خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

تازه های نشر دانشگاه آزاد اسلامی؛

کتاب «راهنمای عملی بهداشت مواد غذایی» منتشر شد

پنج‌شنبه 21 دی 1396 - 11:14
کتاب واحد شبستر

کتاب «راهنمای عملی بهداشت مواد غذایی» تألیف عضو هیأت علمی واحد شبستر از سوی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، کتاب­ «راهنمای عملی بهداشت مواد غذایی» که در برگیرنده آزمایش­‌های میکروبی مرتبط با انواع میکروب‌­ها در مواد غذایی مختلف است از سوی محمدحسین موثق عضو هیأت علمی و استادیار گروه دامپزشکی واحد شبستر تدوین و تألیف و از سوی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد.

در این کتاب روش‌­های نمونه‌­برداری از مواد غذایی، کشت، جداسازی و شمارش میکروب­‌ها در 11 فصل جداگانه توضیح داده شده است؛ فصل اول به اصول اولیه کار و تجهیزات اولیه مورد نیاز آزمایشگاه میکروب­‌شناسی مواد غذایی اختصاص یافته و در فصل دوم روش­‌های نمونه­‌برداری و سترون­‌سازی شرح داده شده است.

کتاب به ترتیب محیط­‌‌ها و روش‌­های کشت، شمارش احتمالی باکتری‌­ها در محیط کشت مایع، شمارش کلی فرم­‌ها در محیط جامد، کشت، جداسازی و شمارش کپک و مخمر، کشت و جداسازی سالمونلا، جستجو و شمارش استافیلوکوکوس آرئوس، کلستریدیوم پرفرینجنس و باسیلوس سئوس در مواد غذایی، بازرسی بهداشتی تخم­ مرغ، گوشت قرمز، گوشت طیور و ماهی و نوشابه­‌های غیرالکلی و ادویه شرح و توصیف شده است.

مطالب کتاب مطابق با سرفصل درس میکروب‌­شناسی مواد غذایی در رشته علوم و صنایع غذایی و درس کنترل کیفی و بهداشتی مواد غذایی رشته دامپزشکی تنظیم و سعی شده است و روش­‌هایی ارائه می‌شود که با امکانات موجود در کشور و استانداردهای موجود به سادگی قابل اجرا باشند.

این کتاب می‌­تواند مرجع کارشناسان و مسئولان فنی کارخانه­‌های صنایع غذایی، واحدهای تولید کننده مواد غذایی و آزمایشگاه‌‌های کنترل بهداشتی مواد غذایی باشد.

کتاب­ «راهنمای عملی بهداشت مواد غذایی» در 191 صفحه به قیمت 250000 ریال در تیراژ 2000 نسخه به بازار عرضه شده است.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.