خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

فاطمه گودرزی در گفت‌وگو با آنا:

"وقف و امور خیریه" را باید از طریق هنر ترویج داد/ من و بقیه هنرمندان حتما پای کار می‌آییم

یکشنبه 22 مرداد 1396 - 18:15
فاطمه گودرزی

فاطمه گودرزی اظهار داشت: وقتی من بدانم معنی وقف، تنها منحصر به ملک و املاک و این‌ها نمی‌شود، آن وقت خیلی‌ها که سرمایه مالی چندانی نیز ندارند، همت می‌کنند و جور دیگری در حد توان و تخصص، خودشان را وقف کاری می‌کنند.

گروه فرهنگی آنا:‌ به تازگی هفته کرامت و امور خیریه را پشت سر گذاشتیم. هفته‌ای که در لابه‌لای مباحثات و مجادلات سیاسی باز هم مهجور ماند و به آن پرداخته نشد. مساله وقف و امور خیریه یعنی دقیقا همان موضوعی که جامعه انسانی را پیوند به امور دینی می‌زند در رسانه‌ها و هنرهای نمایشی جایگاهی که مورد انتظار است را ندارند. هر چند برخی هنرمندان و مشاهیر به صورت انفرادی در این حوزه‌ها فعالیت داشته و دارند ولیکن آن چه که به نظر مهم می‌نماید مساله نمودن امورخیر و وقف که همان تداوم مهربانی است در جامعه می‌باشد. در این رابطه با فاطمه گودرزی بازیگر سینما و تلویزیون به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌آید.

فاطمه گودرزی که در کنار بازیگری، این روزها به عنوان سفیر تندرستی بنیاد دیابت نیز ایفای نقش می‌کند در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا درباره موضوع وقف و ترویج فرهنگ آن بیان داشت: اولین اقدام این است که معنی این واژه را برای مردم بازتعریف کنیم. نه تنها برای مردم عادی بلکه برای خود هنرمندان نیز ممکن است کلیت وقف، غریبه باشد.

وی ادامه داد: وقتی من بدانم معنی وقف، تنها منحصر به ملک و املاک و این‌ها نمی‌شود، آن وقت خیلی‌ها که سرمایه مالی چندانی نیز ندارند، همت می‌کنند و جور دیگری در حد توان و تخصص، خودشان را وقف کاری می‌کنند.

* وقف را باید از دریچه هنر به ویژه فیلم و سریال توسعه داد

این بازیگر با بیان اینکه به صرف حرف زدن، امور خیر مثل همین وقف گسترش پیدا نمی‌کند، تأکید داشت: من بازیگرم و در حد سواد خودم می‌گویم که این مسآله را باید از دریچه هنر بویژه فیلم و سریال ترویج و توسعه داد. حالا چه فیلم کوتاه باشد و چه سریال و سینمایی و غیره.

بازیگر سریال «پرستاران» اشاره کرد: همه مردم با هنر انس دارند چون با تصویر خیلی راحت‌تر و نزدیک‌تر ارتباط می‌گیرند. آیا شما اگر همین کلمه وقف و دایره معنایی‌اش را فقط روی کاغذ بیاورید و مثل کلمات حقوقی یا اطلاع‌رسانی‌های همیشگی، توضیح بدهید تأثیرگذارتر است یا وقتی این واژه را وارد قصه فیلم و سریال کنید؟

وقتی من بدانم معنی وقف، تنها منحصر به ملک و املاک و این‌ها نمی‌شود، آن وقت خیلی‌ها که سرمایه مالی چندانی نیز ندارند، همت می‌کنند و جور دیگری در حد توان و تخصص، خودشان را وقف کاری می‌کنند.

* کار خیر را از زبان چند چهره‌ای که مردم دوستشان دارند، بیان کنیم

گودرزی با اعلام اینکه این مضامین باید از زبان چند بازیگر و چهره‌ای که مردم دوستشان دارند در قالب مجموعه‌های نمایشی، به تصویر کشیده شود، گفت: برهمین اساس معتقدم کارهای خیر را باید به سمت تصویرسازی برد.

وی عنوان کرد: ما هنرمندان بالاخره وظیفه‌ای داریم و برای این موضوعات وقت می‌گذاریم خصوصا اینکه به کارمان نیز مربوط باشد. از طرفی مخاطب اصلی بازی و آثار هنری ما عمدتا جوانان هستند.

بازیگر مجموعه «ترانه مادری» در این باره توضیح داد: حالا تصور کنید وقف و غیره را نیز در قالب هنر به تماشاگر نشان دهیم و برایش تبلیغ کنیم، آن وقت چه جایگاهی در میان این گروه سنی پیدا می‌کند.

* باید برای وقف و امور خیر، فیلمنامه زیبا نوشت

گودرزی به برخی تولیدات رسانه ملی اشاره داشت و گفت: ما سریال خوبی مثل «پرده نشین» را هم روی آنتن داشتیم که تا حدودی به وقف پرداخت ولی اگر تأثیرش روی این موضوع آن چنان مشخص نشد، به این خاطر است که قصه اصلی مجموعه نبود. پس باید برای وقف و این موضوعات فیلمنامه نوشت و برای بیننده داستان تعریف کرد.

به گفته وی؛ سازمانی مثل اوقاف و امور خیریه با همکاری رسانه ملی و کسانی که مرتبط با این سوژه‌ها هستند باید وقت بگذارند و بودجه و پول هزینه کنند. چرا که این آثار تصویری بودجه می‌خواهد. اگر به شکل باکیفیت ساخته شود حتما این موضوع برای مخاطب جا می‌افتد.

بازیگر فیلم سینمایی « آنچه مردان درباره زنان نمی‌دانند» پیشنهاد داد: اگر تلویزیون و دیگر رسانه‌ها، فیلمنامه‌نویسان کاربلد را صدا بزنند و از آن‌ها حمایت کنند جوری این فضاها را به شکل داستان درمی‌آورند و تحویل مردم می‌دهند که کسی نمی‌تواند حتی به بهانه سفارشی بودن، آن فیلم و سریال را پس بزند.

به خاطر همین کم‌کاری‌هاست که خیلی‌ها فکر می‌کنند وقف کردن فقط یعنی اهدای ملک و املاک. بالاخره وقتی کسی خودش را وقف کودکان بی‌سرپرست، کودکان کار و ... می‌کند این نیز کم از معنی اصلی وقف نیست.

* من و بقیه هنرمندان حتما پای کار می‌آییم

وی خاطرنشان ساخت: من و هنرمندان دیگر اگر فیلمنامه خوبی در این باره به دستمان برسد حتما کار می‌کنیم. مردم، برخی هنرمندان را به طور خاص دوست دارند، پس اگر قصه زیبا با محوریت کار خیر و وقف ساخته شود باید از کسانی دعوت شود که مردم قبولشان دارند. کار را به این‌ افراد بسپارند تا موثر افتد.


فاطمه گودرزی با بیان اینکه قطعا در تولید فیلم و سریال با این مضامین کم کاری شده، اضافه کرد: به خاطر همین کم‌کاری‌هاست که خیلی‌ها فکر می‌کنند وقف کردن فقط یعنی اهدای ملک و املاک. بالاخره وقتی کسی خودش را وقف کودکان بی‌سرپرست، کودکان کار و ... می‌کند این نیز کم از معنی اصلی وقف نیست
.

کد خبر: 264354
0 0
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.