خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌‌وگو با آنا تاکید کرد

بانک‌ها نان تورم را می‌خوردند/ شوک بزرگ به بانک‌ها

جمعه 14 مهر 1396 - 12:56
پورابراهیمی

پورابراهیمی گفت: دارایی‌های بلوکه‌شده بانکی نظیر مسکن و ... بعلاوه نرخ تورم، مهمترین عامل رقابت افزایش سودسپرده بانکی بود که امروز با تثبیت نرخ تورم، بانک‌ها در یک شوک بزرگ فرو رفته‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص وضعیت نامناسب بانک‌ها در پرداخت سپرده‌های مردمی به خبرنگار اقتصادی آنا گفت: شرایط کنونی نظام بانکی ایران، به‌خاطر سوءمدیریت و عدم تعادل بانک‌ها در ایجاد نرخ بهره‌های بانکی برای مشتریان خود است.

وی ادامه داد: نرخ تورم در چندین سال گذشته، تمامی مشکلات اعطای نرخ سود سپرده بانکی به مردم را پوشش می داد زیرا مدیران بانکی به واسطه نرخ تورم، اقدام به خرید دارایی‌هایی مانند ساختمان و ... می کردند و پس از دو سال، همین دارایی را با افزایش قیمت 30 تا 200 درصدی به فروش می رساندند، بنابراین نرخ تورم بزرگترین کمک به نظام بانکی کشور بود تا مشکلات درون ساختاری خود را پوشش دهد.

عضو شورای پول و اعتبار، تثبیت نرخ تورم را یکی از عوامل به‌‌هم ریختگی نظام بانکی دانست و تصریح کرد: زمانی که شرایط اقتصادی کشور، از حالت تورمی به رکودی تغییرمی‌کند، عملا مکانیزم‌های جدیدی باید به کار گرفته شود. روش‌های کلانی که شاید در دوره ای می‌توانست ضعف سیستم بانکی را پوشش دهد امروز به روش‌‌های نخ نما تبدیل شده اند.

وی افزود: دیگر عاملی به نام تورم برای اموال بلوکه شده بانک‌ها وجود ندارد و از سوی دیگر بانک‌هاباید نرخ تسهیلات را روز شمار به سپرده‌گذار پرداخت کنند، در این حالی است که بانک‌ها دچار شوک شده و مشکلاتی که امروز در بخش مصارف و منابع آن به وجود آمده کاملا در ترازنامه آنها خودنمایی می کند.

پورابراهیمی تاکید کرد: تا قبل از این اتفاق، اگر عملکرد نظام بانکی ایران نمادهای مثبتی را از خود به نمایش می‌گذاشت، نان تورم را می خورد و اثری از عملکرد اقتصادی بانک‌ها را در خود نداشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر می‌توان بخشی از شرایطی که به خاطر عدم انضباط مالی بانک‌ها در کشور ایجاد شده را با اصلاح ساختار و ادغام چند بانک حل کرد، اما مسئولان نظام بانکی باید فکری برای ازهم پاشیدگی تعادل بین مصارف و منابع بانکی نیز داشته باشند تا ساختار نظام بانکی فرو نریزد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.