خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

تأیید صلاحیت 2764 داوطلب شورای شهر تهران در هیأت‌های اجرایی

دوشنبه 28 فروردین 1396 - 11:58
علیرضا رحیمی

رئیس هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران اعلام کرد: از 6 هزار و هفت نفر داوطلب انتخابات شوراهای شهر در استان تهران، پنج هزار و 550 نفر در هیأت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: مدت زمان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در هیأت‌های اجرایی در 24 فروردین به اتمام رسید، هیأت‌های اجرایی نتیجه بررسی‌ها را به هیأت نظارت ارسال کردند که از مجموع کل داوطلبان ثبت نامی، 9288 کاندیدا در هیأت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند.

وی با بیان اینکه «10 هزار و 54 نفر در استان تهران برای انتخابات شوراها ثبت نام کرده‌اند»، گفت: از این میزان 6 هزار و 7 نفر در 16 شهرستان تهران،‌ شامل شهر تهران ثبت نام کرده اند که از این تعداد 5 هزار و 550 نفر در هیأت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند، 460 نفر رد صلاحیت شدند و 70 نفر انصراف دادند.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران با بیان اینکه «تعداد ثبت نامی در 32 بخش استان تهران 4 هزار و 47 نفر است»، گفت: از این تعداد 3 هزار و 738 نفر در بخش‌های استان تهران توسط هیأت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند، 303 نفر رد صلاحیت شده و 70 نفر انصراف دادند.

رحیمی با اشاره به آمار ثبت نامی‌های شهرستان تهران، گفت: در شهر تهران 2 هزار و 982 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 2 هزار و 764 نفر در هیأت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند، ‌236 نفر رد صلاحیت شده و 18 نفر انصراف دادند.

وی تأکید کرد: با توجه به این اکنون در مرحله بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های نظارت هستیم، نمی‌توان این آمار را نهایی دانست،‌ آمار نهایی مرحله اول 2 اردیبهشت به صورت رسمی از سوی فرمانداری‌ها به داوطلبان اعلام می‌شود تا اگر آنها شکایتی داشتند ظرف 4 روز هیأت نظارت استان اعلام کند.

رحیمی توضیح داد: کسانی که صلاحیت آنها در هیأت‌های اجرایی رد شده است و آنهایی که از سوی هیأت نظارت نیز رد صلاحیت می شوند،‌ با در دست داشتن مدارک رسمی از سوم تا ششم اردیبهشت می‌توانند به هیأت‌های نظارت استان شکایت کرده تا ظرف 10 روز به شکایت آنها رسیدگی شود. 16 اردیبهشت زمان اعلام نهایی مرحله دوم بررسی صلاحیت کاندیداها در انتخابات شوراها است.

وی در عین حال گفت: آن دسته از داوطلبانی که به صورت رسمی در دوم اردیبهشت تأیید صلاحیت آنها اعلام می‌شود،‌ صلاحیت حضور در انتخابات را دارند و 16 اردیبهشت زمانی است که نتیجه بررسی شکایت رد صلاحیت شده‌ها در هیأت‌های اجرایی و نظارت اعلام می‌شود.

رئیس هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران در توضیح روند بررسی صلاحیت در هیأت‌های اجرایی گفت: هیأت‌های اجرایی طبق مواد 26 و 29 قانون انتخابات ناظر به شرایط ایجابی و سلبی به بررسی صلاحیت‌ها کاندیداها می‌پردازند، البته در نهایت طبق قانون ملاک تشخیص هیأت‌های اجرایی است.

رحیمی ادامه داد: در هیأت‌های نظارت نیز براساس نظر مراجع چهارگانه یعنی سازمان ثبت احوال، وزارت اطلاعات،‌ وزارت دادگستری و نیروی انتظامی صلاحیت‌ها بررسی می‌شود،‌ البته اگر این مراجع مستندات لازمی را نداشته و یا ارائه نکرده باشد، ملاک تشخیص هیأت نظارت است.

وی در پایان تأکید کرد: هیأت نظارت استان تهران با تأکید بر رعایت مر قانون از حقوق مردم و حق‌الناس دفاع می‌کند و ملاک در بررسی‌ها را قانون می‌داند، چون وظیفه ما صیانت از حقوق مردم است.

کد خبر: 211090
0 0
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.