسلامی و به‌ویژه خاندان معزز آن مرحوم صمیمانه تسلیت می‌گویم و علو درجات الهی را برای ایشان از حضرت حق تعالی خواستارم.

محمدباقر نوبخت

سید مصطفی میرسلیم نیز طی پیامی رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را تسلیت گفت. متن پیام بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت یاور با پشتکار انقلاب، یار وفادار امام و رهبر معظم انقلاب، و برادر بزرگوار و فقیدمان، حضرت آیت‌الله حاج شیخ اکبر هاشمى رفسنجانى را به مقام معظم رهبرى، بازماندگان و یاران آن مرحوم تسلیت مى گویم و ضمن آرزوى صبر جمیل براى خانواده هاشمى رفسنجانى در مقابل این بى وفایى دار فانى، علو درجات را در دیار باقى براى آن شادروان مسألت مى کنم»

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری در پیام تسلیت توئیتری خود نوشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بزرگمرد تاریخ ایران و رادمرد سیاست دیانت به ملکوت اعلا پیوست.

امید و تدبیر این ملت بزرگ پایدار است،باید استوار ماند.

امیدوار رضایی معاون قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیامی به شرح زیر منتشر کرد:

انالله و اناالیه راجعون

خبر رحلت جانسوز و ناگهانی حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مجاهد نستوه، یار دیرین امام‌، انقلاب و رهبری که عمر خود را صرف مجاهدت و تلاش برای تحقق اهداف نظام اسلامی نموده بود، موجب تالم و تاسف شدید شد.

این شخصیت گرانقدر در طول زندگی پربار خود همواره منشاأ تلاش و کوشش بی‌وقفه برای تعالی اسلام و توسعه و آبادانی کشور بودند. بدون تردید نام و یاد آن فقید سعید و آثار و خدمات گسترده و ماندگار ایشان در حافظه تاریخی ملت شریف و قدرشناس ایران اسلامی ثبت و ضبط و به یادگار خواهد ماند.

اینجانب این مصیبت را به رهبر فرزانه انقلاب، ملت بزرگ ایران و بیت شریف ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند رحمان برای آن عالم مجاهد، رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان محترم صبر و اجر مسألت دارم.

دکتر امیدوار رضایی

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی

آیت‌الله نورمفیدی نماینده گلستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه گرگان طی پیامی درگذشت آیت‌الله رفسنجانی را تسلیت گفت:

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال جانکاه و ناگهانی یار دیرین و با وفای امام و رهبری، عالم مجاهد، مبارز نستوه و انقلابی خستگی‌ناپذیر، صبور و مظلوم حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی رضوان الله تعالی علیه که عمر با برکت خویش را در راه اعتلای اسلام ناب محمدی و به ثمر رسیدن و بالندگی انقلاب شکوهمند اسلامی سپری نمود موجب تألم و تأسف عمیق گردید. همراهی آن بزرگ مرد تاریخ معاصر ایران و استوانه مستحکم نظام مقدس جمهوری اسلامی با حضرت امام خمینی سلام الله علیه در دوران های سخت و پر فراز و نشیب نهضت اسلامی و تحمل آزارها رنجها و شکنجهها، پذیرش مسئولیت های خطیر در برهه های حساس و تاریخ ساز پس از انقلاب همچون شورای انقلاب، فرماندهی جنگ، ریاست قوای مقننه، مجریه، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام و خدمات ارزنده و بیبدیل آن اندیشمند و سیاستمدار خردورز و اخلاقمدار از حافظه تاریخی ملت فهیم ایران فراموش نخواهد شد. مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که با دلسوزی، تدبیر و تجربه بینظیر خود کشور را از تنگناها و گردنه های هولناک و سخت عبور داده و همواره بزرگترین تکیه گاه و پشتیبان رهبر انقلاب بوده است، به رحمت حضرت حق شتافت و به مقتدایش خمینی کبیر پیوست. اینجانب این ضایعه بزرگ و این ثلمه جبران ناپذیر را به ملت شریف ایران، رهبر معظم انقلاب، مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه و به ویژه به همسر مکرمه، فرزندان گرامی، اخوان معزز و تمامی وابستگان و علاقمندان به آن فقید سعید تسلیت عرض نموده و از پروردگار متعال رحمت و مغفرت واسعه و حشر با اولیاء الله برای آن مرحوم و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان مسئلت دارم.

سید کاظم نورمفیدی

حجت الاسلام کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت:

تجلیل از آیت الله هاشمی رفسنجانی تجلیل از انقلاب اسلامی، امام و رهبری است، قطعا مراسم نکوداشت آیت الله هاشمی و مراسم تشییع جنازه ایشان به مثابه یک حادثه بزرگ تاریخی در دوران انقلاب اسلامی مانند تشییع بزرگان انقلاب اسلامی در ایران و در سطح جهان اسلام با شکوه فراوان برگزار خواهد شد.

در پی ارتحال أیت الله هاشمی رفسنجانی شاخه جوانان ودانشجویان حزب اراده ملت ایران پیام تسلیتی بدین شرح صادر کرد:

إِنَما یُوَفَى الصَابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَیْرِ حِساب

خبر ارتحال اسوه صبر و عقلانیت، مبارز نستوه، یار دیرین انقلاب و صدای راستین مردم آنچنان جانگداز و بهت آور است که زبان و قلم و کلمات از بیان اندوه آن قاصر است.
بی تردید نقش آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی بعنوان اثرگذارترین سیاستمدار دوره معاصر در مبارزه علیه طاغوت، همراهی امام امت، پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و نیز در سال های سخت دفاع مقدس و آغاز سال های سازندگی و حرکت در مسیر توسعه و تصمیمات شایسته در بزنگاه های تاریخی، بی بدیل و ماندگار بوده است.
صبر در مقابل بی مهری ها، حرکت در کنار مردم و در چارچوب قانون و ژرف نگری در مسائل متعدد چهره ای متفاوت به این بزرگمرد تاریخ معاصر بخشید.

شاخه جوانان و دانشجویان حزب اراده ملت ایران(حاما) به سهم خود این ضایعه بزرگ را به ملت ایران و بیت گرامی ایشان تسلیت عرض نموده و علو درجات را برای ایشان از خداوند متعال خواستار است.

خونین، به راه دادرسی ایستاده ایم
چون لاله داغ دار کسی ایستاده ایم

شاخه جوانان و دانشجویان حزب اراده ملت ایران(حاما)ٍ

حزب موتلفه اسلامی نیز در پیامی درگذشت ایشان را تسلیت کرد. در متن پیام این حزب آمده است:

«حزب موتلفه اسلامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یاردیرین رهبری و امام، و همسنگر مبارزان، مجاهدان و همکار موتلفه اسلامی در سالهای سخت انقلاب و رفیق جهاد و زندان و مبارزه با طاغوت را به محضر ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و روحانیت محترم و همه دوستان و بازماندگان ایشان تسلیت می گوید.

او برای پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) خدمات فراوانی انجام داد و زندان ها و شکنجه ها و رنج ها را تحمل نمود و در ماموریت هایی که امام به او محول کرد صمیمانه کوشش داشت و پس از رحلت امام، از جانشین بر حق وی و ولی فقیه عادل صمیمانه حمایت کرد.

خدمات وی در جبهه های دفاع مقدس و در مجلس خبرگان قانون اساسی و در حمایت از اصل ولایت فقیه عادل و در مسئولیت‌های خطیر ریاست جمهوری و مجلس خبرگان رهبری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، انشاالله ذخیره اخروی وی خواهد بود.

او در مقاومت در برابر کاپیتولاسیون آمریکایی شاه یار شهدای بزرگوار موتلفه اسلامی امانی، بخارایی، نیک نژاد و هرندی بود.

قلم او و بیان رسای وی بخصوص در مبارزات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یادگارهای ارزشمندی در فرهنگ اسلامی و بیدارگر توده های مردم بود.

هاشمی سیاستمداری توانا، ناطقی شیرین بیان، مدیری توانمند و تحلیلگری آینده نگر و هوشمندی زیرک بود.

مدیریت کارساز مقام معظم رهبری و عشق شخصی آیت الله هاشمی رفسنجانی به معظم له مانع تحقق بسیاری از نیت های پلید خناسانی شد که قصد سو استفاده از شرایط سال‌های آخر عمر ایشان را داشتند.

حزب موتلفه اسلامی برای ایشان غفران واسعه الهی را مسئلت می‌دارد.»

حزب موتلفه اسلامی

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی پیامی صادر کرده است. متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

عروج ملکوتی و بهت انگیز آیت الله هاشمی رفسنجانی، امیر کبیر زمان، چنان ایران اسلامی را غرق در ماتم کرد که گویی پدر ملت ایران فرزندانش را ترک کرده و به سفر ابدی رفته است. آیت الله هاشمی رفسنجانی، شناسنامه انقلاب و مواضع و آثارش صحیفه روشن بینی دینی بود. مجاهدات آرمان گرایانه، واقع بینی دوراندیشانه و اعتدال گرایی حکیمانه از ویژگی های این مرد بزرگ اساطیری ایران معاصر بود.

سوگمندانه باید گفت گرچه فقدان او عظیم و جانکاه است؛ اما مصیبت عظمی جفایی است که در سالهای اخیر بر او روا داشتند و آنچه که عظمت روح بلندش را صد چندان می کند، صبوری او بر شکسته شدن استخوان هایش از ناجوانمردی زخم زبان ها، تهمت ها، حتاکی ها و بی مهری های جفاکارانه ایست که طی سال های اخیر از سوی مدعیان اسلام و انقلاب و لقمه چینان سفره انقلاب بر هاشمی وارد شد. آنچه بر ایشان گذشت، شاید بتوان گفت، بسی دردناک تر از شکنجه ها و فشارهای ظالمانه ایست که ایشان طی سالهای طولانی مبارزه با رژیم شاه و دفاع از نهضت امام خمینی (ره) متحمل شد. هاشمی یکبار به دست منافقین فرقانی ترور شد و یکبار در جریان رد صلاحیتش برای انتخابات ریاست جمهوری 1392که هر دو ناکام ماند و او ماند؛ بلکه بزرگ تر و محبوب تر از همیشه. بالاترین رأی تاریخ انتخابات مجلس خبرگان، قدرشناسی حکیمانه ای بود که مردم تهران به پاس مردم گرایی های این مجاهد عظیم الشأن ابراز داشتند.

سخنان دردمندانه ای که آیت الله هاشمی رفسنجانی، ده روز پیش از ارتحالش در اربعین همرز دیرین خود، مرحوم آیت الله العظمی موسوی اردبیلی در حسنیه جماران بر زبان آورد و طی آن از بی مهری ها و قدرناشناسی های سال های اخیر در حق ایشان گلایه کرد، در حقیقت نوعی حدیث نفس محسوب می شد که با لحنی محزون و بغض آلود از این نامردمی های روا داشته شده در حق استوانه های انقلاب که مصداق بارز آن خودش بود، پرده برمی داشت.

امروز که پیکر مطهر آیت الله هاشمی رفسنجانی، یار غمخوار و نزدیک امام خمینی (ره) در کاشانه انسش، حسنیه جماران آرمیده است، یقین داریم که هاشمی و راه هاشمی همیشه زنده است و ملت ایران هر چه استوارتر بر این راه پای می فشارد. بدین وسیله این ضایعه جبران ناپذیر را به خانواده گرامی و همه پویندگان راهش تسلیت عرض می کنیم.

شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها

20 دیماه

فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه فراکسیون امید به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَی نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

فقدان حضرت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، ضایعه بزرگ ملی است که آثار آن بر همه جای نظام و جامعه محسوس است و در عرصه قانونگذاری و مشارکت سیاسی شهروندان و پاسداری از حقوق اساسی ملت ازجمله حق انتخاب شدن و انتخاب کردن، محسوس‌تر.

این استوانه انقلاب که تجسم تاریخ مبارزات ملت علیه استبداد و استعمار و نماد آینده اندیشی برای کشور و خیرخواهی برای عموم مردم بود، در تمامی عمر پربار خویش، لحظه‌ای از پیشبرد آرمان‌های انقلاب، درنگ نکرد.

او همواره مرید امام، یار رهبری، پشتیبان ملت و مدافع نظام بود و در این راه، این بزرگ مرد لحظه‌های سخت، هرگز صراحت، شجاعت و تصمیم به موقع را وا ننهاد.

مجلس شورای اسلامی نیز از زمانی که نخستین تجربه سیاسی خود در قانونگذاری را پشت سر می‌نهاد تاکنون، در همه مقاطع از اندیشه‌های راهگشای او بهره‌های فراوان برد.

هاشمی رفسنجانی، راه اعتلا و توسعه ایران عزیز را در دفاع همه جانبه از حقوق اساسی ملت و تمکین به آرای شهروندان می‌دانست و خود هیچگاه ابا نداشت از اینکه برای تحقق این مهم در هر شرایطی به میدان آید و در معرض آرای مردم قرار گیرد.

ویژگی بارز حیات سیاسی آن سرمایه نمادین ایران، تلاش خستگی ناپذیر برای برجسته کردن نقش صندوق رای در کشور بود و انصاف اینکه در این راه خدمات و میراث بزرگی به جا نهاد که ملت شریف ما هیچگاه این خدمات را از یاد نخواهند برد.

نمایندگان مردم در فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تسلیت این ضایعه سنگین، به مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه‌های علمیه، خبرگان، فرهیختگان و آحاد شهروندان کشور، امیدوار است که بتواند به سهم خود میراث گرانبهای سیاسی آن بزرگمرد را پاس بدارد».

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.