خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

فینالیست‌های نمایشگاه CES 2017 + تصاویر / بخش نخست

چهارشنبه 22 دی 1395 - 14:30
نمایشگاه CES

هر ساله در روزهای نخست سال نوی میلادی، نمایشگاه CES در لاس‌وگاس برگزار می‌شود و کمپانی‌های مختلف تلاش می‌کنند جدیدترین محصولات و فناوری‌های خود را در این نمایشگاه عرضه و معرفی کنند. امسال هم برترین فناوری‌های نمایشگاه CES 2017 معرفی شده‌اند.

ندا اظهری، گروه علم و فناوری آنا- به رسم بیشتر نمایشگاه‌ها، در پایان فینالیست‌ها و برترین‌ها معرفی می‌شوند. در نمایشگاه CES 2017 امسال نیز برترین محصولات در قالب چند گروه معرفی شده‌اند که از فناوری‌های کاربردی تا فناوری‌های پوشیدنی را شامل می‌شوند.

بهترین فناوری‌های کاربردی

*ویلچر Whill

ویلچرها در چند دهه گذشته نسبت به سایر فناوری‌ها، کم‌ترین تحول را داشته‌اند. اما این‌بار، دانشمندان دست به کار شده‌اند و ویلچر جدیدی طراحی کرده‌اند. ویلچر Whill، یک ویلچر تماما چرخ‌دار است که به راحتی روی سطوح مختلف حرکت می‌کند. آخرین مدل ویلچر Whill با عنوان Model M وسیله نقلیه‌ای برای معلولان و افراد ناتوان است که با فناوری تمام چرخ ساخته شده است و ویلچر را در طول حرکت از موانع و روی زمین‌های سخت، ثابت نگه می‌دارد. قدرت مانور بالای این ویلچر همراه با قابلیت جمع شدن آن، به افراد ناتوان و معلول اجازه می‌دهد که ویلچر را در فضاهای کوچک به راحتی حمل کنند. این ویلچر سه حالت سرعت تأیید شده از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا دارد و یک حالت هم شامل حالت ثابت است به طوری که وقتی کاربر آن را قفل می‌کند، هرگز حرکت نمی‌کند.

*عصای هوشمند Dring

این عصای هوشمند ساخت استارتاپ فرانسوی Nov'in است و مجهز به حسگرهای حرکتی و یک سیستم هشداردهنده است که به طور مستقیم به شبکه GSM (شبکه ارتباطات سیار جهانی) متصل می‌شود. در شرایط اضطراری یا زمانی که کاربر این عصا، تعادل خود را از دست بدهد و سقوط کند، عصای هوشمند پیغام هشداری را به پرستار یا مراقب او ارسال می‌کند که با سیگنالی به فرد مصدوم پاسخ می‌دهد و او متوجه می‌شود کمک در راه است.

اپلیکیشن همراه این عصای هوشمند از الگوریتم‌هایی براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط عصا برای شناخت عادات کاربر و حرکات او استفاده می‌کند. این عصا همچنین از این اطلاعات برای کاهش فعالیت کم، خستگی و سایر تغییرات در الگوی راه رفتن استفاده می‌کند که می‌تواند وضعیت وخیم کاربر را اعلام کند.

*سیستم Aira

این سیستم خدمتی برای نابینایان و افرادی است که دچار نقص بینایی هستند که به عنوان یک مجموعه اضافی چشم عمل می‌کند. سیستم Aira نوعی سیستم ویدئویی متشکل از عینک هوشمند یا دوربین گوشی است که کاربر را به عامل Aira متصل می‌کند که به جای کاربر می‌بیند و تصویر اطراف را به صورت صوتی تفسر می‌کند و کاربر را در طول کاری که انجام می‌دهد، راهنمایی می‌کند. کمپانی تولیدکننده این سیستم متعهد شده است که سیستم Aira به نابینایان کمک می‌کند که همه کاری را از جمله خرید کردن یا زنگ زدن را انجام دهند.

بهترین محصولاتی که استارتاپ‌ها معرفی کردند

*کنترل از راه دور هوشمند Sevenhugs

تاکنون اینطور بوده که هر کدام از دستگاه‌های کنترل از راه دور، می‌توانسته است فقط یک یا نهایتا دو دستگاه را از دور کنترل کند. اما به‌تازگی محققان دستگاه کنترل از راه دور هوشمندی به نام Sevenhugs ساخته‌اند که برای کنترل هر چیزی می‌توان از آن استفاده کرد. این کنترل از راه دور مجهز به حسگرهای موضعی داخلی هستند و از طریق وای‌فای، بلوتوث و مادون قرمز و حسگرهای موضعی این کار را انجام می‌دهد.

با این دستگاه می‌توان از لامپ‌های خانه گرفته تا ترموستات‌های خانگی و وسایل هوشمند آشپزخانه، چراغ‌ها و بلندگوهای Sonos و به طور کلی 2500 دستگاه را می‌توان با این کنترل از راه دور کنترل کرد. به عنوان مثال، با اشاره به پنجره می‌تواند آخرین وضعیت آب و هوایی را مشاهده کند یا با اشاره به در اصلی منزل، تاکسی تلفنی سفارش دهد.

* مزرعه هوشمند Amber Agriculture

بارها درباره خانه‌های هوشمند خوانده‌ایم اما شاید کم‌تر کسی باشد که درباره مزرعه هوشمند شنیده باشد. دستگاه Amber Agriculture مجهز به حسگرهای توسعه‌دهنده و سیستم کنترلی برای جوانه زدن دانه‌هاست که به کشاورزان امکان می‌دهد از راه دور رطوبت و محصولات ذخیره شده را کنترل کنند. روزهایی که رطوبت بالا باشد، به کشاورز زیان وارد می‌شود بنابراین با زیرکی لازم و استفاده از این دستگاه می‌توان به رشد این تجارت کمک کند.

*پاور بانک Ampd Energy

با دستگاه Ampd Energy با سر و صدای ناشی از ژنراتورهای دیزلی خداحافظی کنید. در این دستگاه از مجموعه باتری‌هایی موسوم به si lo استفاده می‌شود بدین معنا که وقتی برق ساختمانی قطع می‌شود، مانند پاور بانک یا دستگاه ذخیره انرژی عمل می‌کند. این دستگاه در بخش اورژانس بیمارستان‌ها و سایر نقاطی که نیاز به برق در آنجا حیاتی است مورد استفاده قرار می‌گیرد و به سرعت روشن می‌شود. از این رو، آن را به گزینه مناسبی برای بیمارستان‌ها تبدیل کرده است.

بهترین محصولات بهداشتی و سلامتی دیجیتال

* پمپ شیردوش هوشمند Willow

پمپ‌ شیردوش تولید شرکت Willowوسیله کوچکی است که به لباس زیر مادر وصل می‌شود. در هر حالتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در زمان بسیار صرفه‌جویی می‌شود. این دستگاه پمپاژ سینه، حجم شیر سینه مادر را اندازه‌گیری می‌کند و مادر می‌توانند محاسبه کند که آیا این مقدار شیر می‌تواند جوابگوی نیاز روزانه کودک باشد یا خیر.

این دستگاه از دو بخش کاسه‌مانند موتوری ساخته شده است که تنها با فشردن یک دکمه، می‌تواند پمپاژ شیر را انجام دهد. با فشردن دکمه‌های بالا و پایین نیز می‌توان سرعت پمپاژ را تنظیم کرد. شرکت تولیدکنننده Willow همچنین میزان شیر جمع‌آوری شده داخل کیسه‌های مخصوص را محاسبه می‌کند و اطلاعات آن را به اپلیکیشن همراه آن می‌فرستد. مادر از این طریق متوجه می‌شود که چه مقدار باید شیر به نوزاد خود بدهد.

* دستگاه همراه سنجش کیفیت هوا ​Plume Flow

این دستگاه کمی با سایر فناوری‌های پوشیدنی متفاوت است و کیفیت هوای اطراف را می‌سنجد تا به کاربر در دور ماندن از آلاینده‌های هوا مانند گرد و غبار، دود اگزوز و سایر گازهای خطرناک کمک کند. یک بند نواری هم برای آن تعبیه شده است که به کوله‌پشتی یا کمربند شلوار بسته می‌‌شود.

* تختخواب هوشمند 360 درجه Sleep Number

تولیدکنندگان شرکت Sleep Number تختخوابی 360 درجه تولید کرده‌اند که به طور خودکار و طبق حرکاتی که بدن هنگام خواب برای راحت‌تر بودن انجام می‌دهد، خود را تنظیم می‌کند تا بدن شما موقع خواب در راحت‌ترین حالت ممکن قرار گیرد. اگر شما جزء افرادی هستید که موقع خواب خروپف می‌کنید، این تختخواب هوشمند 360 درجه با پایه قابل انعطافی که دارد، از قسمت سر تختخواب شروع به بالا آمدن می‌کند تا جایی که سر شما را، بدون اینکه از خواب بیدارتان کند، خم کند و از حالت کاملا صاف و خوابیده خارج کند تا خروپف قطع شود.

* دوچرخه هوشمند Fisher-Price

اگر دوست دارید فرزندتان در خانه بازی و ورزش کند و تمایلی به خروج او از منزل برای بازی ندارید، دوچرخه هوشمند Fisher-Price بهترین گزینه است. کودکان حین دوچرخه سواری همچنین می‌توانند بازی‌های آموزشی هم انجام دهند و همین امر به یادگیری موضوعات اساسی کمک می‌کند.

برترین فناوری‌های پوشیدنی

* ساعت هوشمند Vapor

اولین ساعت هوشمند شرکت Misfit با صفحه نمایشگر لمسی‌ای که دارد، ترکیبی از وجوه مشترک کاربران و ویژگی کنترل سلامت آنهاست. اما به این ساعت، GPS و قابلیت کنترل ضربان قلب نیز افزوده شده است. در ساعت هوشمند Vapor مانند برخی ساعت‌های هوشمند دیگر ابزارهایی چون اعلان‌ها و کنترل بازپخش موسیقی نیز تعبیه شده است.

* دستکش بوکس Everlast and PIQ

تاکنون دستکش‌های هوشمندی برای ورزش‌های گلف و تنیس ابداع شده است اما محققان این بار دستکشی برای ورزشکاران ورزش بوکس تولید کرده‌اند. دستکش هوشمند Everlast and PIQ مجهز به نوعی حسگر حرکتی است که ضربات وارده به صورت را محاسبه و کنترل می‌کند. سپس پس از جمع‌آوری اطلاعات، نوع ضربات، نیرو و فشار وارده را حین جلسات تمرینی اعلام می‌کند.

* ساعت هوشمند اندرویدی Wear کاسیو

ساعت مدل WSD-F20 کاسیو یکی از اولین ساعت‌های هوشمندی است که به ساعت هوشمند Wear 2.0 اندرویدی تبدیل شده است. در این ساعت قابلیت GPS و نقشه آفلاین با رنگی که جلب توجه کند، مورد استفاده قرار گرفته است. این ساعت قدرتمند، مجهز به دکمه‌های محافظ جدید و حلقه دور صفحه محافظ است که آن را نسبت به پردازشگر، محکم‌تر می‌کند. قیمت این مدل اندرویدی در مقایسه با ساعت Wear اندرویدی بالاتر است اما قیمت بالایی که برای مدل جدید WSD-F20 تعیین شده است، برحسب قابلیت‌های آن مشخص شده است.

برترین محصولات متصل خانگی

* دستگاه کمک یادگیری Emotech Olly

در نمایشگاه امسال محصولات متعددی مبتنی بر دستیار صوتی Amazon Echo حضور داشته‌اند اما در این میان Emotech's Olly متفاوت‌تر از سایر محصولات است که در آن از ماشین یادگیری برای تطبیق رفتار خود با شخصیت کاربر استفاده می‌کند. به عنوان مثال، اگر کاربر شخصیتی پرجنب و جوش داشته باشد، دستگاه Olly برای حرف زدن با او می‌چرخد و این طرف و آن طرف حرکت می‌کند یا اگر کاربر شخصیتی جدی داشته باشد، مانند او رفتار می‌کند. استفاده از هوش مصنوعی در محصول اخیر Emotech آن را نسبت به سایر فناوری‌های این نمایشگاه متمایز کرده است.

*سطل بازیافت غذایی Zera

این سطل یکی از جدیدترین لوازم آشپزخانه به شمار می‌رود که در این نمایشگاه از آن رونمایی شد. سطل بازیافت غذایی چرخابی Zera، پسماندهای غذا را به کود غنی برای رشد گیاهان تبدیل می‌کند. بعد از اتصال این دستگاه به برق، پسماندهای غذایی را داخل لوله مخصوص بریزید که در این مسیر، موادی برای از بین بردن بوی نامطبوع پسماندها نیز به آن اضافه می‌شود. بعد از حدود یک هفته یک کود و غذای مناسب برای گیاهان خود خواهید داشت.

* ​Mattel Aristotle

دستگاه Aristotle ساخت شرکت Mattel مانند Amazon Echo اما مخصوص کودکان طراحی شده است. این دستگاه به جای سفارش غذا یا کرایه ماشین، بیشتر مانند یک مربی عمل می‌کند که همراه کودک بزرگ می‌شود. Aristotle ابتدا کارش را با کنترل کودک شروع می‌کند و سپس، برایش قصه می‌خواند یا در انجام تکالیفش به او کمک می‌کند. این دستگاه همچنین کارهایی انجام می‌دهد که در بزرگ شدن کودک مؤثر است مانند این که کودک می‌تواند از دستگاه بخواهد هر روز به مدت یک ساعت برایش انگلیسی حرف بزند یا به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که به پرسش‌های کودک پاسخ دهد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.