خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو اعلام کرد:

301 شهر ایران در تنش آبی

چهارشنبه 22 دی 1395 - 09:37
تنش آبی در ایران

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه سال گذشته حدود 547 شهر کشور در تنش آبی بودند، گفت: اکنون تعداد شهرهای دارای تنش آبی به 301 شهر رسیده است.

هدایت فهمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آنا با تاکید بر اینکه هنوز وارد مرحله پیک مصرف آب نشده‌ایم، گفت: سال آبی از ابتدای مهرماه آغاز و تا پایان شهریورماه ادامه دارد و عموما پیک مصرف و کمبود آب در فصل تابستان اتفاق می‌افتد که ما هنوز در سال آبی جاری وارد این مرحله نشده‌ایم.

وی تصریح کرد: با این حال 6 کلان‌شهر مشهد، اصفهان، شیراز، بندرعباس، کرمان و بوشهر دارای مشکل آبی هستند و باید مدیریت دقیق مصارف آبی در این شهرها اعمال شود.

فهمی ادامه داد: حجم پرشدگی سدهای کشور اکنون حدود 47 درصد است؛ اما در برخی مناطق کشور نظیر جنوب و جنوب شرقی وضعیت سدها مناسب نیست.

معاون برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه در صورتی که میزان مصارف مردم از حد نرمال بالا نرود می‌توانیم سال آبی جاری را بدون مشکل سپری کنیم، تاکید کرد: مصرف سالانه آب کلان‌شهر تهران به طور میانگین یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب تا یک میلیارد و 100 متر مکعب است و تا این لحظه کم‌تر از 50 درصد متوسط بارش‌های سالانه کشور را داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه سال 9 سال خشکی به لحاظ متوسط بارش‌های کشور است، ابراز کرد: اگر به اندازه کافی تا پایان امسال نداشته‌ باشیم یقینا بیش از پیش با مشکل کم‌آبی مواجه خواهیم بود.

فهمی با تاکید بر اینکه امیدواریم با مدیریت پیک مصرف از سوی مردم به جیره‌بندی آب در شهرها نرسیم، عنوان کرد: از سوی دیگر تبعات کم‌آبی در کلان‌شهرها بیش‌تر نمایان می‌شود و تعداد شهرهای در تنش آبی نیز افزایش می‌یابد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.