خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در دیدار با هیات رئیسه واحد کرمان

استاندار کرمان: توسعه «کوهبنان» افتخاری برای دانشگاه آزاد اسلامی است

جمعه 3 شهریور 1396 - 10:09
استاندار کرمان

دکتر حمدالله منظری توکلی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان به همراه هیات رئیسه واحد کرمان با علیرضا رزم حسینی استاندار این استان دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از کرمان، رزم حسینی در این دیدار با گرامیداشت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی که پایه و اساس دانشگاه آزاد اسلامی را پایه گذاری کردند، گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره تلاش می کردند تا دانشگاه آزاد خودگردان شود.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه واگذاری مدیریت توسعه شهرستان کوهبنان به دانشگاه آزاد کشور، یادآور شد: مدل مدیریت توسعه و واگذاری مناطق به بخش غیردولتی که طرح شجاعانه ای بود، به صورت پایلوت و برای نخستین مرتبه در شهرستان قلعه گنج کلید خورد و توفیقات خوبی را در پی داشت.

استاندار کرمان با دعوت از رئیس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به منظور بازدید از پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان قلعه گنج، تصریح کرد: با راه اندازی بزرگترین پروژه پرورش صنعتی بز شیری کشور در شهرستان قلعه گنج، نخستین محموله محصولات کارخانه لبنی با برند این شهرستان راهی بازار شده است و این در حالیست که این محصول در کشورهای حوزه خلیج فارس و عربی از اقبال خوبی برخوردار است و می تواند در آینده ای نزدیک، سهم بازار این کشورها را با تولید بیشتر به آسانی به دست آورد.

رزم حسینی با اشاره به راه اندازی صندوق های خرد توسعه روستایی در شهرستان قلعه گنج و عضویت بیش از 5 هزار نفر از اهالی بومی منطقه در این صندوق ها، خاطرنشان کرد: تاکنون صدها طرح اشتغالزای کوچک و متوسط با بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار دراین شهر در حال اجراست که توانسته است به صورت مستقیم و غیرمستقیم، بیش از هزارنفر شغل در منطقه ایجاد کند.

وی با تاکید براینکه در پی اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج، شاخص های امنیتی در این شهرستان بیش از 70 درصد افزایش یافته است، گفت: نرخ بیکاری شهرستان قلعه گنج از 24.5 درصد به 7.5 درصد رسیده است.

استاندار کرمان با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سخنرانی های خود چندین مرتبه صراحتا از طرح های اقتصاد مقاومتی استان کرمان بویژه شهرستان قلعه گنج نام برده اند، افزود: در این راستای معاون اول رئیس جمهور به اتفاق جمعی از وزرا از طرح های اقتصاد مقاومتی شهرستان قلعه گنج بازدید کرده اند.

رزم حسینی یادآور شد: پس از موفقیت طرح اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج، براساس بیانات آیت الله هاشمی رفسنجانی و در راستای طرح اقتصاد مقاومتی استان، شهرستان کوهبنان به دانشگاه آزاد اسلامی کشور واگذار و تفاهم نامه منعقد شد.

وی به دیدار اخیر خود با دکتر ولایتی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: در این دیدارهای جداگانه، دانشگاه آزاد اسلامی بر ادامه فعالیت در طرح‌های اقتصادی استان به عنوان معین اقتصادی شهرستان کوهبنان و مشارکت در بازسازی و مرمت نخستین دانشگاه جنوب شرق ایران با قدمت 700 ساله (بنای تاریخی قبه سبز شهر کرمان) تاکید کرد.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه دولت از مدیران معین های اقتصاد مقاومتی انتظار هزینه‌کرد پول در مناطق را نداشته و ندارد، گفت: انتظار می رود دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان معین اقتصاد مقاومتی کوهبنان با بهره گیری از ظرفیت های موجود در این منطقه عالم پرورش داده و توسعه این منطقه را با دانش افزایی، مدیریت کند.

رزم حسینی مسئولیت پذیری توسعه شهرستان کوهبنان به دانشگاه آزاد اسلامی را یک افتخار برای این دانشگاه دانست و افزود: کوهبنان می تواند با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی به یک مدل توسعه ای در کشور تبدیل شود.

وی با اشاره به توفیقات حاصل شده در سایر مناطق استان از قبیل بخش های گلباف و شهداد از توابع شهرستان کرمان، یادآور شد: 75 درصد از اهالی بخش گلباف تحت پوشش کمیته امداد بودند و این در حالیست که یک واحد تولیدی در این منطقه وجود نداشت اما امروز با راه اندازی خانه های توسعه توسط معین اقتصاد مقاومتی، اشتغالزایی قابل توجهی در این بخش صورت گرفته و شاهد مهاجرت معکوس در این منطقه هستیم.

استاندار کرمان تصریح کرد: با راه اندازی اقامتگاه گردشگری و تفریحی مهرآباد روستای ملک آباد بخش شهداد توسط معین اقتصادی منطقه (شرکت هواپیمایی ماهان) در آینده ای نزدیک، این منطقه میزبان نخستین گروه گردشگری از کشور چین خواهد بود.

حمدالله منظری توکلی هم با قدردانی از حمایت استاندار محبوب کرمان و دیگر مسئولان به تشریح برنامه‌های جدید دانشگاه آزاد اسلامی در این استان پرداخت و گفت: کیفیت بخشی به آموزش، جذب هیات علمی پرتوان و راه‌اندازی موسسات دانش بنیان، انتشار مجلات علمی معتبر، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (سا‌ها) و شهرک فناوری آزاد (شفا) از جمله برنامه‌های استان کرمان در دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد کرمان با تشکر از حسن اعتماد دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر رهبر ریاست این دانشگاه، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان آمادگی لازم برای همکاری و تعامل نزدیک با استانداری کرمان در راستای تحقق بیانات مقام معظم رهبری و اهداف اقتصاد مقاومتی در استان را دارد.

وی کاهش هزینه‌ها و ایجاد منابع جدید مالی برای دانشگاه، تجاری‌سازی دانش و ایده‌ها را از دیگر برنامه های این دانشگاه در دوره جدید عنوان کرد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان به تشریح اقدامات این دانشگاه در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: ایجاد شهرک فناوری آزاد (شفا) در استان کرمان از نمونه های بارز اقتصاد مقاومتی در استان است.

این مقام مسئول ادامه داد: سرمایه گذاری کلان دانشگاه در حوزه پژوهش و اجرای بیانات مقام معظم رهبری در زمینه فراگیری دانش نو و حرکت وسیع دانشگاه ها به سوی استفاده بهینه از امکانات موجود برای تبدیل علم به ثروت، موجب شده ریاست هیات امنا و هیات موسس و رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی بخشی عظیمی از سیاست کلان دانشگاه را به ایجاد شهرک فنآوری آزاد اختصاص دهند.

منظری توکلی افزود: در همین راستا واحد کرمان از سال1395عملیات اجرایی ایجاد مراکز رشد و فن آوری و شرکت های دانش بنیان استان را مطابق با استانداردهای بین المللی درزمین هشتاد هکتاری خود واقع در کیلومتر 17 اتوبان هفت باغ علوی آغاز کرد.

سرپرست واحد کرمان ایجاد طرح های اقتصادی و نزدیک کردن ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت را از دیگر اهداف دانشگاه آزاد اسلامی برای ایجاد شهرک های فناوری آزاد دانست و گفت: بخش قابل توجهی از سایت هشتاد هکتاری طرح شفای استان به فضاهای صنفی، خدماتی اختصاص داده شده است.

منظری توکلی با اشاره به پیشرفت 70 درصدی ساختمان مرکزی این پروژه گفت: انجام مطالعات فاز صفر این پروژه به مشاور واگذار شده است که در این مرحله مشاور باید با توجه به موقعیت زمین محل احداث پروژه، نسبت به جمع آوری اطلاعات از قبیل محدوده، امکانات منطقه ، همسایگی، طرح های هادی و جامع شهری اقدام کرده و نیاز سنجی منطقه به یک مجتمع تحقیقاتی را مورد بررسی قرار دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه طرح شهرک شفا یک برنامه ریزی درازمدت ۱۰ساله است که اثربخشی دانشگاه را افزایش می دهد، اظهار کرد: یک حلقه چاه نیمه عمیق به منظور آبیاری فضای سبز مجموعه حفر و تجهیز شده وپنج امتیاز آب شرب روستائی اخذ و جهت مصرف سایت آماده بهره برداری است.

وی با اشاره به اخذ 20000 متر مربع پروانه ساختمان از شهرداری منطقه گفت: یک پست برق فشار قوی 20کیلو ولت در سایت تجهیز شده وعملیات شن ریزی معابر اصلی و آماده سازی زمین بخش احداث دفاترکار در حال انجام است .

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان سامانه آزمایشگاه های همکار آزاد دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان را از دیگر طرح های کلان این دانشگاه در حوزه اقتصاد مقاومتی معرفی کرد و گفت: سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) واحد کرمان، مجموعاً مشتمل بر ۷۰۰۰ متر مربع فضای آزمایشگاهی و کارگاهی در دانشکده های علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر و معماری و پزشکی بوده که ۲۷۰۰ متر مربع آن به آزمایشگاه‌های درآمدزا اختصاص داده شده است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان با بیان اینکه مراحل اخذ گواهی نامه های استاندارد آزمایشگاه مکانیک خاک این سامانه در حال انجام است، گفت: بر اساس تائید اداره کل توسعه و پشتیبانی شبکه های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه، سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) واحد کرمان به عنوان یکی از قطب های کالیبراسیون دستگاهی در کشور معرفی شده است.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.