خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

انفجار ستاره‌ها را با چشم غیرمسلح ببینید

سه‌شنبه 21 دی 1395 - 16:55
ستاره

دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که یک جفت ستاره در صورت فلکی ماکیان در سال 2022 منفجر خواهند شد که انفجار آن به حدی آسمان شب را روشن می‌کند که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده خواهد بود.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از NPR، دانشمندان انفجار دو ستاره را در سال 2022 پیش‌بینی کرده‌اند که برای اولین بار اتفاق خواهد افتاد و این انفجار به حدی شدید است که می‌توان این حادثه نادر را حدود یک سال بعد، یعنی زمانی که نور آن به زمین می‌رسد، بدون تلسکوپ و با چشم غیرمسلح مشاهده کرد.

محققان دانشگاه کالوین معتقدند که این دو ستاره در حال حاضر به دور یکدیگر می‌چرخند و درست مانند دو بادام زمینی با یک پوسته واحد، اتمسفر مشترکی دارند. آنها پیش‌بینی کرده‌اند که این دو ستاره با نام مشترک KIC 9832227، در نهایت به یکدیگر برخورد می‌کنند. نور و روشنایی ساطع‌شده از انفجار این دو ستاره به حدی زیاد خواهد بود که بیشتر از نور تمام ستارگان در یک لحظه است. به پرنورترین ستاره، «نواختر قرمز» می‌گویند.

پژوهشگران، این دو ستاره را از سال 2013 زیر نظر دارند و متوجه شده‌اند که تناوب مداری آن در حال کاهش است. این دقیقا مشابه پدیده‌ای است که دانشمندان در سال 2008 در ستاره دیگری مشاهده کرده بودند. آنها به دنبال آزمایش‌هایی هستند که دریابند چه عاملی باعث تغییر این تناوب مداری می‌شود.

طبیعتا این رخداد، تغییر شگرفی را در آسمان ایجاد می‌کند و همه شاهد آن خواهند بود. محققان دانش کمی درباره فیزیک ستارگان دارند اما به درستی نمی‌دانند با ادغام و برخورد این دو ستاره دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد. بنابراین، بروز این اتفاق، فرصت منحصر به فردی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد که بتوانند چنین پدیده‌ای را مورد بررسی قرار دهند.

مترجم: ندا اظهری

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.