خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

زمین و ماه از دید مریخی‌ها

چهارشنبه 22 دی 1395 - 12:05
زمین و ماه

سازمان فضانوردی آمریکا در هنگام کالیبره کردن یکی از دوربین‌های تصویر‌برداری خود در مدار مریخ، عکس‌هایی از زمین و ماه تهیه کرده است که سیاره ما را از دید یک رصدخانه مریخی به‌ تصویر می‌کشد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از ناسا، نقطه آبی رنگ روی منظومه شمسی، جایی که خانه می‌نامیم، از دید دیگران تا چه اندازه قابل دیدن و چقدر زیبا به‌ نظر می‌رسد؟ این پرسشی‌ است که در عکس تازه منتشر شده ناسا شاید قابل پاسخ باشد.

در 20 نوامبر 2016 (30 آبان 95) ناسا برای کالیبره کردن دوربین‌های فوق مدرن خود در مدار مریخ، آنها را به پشت سر چرخاند و از نزدیک‌ترین سیاره یعنی زمین و قمرش عکاسی کرد. عکس‌های حاصل از این تنظیم، در کنار یکدیگر قرار داده شدند تا تصویر نهایی‌ای که در بالا می‌بینید به دست بیاید. اگرچه این تصویر در نگاه نخست یک تصویر کیفیت پایین به‌نظر می‌رسد اما باید دقت داشته باشید که فاصله دوربین تا سوژه 203 میلیون کیلومتر است.

این عکس از فاصله‌ای در حدود 1/4 برابر فاصله زمین و خورشید گرفته شده است اما در این تصویر نسبت قطری زمین به ماه و نسبت قطر زمین به فاصله، دقیق و درست است. برای تهیه این تصویر، چندین عکس مختلف به‌ طور جداگانه از زمین و ماه انداخته شد چراکه ماه نسبت به زمین بسیار تاریک است و نمی‌توان از آن به‌تنهایی تصویر قابل درکی تهیه کرد. از سوی دیگر این تصاویر برای تنظیم دستگاه ثبت می‌شدند در نتیجه اهمیت ویژه‌ای در میزان نور و دقت داشتند.

با توجه به تصاویر تهیه‌شده از فاصله بیش از 200 میلیون کیلومتری، تصور کنید مدارگرد مریخ ناسا، از سطح این سیاره چه تصاویری خواهد فرستاد. این دوربین قادر است با دقت بالا از هر چیزی روی سطح مریخ که از یک متر بزرگ‌تر باشد، عکس با کیفیت HD به زمین ارسال کند.

مترجم: محمدرضا احمدی‌نیا

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.