خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

اعلام اسامی 10 دانشگاه‌ برتر ایرانی در رتبه‌بندی گوگل اسکالر

چهارشنبه 1 آذر 1396 - 10:47
گوگل اسکالر

ویرایش چهارم نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر» در جولای ۲۰۱۷، نشان می‌دهد که ۱۵۹ موسسه ایرانی در فهرست 5هزار موسسه‌ای این نظام جای گرفته‌اند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران برترین دانشگاه ایرانی است که رتبه ۴۳۶ جهانی و رتبه نخست ملی را به‌دست آورده است.

پس از این دانشگاه، دانشگاه‌های «تهران»، «تربیت مدرس»، «علوم پزشکی شهید بهشتی»، «صنعتی شریف»، «صنعتی امیرکبیر»، «صنعتی اصفهان»، «علوم پزشکی اصفهان»، «شهید بهشتی»، و «علم و صنعت ایران» در رتبه‌های دوم تا دهم ملی جای گرفته‌اند.

در ویرایش چهارم این نظام «پروفایل» نزدیک به پنج هزار موسسه شناسایی و ارزیابی شده است. هدف کلیدی از انتشار این نظام رتبه‌بندی، تشویق موسسه‌ها به حضور بیشتر و فعال‌تر در فضای وب است. آزمایشگاه «سایبرمتریکس» سالانه دو ویرایش از این نظام را در ماه‌های جولای و دسامبر منتشر می‌کند. این نظام رتبه‌بندی، موسسه‌ها را با نشانی وب‌سایتشان در پایگاه «گوگل اسکالر» شناسایی و ۱۰ «پروفایل» عمومی آنها را پایش می‌کند.

پس از آن استنادها شمارش و موسسه‌ها بر پایه شمار استنادهایشان رتبه‌بندی می‌شوند. اگر «پروفایل»‌های گوناگونی برای یک پدیدآور در «گوگل اسکالر» باشد، «پروفایلی» گزینش می‌شود که عملکرد بهتری دارد.

در جدول زیر، رتبه ملی و جهانی و شمار استنادهای ۱۰ موسسه برتر ایرانی در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر» آمده است:

نام موسسه رتبه ملی رتبه جهانی شمار استنادها
دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱ ۴۳۶ ۱۲۹۶۷۱
دانشگاه تهران ۲ ۷۹۸ ۶۳۶۷۶
دانشگاه تربیت مدرس ۳ ۸۸۷ ۵۳۴۶۸
دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی ۴ ۸۹۵ ۵۲۷۱۰
دانشگاه صنعتی شریف ۵ ۹۸۶ ۴۶۲۲۷
دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۶ ۱۰۲۴ ۴۳۸۴۶
دانشگاه صنعتی اصفهان ۷ ۱۰۷۰ ۴۱۰۴۸
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۸ ۱۲۰۸ ۳۲۳۴۲
دانشگاه شهید بهشتی ۹ ۱۲۲۴ ۳۱۳۵۴
دانشگاه علم و صنعت ایران ۱۰ ۱۲۳۱ ۳۱۱۸۰

در فهرست دانشگاه‌ها بر پایه استنادهای «گوگل اسکالر» در جولای ۲۰۱۷، «Harvard University» با ۱۷۳۴۵۳۳ استناد پیشگام است و «Stanford University»، «Johns Hopkins University»، «University of California Berkeley»، «MIT»، «University of Chicago»، «University of Cambridge»، «Princeton University»، «University College London»، و «University of Oxford» در جایگاه دوم تا دهم هستند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.