خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

«گفت وگوی برجای ماندگان» ترسیمی از زندگی انسان‌های آخرالزمان

یکشنبه 22 مرداد 1396 - 10:57
گفت‌وگوی برجای‌ماندگان

میلاد شجره که به تازگی نمایش «گفت وگوی برجای ماندگان» را در پردیس تئاترشهرزاد روی صحنه برده است، این اثر را در ارتباط با شرایط آخرالزمان معرفی کرد.

میلاد شجره در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا در معرفی هرچه بیشتر جدیدترین نمایشش که این روزها در تئاتر شهرزاد روی صحنه است گفت: «نمایش «گفت‌وگوی برجای‌ماندگان» متن آخرالزمانی است که زندگی انسان‌هایی را روایت می‌کند که در دو طرف دیوار زندگی می‌کنند. در حقیقت در این اثر دنیا به حاشیه‌نشینان و مرکزنشینان تقسیم شده است. در این اثر حاشیه نشینان سعی دارند برای برخورداری از رفاه بیشتر، خود را با تونل به مرکز رسانند. ما در این اثر دو فرد به عنوان نماینده مرکزنشینان را می‌بینیم که وظیفه‌شان مصاحبه با حاشیه‌نشینان است تا با یک شرایط مشخص به آنها اجازه ورود به مرکز را دهند.»

وی با بیان این‌که این اثر کولاژی از صدا، تصویر، بازی و موقعیت‌های نمایشی است، در پاسخ به این سوال که آیا این اثر انتقادی اشاره به شرایط روز دنیا دارد، عنوان کرد: «در این نمایش انتقادها چندان صریح و مستقیم مطرح نمی‌شود. ما موقعیتی ساخته‌ایم و در آن برای مخاطب تصویرسازی می‌کنیم. این اثر نتیجه کنش‌هایی است که بشر تا امروز انجام داده و می‌دهد. قطعا این اوضاع، اوضاع خوبی نیست.»

شجره افزود: «در متن و زبان متن و دیالوگ‌ها به صورت بیانی چندان اشاره به موقعیت دنیا نکرده‌ام، بلکه در آن جامعه‌ای به تصویر کشیده شده که به شدت نسبت به وقوع اتفاقاتش احساس نگرانی می‌کند.»

وی درباره طراحی صحنه این اثر نمایشی اظهار کرد: «ما در این نمایش از متریال‌هایی استفاده کردیم که در عکس‌ها نیز مشهود است. صحنه اثر، پیچیده نیست و صرفا المانی برای بخش‌های مختلف نمایش است. ما سعی می‌کنیم با استفاده از این المان دنیای جهان متن را جان ببخشیم و از آن برای تغییر زاویه دید تماشاگر بهره می‌بریم. در حقیقت تمام چیزها در خدمت آن چیزی است که در صحنه اتفاق می‌افتد.»

کارگردان «گفت‌وگوی برجای‌ماندگان» درباره طراحی لباس‌ها نیز عنوان کرد: «جنس البسه برخی از بازیگران از پلاستیک و برخی دیگر از پارچه است. جنس پلاستیک برای بازیگرانی که حاشیه‌نشین هستند، در نظر گرفته شده که نشان از شرایط زندگی‌شان و همچنین سخت بودن وضعیت‌شان دارد. پلاستیک از این جهت انتخاب شده که دیرتر از هرچیز از بین می‌رود و باقی می‌ماند. لباس مرکزنشینان از پارچه انتخاب شده که نشان از این است که این افراد از اهمیت بیشتری در دنیا برخوردار هستند.»

وی درباره حضور رضا بهبودی و باران کوثری تشریح کرد: «رضا بهبودی در کار قبلی من «گفت‌وگوی فراریان» نیز بازی کرده و او دغدغه‌های ما را می‌پسندد. او متن‌هایی را بازی می‌کند که کمتر کسی توانایی آن را دارد که بتواند با آن ویژگی کار را روی صحنه اجرا کند. باران کوثری نیز با دغدغه‌های من آشنا بود و زمانی که متن را برایش توضیح می‌دادم دست و دلبازانه همکاری را آغاز کرد. وی در این اثر هم به عنوان تهیه‌کننده و هم به عنوان بازیگر حضور دارد.»

شجره تصریح کرد: «دنیایی که کاراکترها داشتند، دنیای خاص بود و هریک از نقش‌آفرینان باید ویژگی‌ها و توانایی‌هایی برای آن می‌داشتند تا بتوانند از پس این نقش‌ها برآیند. خوشبختانه بازیگران انتخاب شده از این شرایط برخوردار هستند. هریک از کاراکترهای نمایشنامه ویژگی مشخصی دارد که مناسب آن بازیگر است، چرا که می‌توانند سریع‌تر با دنیای کاراکترها ارتباط برقرار کنند و نقش‌ها را زنده کنند.»

نمایش «گفت‌وگوی برجای‌ماندگان» به نویسندگی: محمدزارعی و نقش آفرینی :باران کوثری، رضا بهبودی، محمدصادق ملک، محسن نوری، محمدخاکساری و امین سلطانی در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا شود.

پردیس تئاتر شهرزاد واقع در خیابان حافظ، خیابان نوفل لوشاتو، نرسیده به چهارراه رازی، پلاک ۷۴ از سه شنبه ۱۰ مردادماه ساعت ۱۹ میزبان علاقمندان این نمایش می شود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.