خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

"دولت یاد" رتبه نخست بیست‌و‌چهارمین جشنواره کتاب سال دانشجویی شد

دوشنبه 22 آبان 1396 - 15:37
کتاب دولت یاد

کتاب «دولت یاد؛ تاریخ محلی بیرجند در آغاز سده معاصر به روایت میرزا ذبیح‌الله ناصح» به کوشش دکتر محمد امین ناصح از مجموعه انتشارات موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران به عنوان رتبه نخست بیست و چهارمین جشنواره کتاب دانشجویی در رشته تاریخ برگزیده شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، تاریخ شفاهی شیوه تازه‌ای در تاریخ‌نویسی است که به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاه‌ها، شنیده‌ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن وقایع می‌پردازد.

در این شیوه ارجاعات معمول و خط به خط به منابع کمتر دیده می‌شود و تاریخ، از بیان یک راوی است که خود در صحنه حضور داشته است. کتاب دولت یاد هم در همین مسیر به کوشش دکتر محمدامین ناصح باجمع آوری یادداشتهای باقیمانده از میرزا ذبیح‌الله ناصح تالیف شده است.

کتاب دولت یاد، طیف قابل ملاحظه ای از مسائل مختلف شهر بیرجند و بعضا نواحی پیرامونی را عمدتا در حدفاصل اواخر دوره قاجاریه تا پایان حکومت پهلوی اوّل به گونه‌ای مستقل و منسجم در قالب دوازده فصل کلّی، سه یادداشت ضمیمه و دو پیوست در بر دارد. همچنین یادداشتهای پراکنده دیگری نیز از میرزا ذبیح‌الله ناصح مربوط به وقایع ملی شدن صنعت نفت تا رویدادهای مربوط به اوایل دهه 1340 شمسی نیز موجود است که به صورت ضمیمه در کتاب مزبور ارائه شده است.

از راوی در خاطرات به‌جا مانده از برخی دانش‌آموختگان مطرح مدرسه شوکتیه بیرجند همچنین دانشسرای مقدماتی آن شهر مانند استادان فقید دکتر محمدحسن گنجی، دکتر محمداسماعیل رضوانی، دکتر غلامحسین شکوهی و دکتر کاظم معتمدنژاد، به‌عنوان دبیری مطّلع و مدیری موفق یاد شده است.

کتاب «دولت ‌یاد» با شمارگان یک‌هزار نسخه در ۵۰۴ صفحه، به بهای ۳۰ هزارتومان ازسوی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.