خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

تصویر سه یوزپلنگ آسیایی در استان سمنان ثبت شد

چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 13:21
یوزپلنگ

مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان از مشاهده یک قلاده یوزپلنگ آسیایی ماده به همراه دو توله یوز یکساله در پارک ملی توران در منطقه زمان‌آباد خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، عباسعلی دامنگیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان با اعلام این خبر گفت: در پایش و نظارت دوربین‌های تله‌ای مستقر در پارک ملی توران، از یک یوز مادر به همراه توله‌های یکساله اش تصویربرداری شد.

وی با بیان اینکه تصاویر سه قلاده یوز با دوربین‌های ثابت سازمان حفاظت محیط زیست ثبت شده‌اند، اظهار کرد: چند ده قلاده یوز باقی مانده در ایران، آخرین بازمانده‌های یوز آسیایی هستند و از این رو ثبت تصاویر یوزها به ویژه یوزهای ماده از اهمیت بسیاری برخوردار است.

دامنگیر ادامه داد: با توجه به اهمیت بالای حفظ این گونه ارزشمند، یوزها در استان سمنان تحت پایش مستمر دوربین‌های تله‌ای هستند . اگرچه برخی از انقراض قریب الوقوع آن‌ها خبر می‌دادند اما مشاهده جنس ماده این گونه که موفق به تولید مثل و نگهداری از توله‌های خود شده است می‌تواند نوید بخش حفظ بازمانده‌های جمعیت اندک آن در دنیا باشد.

مجموعه پارک ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده توران با وسعت یک و نیم میلیون هکتار یکی از مهمترین و بزرگترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در ایران است. تنها قلمرو زیستی باقیمانده یوز نیز به سه استان ایران محدود می‌شود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.