خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

روحانی در دانشگاه تهران:

عاشورا بزرگ‌ترین دانشگاه است/ ۱۰ ترامپ دیگر هم بیاید منافع ایران قابل بازگشت نیست

شنبه 15 مهر 1396 - 10:27
آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور با حضور رییس جمهور

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دانشگاه برای این است که با مکتب امام حسین (ع) آشنا شویم و آن را به جامعه منتقل کنیم، گفت: عاشورا بزرگ‌ترین مکتب آموزشی و دانشگاه است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: بسیار خوشحالم که درآغاز سال تحصیلی موفق هستم در محضر استادان و دانشجوبان آغاز سال تحصیلی را تبریک و تهنیت عرض کنم. برای ما آغاز مهر ماه و شروع تحصیلات دوران ابتدایی و دانشگاهی بسیار حائز اهمیت است و امسال مهرماه مصادف است با ایام سوگواری سالار شهیدان و یارانش که بزرگترین منبع فرهنگی و انگیزشی برای جامعه ما در مسیر معنویت، استقامت و اصلاح جامعه است.

رئیس‌جمهور حادثه عاشورا و فرهنگ مکتب امام حسین (ع) را تابلو کامل با همه دقت‌ها و ظرافت‌ها نامید و گفت: معمولا ما تنها به گوشه‌ای از این تابلو نظر می‌افکنیم. آزادی، آزادگی، ایثار، ادب، اخلاق، صلح دوستی، اصلاح جامعه، دلسوزی حتی برای دشمنان بخش دیگری از این تابلو هست که کمتر به آن توجه می‌کنیم.

وی گفت: قبل از اینکه امام حسین (ع) قیام کند اول با حاکم مدینه صحبت کرد مذاکره کرد حالا شاید برخی باز بدشان بیاید بگوییم مذاکره. گفت چرا من بیعت نمی‌کنم دلایلش را برشمرد. حاکم مدینه نپذیرفت. همانجا می توانست جنگ شروع شود. مهلت خواست برای اینکه در این زمینه فکر کند و در نهایت پاسخ دهد و در این فرصت از مدینه خارج شد. حالا اگر توضیح دهیم که امام حسین مخفیانه خارج شد برخی ها ایراد بگیرند.

وی گفت: امام حسین (ع) برای اینکه حرمت حرم شکسته نشود از مکه خارج شد. حرمت آبروی مومن نیز مانند حرمت کعبه است و امام حسین برای اینکه حرمت مکه شکسته نشود از مکه خارج می شود و چقدر آسان در جامعه ما حرمت افراد خدوم و محبوب مردم توسط برخی از قلم‌ها، زبان‌ها شکسته می‌شود.

روحانی تصریح گفت: دانشگاه برای این است که با مکتب امام حسین (ع) آشنا شویم و آن را به جامعه منتقل کنیم.

دانشگاه بزرگ‌ترین عامل وحدت ملی است

وی دانشگاه را بزرگ‌ترین عامل برای وحدت ملی دانست و اظهار کرد: همه به احترام امام حسین بپا می خیزند و نباید خیلی ما به جزئیات عزاداری‌ها توجه کنیم. پیوند یک ملت با یک فرهنگ، تمام دانشگاه همین است. دانشگاه همیشه محل گذار بوده است، گذار از یک جامعه با شرایط استبدادی به سمت یک جامعه آزاد و مستقل، گذار از یک جامعه استثمار شده به سمت استقلال، گذار از شرایط استقرار قدرت تا رسیدن به شایستگی‌ها و اخلاقی جامعه.

رئیس جمهور گفت: برخی مدیران جامعه ما تحصیل کرده دانشگاه و برخی تحصیل کرده حوزه هستند و برای انتخاب مدیران به اصل و نسب آنان توجه نمی‌کنیم و تنها به شایستگی‌های فرد توجه می‌کنیم. دانشگاه امروز متولی تربیت مدیران جامعه است.

روحانی خطاب به استادان دانشگاه اظهار کرد: شما دانشگاهیان تربیت‌کننده مدیران جامعه و حل‌المسائل دادن برای مسائل معضل جامعه هستید. ممکن است ایرادهایی به مسئولان داشته باشید که حق هم باشد. معلوم نیست راه خوبی را انتخاب کرده باشیم، ما دانشگاه و اداره دانشگاه را قطعه‌ قطعه کرده‌ایم؛ یکی مسئول دین مردم، یکی مسئول علم و یکی مسئول انقلاب است. نباید این تقسیم‌بندی‌ها انجام بگیرد.

وی تصریح کرد: پزشکی و غیرپزشکی نیز موضوع دیگری است که در مجلس شورای اسلامی اصرار کردند و می‌شود روی آن فکر کرد که اگر مصلحت جامعه چیز دیگری است، لایحه‌اش را تقدیم مجلس کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اساس علم و دانشگاه بر مبنای رقابت است. مقام استادان بر مبنای رقابت است. غیر از اینها، خیلی از چیزهای دیگر مهم است که ما آنها را دخالت نمی‌دهیم. استادی که جزوه امسالش با جزوه 10 سال پیشش جز چند تا لغت، تغییر دیگری نکرده است. ما نباید در علم متوقف شویم، هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید من به بالاترین مرحله اخلاق رسیده‌ام. باید مسیر را ادامه دهیم. حتی قرآن هم می‌گوید: عبادت و پیشرفت معنوی تا روز مرگ؛ یعنی از آغاز تا پایان باید به دنبال علم باشیم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه متد علمی رقابت‌های دانشگاهی مهم است، گفت: دانشگاه تهران همواره یک دانشگاه پرآوازه بوده و انشاءالله خواهد ماند اما باید بین دانشگاه‌های ما رقابت باشد. البته یک رقابت آن هم ناسالم به اسم جناح‌های سیاسی ایجاد شده است که می‌رویم در انتخابات شرکت می‌کنیم، آخر انتخابات همه باید تشویق شوند و هرکس که تلاش کرده از این جناح و از آن جناح، همه باید به خاطر مشارکت جایزه بگیرد اما یک جناح جایزه می‌گیرد، یک جناح تنبیه می‌شود، این می‌شود انتخابات! این می‌شود مشارکت عمومی! این می‌شود سرمایه اجتماعی!

روحانی تصریح کرد: برخی از دستگاه‌ها بیکارند و ناچارند یک عده‌ای را دم به ساعت احضار کنند. البته دیوار یک عده‌ای کوتاه ساخته شده است و نمی‌دانم چگونه بوده است. اگر کسی خیلی هم تأثیرگذار باشد، مثلاً برای تشویق جامعه، مردم را تَکرار کند که بیایند پای صندوق، خب آنها نباید تشویق شوند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه رقابت آزاد باید در جامعه باشد، گفت: انحصار در اقتصاد و علم خطرناک است. در مدیریت، انحصار خطرناک است. باید رقابت‌ را آزاد بگذاریم و برای نقد و مشارکت همه را تشویق کنیم. نقد باید آزاد باشد؛ مخصوصاً در دانشگاه، اگر کسی سر کلاس حرفی بزند یا استادی یا دانشجویی موردپسند من نباشد، باید تشویق شود.

وی افزود: دانشگاه برای این است که مسائل و پیچیدگی‌های جامعه را حل و فصل کند. اکنون موضوع این شده و می‌گویند انقدر دانشجو از فلان دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند و چرا شغل ندارند؟ من از شما دانشگاهیان می‌پرسم ما باید ببینیم برای چه شغلی به دانشگاه و کلاس دانشگاه نیاز داریم و یا اینکه نه همین‌طور دانشجو بگیریم، تربیت کنیم و به جامعه بدهیم.

روحانی گفت: همه مشاغل در جامعه نیاز به تحصیل دانشگاهی ندارد، مدیریت نیروی انسانی بر مبنای هرم امکان‌پذیر است نه استوانه. ما همه را می‌بریم کلاس اول، بعد می‌خواهیم همه دکترا بگیرند. باید ببینیم ما چند پزشک، مهندس یا دکتر نیاز داریم؛ زیاد درست می‌کنیم و بعد می‌گوییم شغل نیست.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: ۴۰ درصد مشاغل در جامعه ما نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد. اگر همه پزشک‌ها متخصص شوند، یعنی دیگر پزشک عمومی نیاز نداریم؟ ما به تخصص به یک حدی نیاز داریم. خیلی مهم است که ما دانشگاه را بر مبنای نیاز جامعه، نیاز مدیریتی جامعه و رفع مشکلات جامعه تنظیم کنیم.

وی افزود: آزادی، آزادگی و ایستادگی بخشی از راه ماست. ادب و صلح‌ و دوستی، اصلاح جامعه و دلسوزی حتی برای دشمنان هم بخش دیگری از راه ماست.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: برخی از اینکه کشور دچار مشکل شود، خوشحال می‌شوند، برخی‌ها نان‌شان را در دعوا می‌بینند. نظرات مختلف باشد، ولى در منافع ملى هم نظر باشیم.

اگر 10 تا ترامپ دیگر هم بیاند برجام قابل بازگشت نیست

رئیس شورای عالی امنیت‌ملی تاکید کرد: در مذاکرات هسته‌اى قدرت سیاسى‌مان را براى جهان روشن کردیم. به منافعى رسیدیم که اگر 10 تا ترامپ دیگر هم بیایند قابل بازگشت نیست.

روحانی تأکید کرد: در مذاکرات هسته‌ای قدرت سیاسی‌مان را برای جهانیان روشن کردیم، دیپلمات‌های ما آنقدر قدرتمند هستند که با ۶ قدرت جهانی مذاکره کنند، به توافق برسند؛ توافقی که الان آن طرف می‌گوید من فریب خوردم و سر ما کلاه گذاشتند. البته این حرف هم نادرست است. مبنای ما در این توافق برد ـ برد بوده است.

وی گفت: ما به عنوان توانمند سیاسی در صحنه مذاکرات سیاسی با قدرت حاضر شدیم و نشان دادیم تنها در جنگ قوی نیستیم، بلکه در صلح هم قوی هستیم. ما اتحاد جهانی را علیه ایران شکاندیم. همه علیه ما متحد شده بودند.

رئیس‌جمهور پادآور شد: امسال در سازمان ملل آنچه ایران می‌گفت بیش از ۱۹۰ کشور جهان هم آن را می‌گفت و یک کشور به نام آمریکا و یک رژیم اشغالگر به نام اسرائیل علیه ایران حرف می‌زدند، آیا این پیروزی برای ما نیست؟ ما در صحنه دیپلماسی جهان پیروز شدیم. ما به دنیا می‌گفتیم در پی ساختن بمب اتم نیستیم، دنبال فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز هستیم. برخی کشورها می‌گفتند ایران دروغ می‌گوید، مخفیانه دارد بمب می‌سازد. برجام پیروزی اخلاقی ما بود؛ به دنیا ثابت کرد ما راست می‌گفتیم و بدخواهان ما دروغ می‌گفتند.

روحانی گفت: همه فشارهایی که بر ما می‌آوردند، بر مبنای یکسری از علائم‌هایی بود که بر مبنای آن می‌گفتند ایران دارد از فعالیت صلح‌آمیزش منحرف می‌شود؛ همان پرونده معروف PMD. همه می‌گفتند صد سال طول می‌کشد تا این پرونده حل شود. ما PMD را حل کردیم و تمام شد؛ این پیروزی حقوقی ماست و از بین نمی‌رود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: ما قطعنامه‌های سازمان ملل که سال‌ها علیه ما تصویب شده بود را لغو کردیم؛ این پیروزی بین‌المللی ماست که از بین نمی‌رود.

اگر روزی سازمان ملل بخواهد علیه ما قطعنامه صادر کند، باز هم پیروز می‌شویم

وی گفت: اگر روزی سازمان ملل بخواهد علیه ما قطعنامه صادر کند، باز هم پیروز می‌شویم، چرا که در گذشته نیز این تجربه را داشته‌ایم.

روحانی افزود: تا از قبل برجام دنیا می‌گفت ایران فعالیت هسته‌ای‌اش غیرقانونی است و حق ندارد غنی‌سازی کند و امروز این فناوری از نظر حقوقی یک فعالیت مشروع است. امروز حقوق هسته‌ای‌مان را تثبیت کنیم و این حق مسلم را در سازمان ملل و دنیای دیپلماسی ثابت کردیم. امروز اگر آمریکا تخلف کند، همه دنیا آمریکا را محکوم می‌کنند نه ایران را؛ بعد می‌گویند چرا به آمریکا اعتماد کردید؟

رئیس‌جمهور با بیان آیه‌ای از قرآن گفت: قرآن به پیغمبر (ص) می‌گوید که «تو معاهدات فراوانی با کفار بستی و هر دفعه هم آنان نقض کردند». آیا پیامبر (ص) ضرر کرد؟ کسی آنجا پیدا می‌شد می‌گفت اعوذ بالله پیامبر (ص) ساده‌لوح بود؟ کسی که نقض عهد می‌کند، حیثیت خود را زیر پا می‌گذارد؛ ما راه درست را انتخاب کرده‌ایم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم دانشگاه، وظایف سیاسی و واقعیت‌ها را برای مردم گفتن است، تصریح کرد: در میان شما استادان علوم سیاسی و اجتماعی است، استادان فنی و حقوقی وجود دارد و هر کدام به تناسب رشته خودشان بیایند برای کشور اطلاع‌رسانی کنند. یک عده‌ای می‌خواهند بگویند ملت ایران ۹۲، ۹۴ و ۹۶ اشتباه کرده است؛ نه اشتباه نکرده، راه درست را برگزیده است. عظمت و اعتبار ایران در جهان بالا رفته است؛ همان که رهبری فرمودند «خواست ما تعامل گسترده با جهان است» و مسیر این تعامل گسترده آماده شده است و در بسیاری از زمینه‌ها راه برای تعامل علمی و فرهنگی بازتر شده است.

وی با اشاره به مشکلات و معضلات کشور گفت: حل این معضلات بر عهده همه مسئولان و مردم است، اما دانشگاه به دلیل جایگاهی که دارد و به خاطر علم و دانشی که در اختیار دارد، وظایف سنگین‌تری برای حل مشکلات جامعه بر عهده دارد.

روحانی افزود: ما مشکل زیست‌محیطی، کمبود آب و اقتصادی داریم. ما مشکلات بانکی و صندوق‌های بازنشستگی داریم و کشور با مشکلاتی مواجه است که این مشکلات مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم نیست و از قبل به ما ارث رسیده است و ما ارث و قرض را از پیشینیان‌مان برده‌ایم.

رئیس‌جمهور گفت: دولت دو رقم در سال پرداخت می‌کند و اگر این پول را در بخش عمرانی کشور خرج می‌کرد، چه تحولی می‌شد؛ حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار میلیارد تومان کمک می‌کند به صندوق‌های بازنشستگی، چرا که این صندوق پول ندارد. ۴۲ هزار میلیارد تومان نیز پول یارانه می‌دهیم؛ اینها با هم می‌شود ۸۲ هزار میلیارد تومان. بنابراین چیزی حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان در نظر بگیرید. از بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی، ۹۰ هزار میلیارد تومان از دست دولت گرفته می‌شود.

به گزارش آنا، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران با اشاره به مراسم آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران، گفت: به گفته مسئولان برگزاری و بر‌نامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در مراسم امروز از 5 تشکل حاضر در دانشگاه تهران، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران تنها 10 نفر مجوز حضور در مراسم امروز را دارند.

سید محمدعلی رئیس‌السادات با بیان اینکه طبق این برنامه‌ریزی‌ها هیچ یک از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران در این مراسم سخنرانی نخواهند داشت، اظهار کرد: به گفته مسئولان برگزاری، یکی از دانشجویان نمونه کشوری به نمایندگی از دانشجویان در حضور رئیس‌جمهور سخنرانی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ظاهرا حدود 40 دانشجو در این مراسم حضور خواهند داشت.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.