خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رتبه‌بندی "نیچر ایندکس" اعلام شد

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در فهرست برترین‌های جهان/ هاروارد در صدر

یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:00
پژوهشگاه دانش های بنیادی

براساس گزارش "شپرینگر نیچر" در سال ۲۰۱۷، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی توانسته است در میان ۵۰۰ موسسه‌ برتر جهان در رتبه‌بندی موسسه‌های آکادمیک «نیچر ایندکس» قرار گیرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از ایرانداک، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تنها موسسه ایرانی است که توانسته در فهرست نهایی رتبه‌بندی "نیچر ایندکس" جایگاه ۴۷۴ جهان را به دست آورد. هرساله "نیچر ایندکس" به رتبه‌بندی موسسه‌ها در سراسر جهان بر پایه دستاوردهای پژوهشی آنها در سال گذشته که کیفیت بالایی دارند، می‌پردازد. این رتبه‌بندی بر پایه بخش محدودی از دستاوردهای پژوهشی موسسه‌ها انجام می‌شود و برای درک بهتر جایگاه موسسه‌ها باید نظام‌های رتبه‌بندی دیگر نیز مرور شوند.

"نیچر ایندکس" با شمارش شمار مقاله‌های پدیدآوران در نشریه‌های نمایه‌شده‌اش، امکان رتبه‌بندی موسسه‌ها را بر پایه سه سنجه کلیدی شمار مقاله‌ها (AC)، شمار کسری (FC)، و شمار کسری وزنی (WFC) فراهم می‌آورد.

شمار مقاله‌های منتشر شده در نشریه‌ها بدون توجه به شمار پدیدآوران؛ شمار کسری سهم مشارکت هر پدیدآور در نگارش یک مقاله را محاسبه می‌کند، کل امتیاز شمار کسری یک مقاله برابر با یک است، یعنی اگر ۱۰ نفر در نگارش یک مقاله شرکت کرده باشند شمار کسری هر پدیدآور برابر با یک دهم است؛ و شمار کسری وزنی به شمار کسری وزن اختصاص می‌دهد. شمار کسری وزنی ویرایش اصلاح‌شده شمار کسری است.

در حوزه‌های ستاره‌شناسی و اخترفیزیک به دلیل آنکه حجم انتشارات نسبت به دیگر حوزه‌ها در نمایه "نیچر" بیشتر است، به انتشارات این حوزه وزن داده می‌شود تا تأثیرشان کمتر شود.

در سال ۲۰۱۷ مقاله‌های منتشرشده در نزدیک به ۷۰ نشریه برتر در حوزه‌های شیمی، علوم محیط و زمین‌شناسی، علوم زیستی، و علوم فیزیک شمارش و ارزیابی شده‌اند. در جدول یک امتیاز کل به همراه رتبه‌های ملی و جهانی موسسه برتر ایرانی در این نظام رتبه‌بندی آمده است.

امتیاز کل و رتبه موسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی موسسه‌های آکادمیک «نیچر ایندکس»

موسسه‌های ایرانی دیگری نیز هستند که در نشریه‌های پیش‌گفته مقاله دارند، اگرچه نام آنها در فهرست ۵۰۰ موسسه برتر قرار نگرفته است.

بر اساس گزارش «شپرینگر نیچر» در سال ۲۰۱۷، «Harvard University» با انتشار ۲۶۶۵ مقاله و شمار کسری وزنیِ نزدیک به ۷۵۰، پیشتاز موسسه‌های آکادمیک جهان است. سپس «Stanford University»، «MIT»، «University of Oxford»، «University of Cambridge»، «The University of Tokyo»، «University of California, Berkeley»، «ETH Zurich»، «Peking University - PKU»، و «Yale University» در جایگاه‌های دوم تا دهم ایستاده‌اند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.