خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

موسویان: قرار دادن نام سپاه در فهرست تروریسم به این 4 دلیل خطرناک است

جمعه 29 بهمن 1395 - 12:29
موسویان

سید حسین موسویان پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون و دیپلمات پیشین کشورمان معتقد است که قرار دادن سپاه ایران درلیست گروه‌های تروریستی، درها را به روی فرصت‌ها برای استفاده از دیپلماسی برای حل بحران‌ها خواهد بست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، سید حسین موسویان در مقاله‌ای در روزنامه هافینگتون نوشت:

قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا به چهار دلیل خطرناک و مخل ثبات و امنیت منطقه است.
گزارش‌های معتبر حاکی است که ترامپ قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست گروه‌های تروریستی را در دست بررسی دارد هرچند که برخی از سازمان‌های نظامی-امنیتی آمریکا در این مورد به کاخ سفید هشدار داده‌اند.

واقعیت انکار ناپذیر این است که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا سه دهه است که در چالش سنگین به سر می برند. هر دو نیرو نیز در اوایل دهه هشتاد، بعد ازتجاوز نظامی عراق به ایران، تشکیل و ماموریت های فرامرزی کشور خود را عهده دار هستند. مسئولیت سنتکام شامل فرماندهی نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی است. این حوزه جغرافیایی شامل ایران، کشورهای همسایه ایران و حوزه ای که تاثیر فوری بر امنیت ملی ایران دارد و لذا حوزه اصلی نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است. جغرافیایی شامل ایران، کشورهای همسایه ایران و حوزه‌ای که تاثیر فوری بر امنیت ملی ایران دارد و لذا حوزه اصلی نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است.

آمریکا و ایران هر دو ماموریت‌های برون مرزی نیروهای نظامی یکدیگر را مداخله در امور داخلی دیگر کشورها و مناطق خوانده و یکدیگر را به داشتن استراتژی «هژمونی و سلطه متهم می‌کنند. اما واقعیت این است که نه تنها ایران و آمریکا بلکه ارتش های بسیاری از کشورها ماموریت فرامرزی دارند همچون حضور نیروهای نظامی عربستان در بحرین، عملیات نظامی ترکیه در سوریه و عراق ، حمله نظامی عربستان به یمن و حضور نظامی روسیه در سوریه. حضور نظامی آمریکا در سایر کشورها، مهمترین نمونه تاریخی دراین مورد است از جمله حضور گسترده نظامی در حوزه خلیج فارس.

چهار دلیل اساسی وجود دارد که قرار دادن سپاه پاسداران ایران در لیست گروه‌های تروریستی، خطرناک و ضربه به امنیت ملی آمریکا و مخل ثبات و امنیت درمنطقه خواهد بود.

نکته کلیدی اول این است که سنتکام و نیروی قدس قدرتمندترین و با نفوذترین بازیگران در سوریه، افغانستان، عراق، لبنان و خلیج فارس هستند، حتی در یمن نیز آمریکا و عربستان، نفوذ نیروی قدس سپاه ایران را مهمترین مانع خود می‌دانند. لذا واضح است که همکاری با سپاه ایران جزء لاینفک هرگونه راه حل مسالمت آمیز بحران‌های موجود منطقه خواهد بود. لذا قرار دادن سپاه ایران درلیست گروه‌های تروریستی، درها را به روی فرصت ها برای استفاده از دیپلماسی برای حل بحرانها خواهد بست.

نکته مهم دوم اینکه سپاه پاسداران ایران بخش لاینفک نیروهای مسلح کشور ایران است و لذا قرار دادن سپاه پاسداران ایران در لیست گروه‌های تروریستی موجب خواهد شد که ایران هم ارتش طرف مقابل را یک گروه تروریستی تلقی کند. چنین وضعیتی به معنی اعلان جنگ غیررسمی ارتش‌های آمریکا و ایران خواهد بود و حداقل نتیجه آن اینکه راه هرگونه همکاری مستقیم یا غیر مستقیم دو کشور درمورد بحران‌های منطقه بسته خواهد شد.

سومین نکته اینکه ترامپ اعلام کرده که مبارزه با داعش و ریشه کن کردن این گروه تروریستی، مهمترین دستور کار دولت او خواهد بود. نیروهای مسلح ایران درخط مقدم مبارزه با داعش درسوریه و عراق و منطقه هستند. پیشرفت‌های روسیه در مبارزه با داعش در سوریه و آزادی حلب، بدون همکاری‌های گسترده با ایران مقدور نبود. مقامات دولت کردستان عراق اعلام کردند که بدون کمک ایران، اربیل پایتخت کردستان عراق سقوط کرده بود. امروز هم نقش نیروهای مسلح ایران در آزادی موصل از اشغال داعش کلیدی است. تقابل ارتش آمریکا با ارتش ایران، می‌تواند موثرترین ضربه به روند مبارزه با داعش باشد.

در تهران علیرغم اختلاف دیدگاه‌ها بین گروه‌های سیاسی، همه نیروهای سیاسی و ملت ایران درحمایت از سپاه و نیروهای مسلح کشور یکپارچه و متحد هستند. ترامپ در آغاز کارش، با صدور فرمان منع ورود مسلمانان هفت کشور از جمله ایران، عملا دشمنی خود را با ملت هشتاد میلیونی ایران به نمایش گذاشت و حقوق و منافع جامعه چندصدهزار نفری ایرانی- آمریکایی مقیم آمریکا را نقض کرد. نشانه گیری وی به سمت نیروهای مسلح ایران، به معنی میخ نهایی بر تابوت شانس هرگونه پیشرفت در روابط خواهد بود.

ژنرال‌ها در آمریکا قدرت را به دست گرفته اند. هرکس با آنها صحبت کند، آنها از کشته شدن 241 آمریکایی در انفجار بیروت یا کشته شدن سربازان آمریکایی در عراق و افغانستان، گلایه و سپاه ایران را متهم خواهند کرد. هرکس هم با مقامات ایران صحبت کند، آنها نیز از حمله ارتش آمریکا به تاسیسات دریایی ایران، حمله به هواپیمایی مسافربری و کشته شدن 291 مسافر بیگناه ایرانی شامل 66 کودک،حمایت از تجاوز صدام به ایران که صدها هزار کشته و مجروح به جای گذاشت و کمک آمریکا به صدام جهت به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی و کشته و زخمی کردن ده‌ها هزار ایرانی شکوه خواهند کرد.

لیست گلایه ها طولانی است اما همین گلایه ها و تاریخ سی و هشت سال بعد ازانقلاب 1979 ایران حاکی از اهمیت حفظ زمینه های ارتباطی نیروهای مسلح ایران و آمریکاست. در اواخر دهه هشتاد، بوش پدر، رییس جمهور وقت آمریکا، از ایران برای آزادی گروگان‌های غربی درلبنان کمک خواست و به هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت ایران قول داد که در صورت کمک ایران، حسن نیت مهمی نشان خواهد داد. در آن موقع من در وزارت خارجه ایران و جزء دو نفری بودم که ازسوی رییس جمهور ماموریت یافتیم به آزادی گروگان‌های آمریکایی کمک کنیم. این ماموریت طی چند ماه باموفقیت انجام و گروگان‌های آمریکایی آزاد شدند. این موفقیت صرفا به خاطر همکاری فوق العاده نیروی قدس سپاه و وزارت اطلاعات ایران صورت گرفت، اما متاسفانه دولت آمریکا بعد از آزادی گروگان‌های آمریکایی، از ایران تشکر نکرد و نه تنها به عهد خود در مورد حسن نیت متقابل عمل نکرد بلکه فشارهای علیه ایران را افزایش داد.

نمونه دیگر بعد از حادثه ترویستی یازده سپتامبر 2001 درنیویورک بود که بوش پسر، رییس جمهور وقت آمریکا دست کمک به سوی ایران برای همکاری در «جنگ علیه ترور» دراز کرد و خواستار کمک ایران شد. در آن زمان من امور سیاست خارجی دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران را عهده دار بودم. علیرغم همه بی‌اعتمادی‌ها، ایران به درخواست آمریکا پاسخ مثبت داد و با همکاری نیروی قدس سپاه پاسداران، طالبان از کابل بیرون رانده شدند، اما به محض ورود نیروهای آمریکا به کابل، بوش، ایران را محور شرارت خواند.

در حمله سال 2003 آمریکا به عراق هم، نیروهای معارض صدام که سال‌ها در ایران تحت پوشش و حمایت نیروی قدس، آموزش دیده و ارتش مردمی قدرتمندی شکل داده بودند، نیز عملا با نیروهای مسلح آمریکا در عراق علیه صدام همکاری کردند اما بعد از سقوط صدام، آمریکا راه مقابله وحذف ایران در عراق را در پیش گرفت.

افول آمریکا در عراق و افغانستان و خسارات بعدی از زمانی شروع شد که آمریکا به روند همکاری با ایران پشت و به مقابله با نیروهای مسلح ایران برخاست. ترامپ بارها به اشتباه بوش درحمله به عراق و افغانستان و هزاران میلیارد دلار هزینه بی نتیجه آمریکا اشاره کرده است اما او از دلایل و ریشه های این شکست مطلع نیست و لذا درهمان مسیر اشتباهات گذشته آمریکا قدم برمی دارد. برای پیشگیری ازتکرار اشتباهات گذشته، باید درها را برای همکاری با ایران بازگذاشت.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.