خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

از دی‌ 94 تا دی‌ماه سال جاری انجام شده است؛

12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ایران/ سهم 7.5 درصدی چین از سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

جمعه 29 بهمن 1395 - 11:44
سرمایه گذاری خارجی 1

نگاهی به آمارهای منتشر شده از سوی دولت نشان می دهد که از دی‌ماه سال گذشته تا دی‌ماه امسال،‌حدود 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا، برجام دی‌ماه سال گذشته اجرایی شد تا موانع از سر راه اقتصاد ایران برداشته شود. در این راه صنایع مختلف توانستند هر کدام با توجه به ظرفیت‌های خود از فرصت ایجاد شده برای ارتباط با دنیا استفاده کنند.

صنعت هوایی ایران که می‌توان گفت یکی از کهنسال‌ترین ناوگان‌های هوایی را داراست به فکر جوان کردن هواپیما ها افتاد و با ایرباس و بوئینگ به توافق رسید.

سوئیفت در سیستم بانکی اجرایی شد هر جند که هنوز هم بانک های بزرگ اروپایی حاضر به همکاری مستقیم با ایران نیستند اما برای نقل و انتقال پول مبادلات تجاری دیگر لازم نیست پول چند دست بچرخد تا در نهایت با هزینه هایی بسیار بالا،‌ ارز به کشور وارد شود.

صنعت نفت ایران نیز توانست بیشترین استفاده را از برجام داشته باشد تا آنجا که وزیر خارجه ایران اعلام کرد نفت است که برجام را زنده نگه داشته است.

در دیگر بخش ها نیز فرصت هایی پیش آمد و بر اساس آمار ارائه شده در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، توانست در مجموع رشد اقتصاد بالای 7 درصد را برای اقتصاد ایران رقم بزند.

با این وجود هیچ‌کدام از این اتفاقات با تکیه بر منابع مالی داخل کشور امکان پذیر نبود. برجام در واقع توانست این اطمینان را به کشورهای دیگر بدهد که می‌توانند به ایران به عنوان یک شریک تجاری مطمئن نگاه کنند و سرمایه خود را به این کشور روانه کنند.

نگاهی به آمارهای منتشر شده از سوی دولت نشان می‌دهد که از دیماه سال گذشته تا دیماه امسال،‌ حدود 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام شده است.

پس از توافق هسته ای برجام، کشورهای خارجی متعددی برای سرمایه گذاری در ایران تمایل نشان دادند و با سفر به تهران قراردادهایی به امضا رسید.

در این بین اسپانیا با 3.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری،‌ مدال طلا را بر گردن دارد و پس از آن آلمانی ها با بیش از 2.6 میلیارد دلار رتبه دوم را به خود اختصاص داده اند.

نکته جالب این است که بر عکس سال های تحریم که چین کشور بلامنازع در اقتصاد ایران بود اما اکنون کشورهای اروپایی به ایران متمایل شده اند و در تلاشند تا فرصت از دست رفته خود را جبران کنند.

در این شرایط میزان سرمایه گذاری چین تنها 7.5 درصد سرمایه گذاری خارجی در ایران طی این بازه زمانی بوده است.

کشور اژدهای زرد از دیماه سال گذشته تا دیماه سال جاری،‌895 میلیون دلار سرمایه گذاری در ایران انجام داده است.

مسئله مهم در این بین این است که بخشی از پول نفت صادراتی ایران به چین در سال های تحریم در بانکک های این کشور به عنوان ضمانت فاینانس بلوکه شده و چین موظف به تامین مالی و سرمایه گذاری در ایران است.

فرانسه،‌ امارات،‌ ونزوئلا،‌ عراق،‌ بریتانیا،‌ هلند و ترکیه در رتبه های بعدی قرار دارند و به ترتیب 389، 376، 333، 254، 245، 198 و 192 میلیون دلار را به ایران آورده اند.

به نظر می رسد با گسترش فعالیت های اقتصادی ایران در سال های آینده باید منتظر بود تا حجم سرمایه هایی که از کشورهای دنیا به ایران می آید بیشتر شود.

بر اساس برنامه ششم ایران باید حدود 132 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند تا بتواند به رشد 8 درصدی در اقتصاد برسد و از همین رو برنامه ریزی برای جلب اعتماد شرکای خارجی بیش از پیش احساس می شود تا با تحرکات مناسب در اقتصاد و مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار رسیدن به این مهم محقق شود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.