خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران:

بیش از 16 میلیون سند در سال 93 ثبت شد

شنبه 29 فروردین 1394 - 16:01
کانون سردفتران و دفتریاران

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه بیش از 16 میلیون سند در سال 93 به ثبت رسیده، گفت: با تصویب قانون کاداستر و تایید شورای نگهبان، دفتر جاری برای همیشه از دفاتر اسناد رسمی حذف می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمدرضا دشتی اردکانی، در نشست خبری امروز خود افزود: با تصویب قانون کاداستر در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان، دستورالعمل اجرای حذف دفاتر جاری در دفترخانه‌ها را شاهد خواهیم بود.

منتظر صدور شناسنامه فنی ساختمان هستیم

او درباره زمان اجرای قانون پیش فروش ساختمان گفت: همه کارها برای اجرای قانون پیش فروش ساختمان آماده است و منتظر صدور شناسنامه فنی ساختمان از سوی شهرداری‌ها هستیم.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: در بعضی استان‌ها، شهرداری‌ها شناسنامه فنی صادر می‌کنند اما متاسفانه در تهران همچنان منتظر صدور این شناسنامه‌های فنی هستیم.

کاهش ثبت سند از 45 روز به یک روز با استعلام سازمان‌های مراجع

دشتی اردکانی به تفاهم با سازمان مالیاتی کشور در اسفند سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به تفاهم با سازمان مالیاتی کشور مقرر شد که فروردین امسال دفترخانه‌ای در تهران به عنوان پایلوت معرفی شود تا از این سازمان استعلام بگیرد.

وی ادامه داد: این دفترخانه 20 فروردین ماه در شمال شهر تهران انتخاب شد تا استعلامات الکترونیکی بین سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان مالیاتی کشور را انجام دهد و هدف این کار نیز رفع مشکلات و حذف هزاران تردد بی‌مورد است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران تاکید کرد، اگر استعلام‌ها آنی شود، ثبت سند از 45 روز به یک روز کاهش می‌یابد.

خواست برخی کشورها برای الگوپذیری از ایران در الکترونیکی کردن اسناد

دشتی اردکانی با ارائه گزارش از حضور در اجلاس مراکش، گفت: در اجلاسی که در مراکش برگزار و از ایران به عنوان عضو هیات نظارت دعوت شد، در خصوص ثبت آنی صحبت کردم که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه سردفتران از این تحول تعجب کردند.

وی ادامه داد: حتی در ایتالیا همچنان چنین اقدامی صورت نگرفته و تلاش ما این است که استعلام دستی به کلی از بین برود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران خاطر نشان کرد: کشورهایی که در مراکش حضور داشتند، خواستار الگو شدن ایران در الکترونیکی کردن اسناد شدند.

آزمون سردفتری امسال برگزار می‌شود

دشتی اردکانی درباره آزمون سردفتری گفت: با توجه به اینکه برگزاری این آزمون با مسئولیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، از این رو اطلاعی از جزییات آن ندارم و فقط می‌دانم که این آزمون امسال برگزار می‌شود.

ثبت بیش از 16 میلیون سند در سال گذشته

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، به ثبت 16 میلیون و 91 هزار و 460 سند در دفاتر اسناد رسمی در سال 93 اشاره کرد و گفت: هفت هزار و 350 دفتر در کل کشور وجود دارد که یک هزار و 740 دفتر از این تعداد در تهران است.

وی تاکید کرد: سال گذشته 540 دفتر در سراسر کشور از سوی کانون سردفتران مورد بازرسی و تعداد 430 مورد شکایت از دفاتر اسناد رسمی مورد بررسی قرار گرفته است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.